Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Hayallerimiz Gerçekleşirken

Yazının Giriş Tarihi: 02.06.2021 11:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.06.2021 11:44

Çocukken neleri hayal etmezdik ki? Küçücük şeylerden de mutlu olmayı başarırdık. Şimdinin çocukları aslında bu yönüyle dezavantajlı. Çünkü iletişim ve teknolojinin sınır tanımaz hızında her şey parmaklarımızın ucunda. Dolayısıyla çok hızlı eriyor hayaller ve doyuma ulaşma da zorlaşıyor.

15 yıla yakın süredir aklımca kararımca köşe yazılarımla ilimiz için bir şeyler düşünüp gelecek ile ilgili projeksiyonlarımı siz okurlarımla paylaşıyorum. Teknoloji Geliştirme Bölgesi  kısaca TEKNOKENT  de bunlardan birisi. Çağın gelişen ve değişen ortamında bu değişimi ve gelişimi yakalayanlar ayakta kalır. Hele hele 3 mega kent arasında kalan Yalova’mızın rekabet ve mücadelesinde teknoloji yoğun yaklaşımlar önemli. Yoksa nasıl rekabet edebiliriz?

31.05.2021  Yalova’mız için önemli bir gündü. Yalova Üniversitesi imtiyazlı ortaklarından olduğu, Yalova Teknopark A.Ş. ‘nin resmi olarak kurulması için önemli bir aşama katedildi. Yalova Valimiz Sayın Muammer  Erol  himayesinde Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’nde  Yalova Teknopark A.Ş.’nin resmi olarak kurulması amacı ile imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine  Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova İmes Makine İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova – Altınova Tersane Girişimcileri Başkanı Şükrü Fazıl Uzun iştirak ettiler.

Teknoparkla ile üniversitemizde bilgi birikiminin pratiğe dönüşerek ticari hayata büyük katkı sağlamasının yanında ilimizde de pek çok alanda katkı yapacağına inanıyorum. Aslında bu bir başlangıç. Üniversite-Sanayi iş birliği ekonomik yaşamda ciddi bir ivme kazandırır. Ayrıca OSB’ler yönüyle de Çiftlikköy ilçemizde mühendislik bölümleri için şimdiden avantaj olarak görüyorum.İlimizde TEKNOKENT ile  OSB ‘lerin gelişiminde teknolojik yönüyle ciddi rol oynayacaktır.

Dünden hafızalarda kalacak olan en önemli şey basın toplantısında da ifade edildiği gibi “Yalova Teknopark A.Ş., Yalova-Teknopark Üniversite- Sanayi İş birliği ortaklıkları ile güçlerini birleştirip teorik bilgileri pratiğe dökerek getirisi yüksek ileri teknoloji çıktılar elde etmeyi hedefliyor”. Bu yönüyle Yalova yeni bir döneme girecek. Ar-Ge ve yenilikçi kültürünü geliştirerek Teknopark himayesinde ortaya çıkan katma değeri yüksek teknolojik çıktılar elde etmek, bunun yanında  Teknopark, elde edilen teknolojik çıktılar sayesinde girişimciliğe, teknoloji transferine ve çeşitli ticari çalışmalara olanak sağlayacak ve bölge ekosisteminden yola çıkarak ekosistemde teknolojik dönüşümü yeşil mutabakat kapsamında gerçekleştirmeye, ulusal ve uluslararası seviyede rol model olması yönünü önemsiyorum.

Yalova bir üst lige yakında çıkacak. OSB’ler  ve Üniversitemize bu süreçte her bir hemşehrimiz olarak bulunduğumuz pozisyonlarda nasıl katkımızın olabilirliği üzerinde odaklanmamız gerekiyor. İçi dolu projeler ve katma değeri yüksek yaklaşımları sonuna kadar destekliyorum. Emeği geçenlere de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İstemezük mantığını güdenlerin  çok çok ötesinde, 2021 Yalova’sını 2053’lere taşıyacak geleceğimize emanet edeceğimiz gençlerimiz için ne kadar çalışsak azdır.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.