Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Ekonomik S.O.S Veriyor!

Yazının Giriş Tarihi: 31.03.2010 01:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.03.2010 01:00

Mart ve nisan aylarının ana konuları yıllık gelir, kurumlar ve GMSİ gibi beyan dönemini içermektedir. Bu iki ayda önceki yılın vergi matrahına konu olan işlemlerin beyan edilmesi ve tahakkuk ettirilmesi açısından vergisel anlamda ayrı bir zaman dilimidir.

Beyan edilmesi gereken matrahlardan tahakkuk eden vergiler vatandaşlık borcu gereği ödenerek Gelir İdaresi hesaplarına geçirilir.Aslında bir cebimizden çıkarıp diğer cebimize koyuyoruz. Kamu yatırımları ve harcamaları ödemiş olduğumuz vergiler ile ayakta kaldığına göre aslında kendimizin , çocuklarımızın geleceği için vatandaşlık görevimizi yapmış oluyoruz.

Herkesin hemfikir olduğu konuda neden köşe yazısı yazma ihtiyacı duydum dersiniz? Koca koca cillter dolusu Maliye Politikası dersine konu olan hususları sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle ilimizin toplanan vergilerden fazla gideri-yatırımı olduğu gerçeği üzerinde durmak istiyorum. Yalova ili bence cari açık veriyor. Vergi olarak toplanan tutar giderlere göre neden göreceli azalma göstermeye başladı ? Bunda Yalova’mızın ekonomik gösterge rakamlarının nüfus artış hızına yenik düşmesi ciddi bir neden. Dışardan alınan göçle bu daha da perçinleşiyor elbette. Basit hesapla tükettiğimizin karşılığını üretemiyoruz. Hani Yalova zengin bir ildi ? Hani bankalardaki mevduat ortalaması Türkiye ortalamasının üzerindeydi? Hani Yalova kendi kendine yeten bir ildi?

Yalova ekonomisi koskocaman SOS veriyor, hem de on yıllardır. Ama hala bunu göremeyenler var. Yalova genç nüfusuna rağmen bu nüfusa uygun iş veremiyor. Suçlu yada suçlular aramıyorum. Tablo maalesef bu. Kaç tane üniversite mezunu gencimize iş verebildik 2009 yılında? Kaç tane işyeri kapandı 2009 yılında? Karamsarlık edebiyatı elbette amacım değil ama ekonomik realiteler yalan söylemez. Rakamları tersinden okuyayım da evirip çevireyim de istediğim sonuca geleyim mantığını taşıyanlara iki çift sözüm bu makalemde olacak: Bu araba yıllardır Yalova’da patinaj yapıyor. Benzin var , doğru ama maalesef patinaj yapıyor. Araba hepimizin olduğuna göre kimse sevinmesin, muhalefet yapayımda bir de ben çomak sokayım tekerleğin altına mantığını da şiddetle kınıyorum. Kaç işsiz gence iş buldun, üniversiteyi, Tigem’i Tersaneyi derken yatırımı ne ölçüde desteklediniz yada köstek oldunuz? Bunların hesabını nasıl vereceksiniz?

İş aş laflarını son günlerde gündeme getirenler elbette ateşi gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Sıtma da olmayacaksınız, ekmek de yiyeceksiniz. Yoksa kazandığınız ekmeği yiyecek sağlığınız kalmadıktan sonra ekmeğin ne anlamı kaldı? Ekmek ki dert herkese değil de bazılarının sağlığı, hatta sağlığı ile daha çok para kazanma hırsı arasında tercih nedeni olmaya başladı. Kimseyi ekmek ile sağlık arasında tercih yapmak zorunda bırakmayın lütfen. Ünvanı ne olursa olsun, etiketinde ne yazarsa yazsın bu tercih zorunluluğu gün gelir bireysel sağlık nedenlerine neden olur. Kimsenin kötülüğünü istemeden, tüm Yalova’yı kucaklayacak çözüm üretme derdine girilmelidir. Sermayenin düşmanı olunmadan, kuru edebiyatla muhalefet yapma adına körü körüne bir gidişat elbette değil. İmza kampanyaları Yalova kamuoyunun ne denli ciddiye alınmak istendiğini gösteriyor.

Her geçen gün birbirleri ile kavgalarının dozu daha da artan yönetici, seçilmiş, siyasetçi profilinin Yalova’mıza kazandıracağı maalesef hiçbir şey yoktur, olamazda. Gelin Yalova’nın kaybedilmiş yılları için bir araya gelme cesaretini gösterelim.Bizim büyüklüğümüzdeki iller ikinci üniversite için net çalışma yapıyorlar, tur bindiriyorlar. Biz hala nerede yapılacağını tartışıyoruz. Yada bireysel mal varlığı polemiklerine gömülüyoruz. Kişiselleştiği ölçüde siyasetçiler çözüm üretemezler. Hangi makamda olursanız olunuz, kişiler değil, olaylar değil, projeler üzerinde görüş beyan edememeye başladıkça, yeni projeler üretemedikçe, şehrinize ufuk veremedikçe biliniz ki kum saati artık sizin için geriye dönmeye başlamıştır. Zaman sadece tamamlanması gereken bir ayrıntı olarak kalacaktır.

Vatandaşımızı “Yalova’mıza ne kattı? “ sorusunun cevabını vermede eğer bir anlık tereddüde düşürürse biliniz ki sandıkta güvenoyunu alamazsınız. Sanal alemdeki rekorlar elbette gün gelir unutulur, resetlenir. Ama vatandaşın gönlüne bir kere girmeyi başaran ise ömür boyu kalır.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.