Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üç Şehrin Hikâyesi

Yazının Giriş Tarihi: 30.04.2010 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.04.2010 05:00

Üç metropol arasında adeta sıkışıp kalan Yalova için coğrafi konum hala bir avantaja çevrilemedi. İstanbul, Kocaeli ve Bursa arasında çare arayan bir Yalova manzarası var. İlk aşamada günübirlik olarak çevre illerde yaşayanları çekebilecek cazibe merkezi oluşturulabilir. Bu çok zor bir şey değil. Zaten doğal zenginliklerimiz bunu bize vermiş ama sanırım pazarlama ve sunumda bir eksiklik var. İstanbul’da saatler alan şehir içi ulaşım yerine alternatif olacak ve en fazla bir saatlik mesafede olan ilimiz bu potansiyelini ekonomikleştirip fayda sağlayamıyor nedense. Adeta hava alınacak bir bahçe gibi Yalova bulunmaz bir fırsat. Büyük şehir ve milyonların verdiği stres ve yoğunluk için teneffüs olabilecek Yalova maalesef çekim merkezi olamadı. Aslında depremden önce siteler ile Ankara’lı vatandaşlarımız bunu keşfetmişler ve Ankaralılar Sitesini bile inşa edip yazdan yaza geliyorlardı. İstediğimiz bir adım sonrası elbette bu. Ama her nedense Deprem Konutlarının üç bölgeye ayrılmasının ve şehir merkezinden uzaklığı ile binlerce boş deprem konutu ortaya çıktı. Mantığını hala kavrayabilmiş değilim bu şekilde üçe bölünmesini. Bu bölünmüşlük bir yerde şehir merkezinden uzaklaşmayı getirdi belkide. Neyse, konumuza dönersek günübirlik hizmet verebilecek ve her türlü sosyal ihtiyaca cevap verebilecek kaç tane tesisimiz var? Yeşil mavi yol güzergâhında bu amaçla mesire alanları yapıldı ama sanırım tanıtım yapma adına eksiklikler var. Bu konuda Bursa gerçekten güzel tanıtım yapıyor. En küçük bir organizasyonda bile size Bursa ile ilgili bir cd, kitap, broşür veriliyor. Planlı, programlı ve ne yaptığını, yapacağını bilen bir şehir olunca ortaya atılım yapmış bir şehir çıkıyor. Bursa’nın çok değil on sene önceki hali ile şimdiki halini kıyasladığımızda olmaz diye bir şeyin olmadığını canlı olarak görüyoruz. Bursa bir cazibe merkezi oldu. Garajından başlamak üzere saatlerce çıkamadığınız şehir akıcı trafiği ile nefes alan ve aldıran tarihi ve canlı dokusuyla kim ne derse desin gerçekten atılım yaptı. Kocaeli’ne bakarsanız gerçekten metropol hüviyetine kavuştu. Körfezin son hali ile ticaretin ve sanayinin merkezi oldu.

Peki Yalova bu üçgende ne durumda? Hala bir ileri iki geri, ortak aklın uygulanamadığı, siyasetin ekonomik gerçekleri gölgelediği yapı içinde, birliktelik sağlanamadan çok daha kendimiz söyler, kendimiz üzülürüz. Yalova için avantajları fırsata çevirip sahip olduklarımızın kıymetini bilmekle başlayarak çok şey yapılabilir. Bunu istemek öyle kişisel gelecek hesaplarını yapmakla olmuyor. Yalova için istemeli, Yalova için kalpler-yürekler bir atmalı. O zaman Bursa olursunuz, o zaman Kocaeli olursunuz, o zaman İstanbul olursunuz.

Yalova’nın neye ihtiyacı var? Konaklama tesisleri, beş yıldızlı oteller, spor kompleksleri, kongre ve sergi sarayları, doğa sporu ve deniz spor alanları, yamaç paraşütü alanları, tam donanımlı ve dışarıya hastanın sevk edilmek zorunda kalmayacağı hastane yada tıp fakültesi, uluslararası sivil havaalanı, ulusal demiryolu ağı ile bağlantılı hızlı tren, Orhangazi ve Karamürsel’in Yalova’ya bağlanması, Er Eğitim Alayı, termal kaplıca tesis ve alanlarının daha modern ve konaklamaya uygun hale getirilmesi, körfez ve Yalova ilçeleri arasında deniz ulaşımının sağlanması, üniversite yerleşkesinin yapılacağı yer ve bina probleminin bir an önce çözümlenmesi, Yalova merkezdeki Tigem alanının başka bir yere nakledilerek buranın modern şehirleşmeye açılması gibi pek çok şeye ihtiyaç var. Nelerin de yapılmaması gerekir konusu bir makale içeriğini dolduracak kadar uzun olacağından şimdilik girmeyeceğim. Belki bazı öneriler ütopik gelecek ama düşünmek başarmanın yarısı, başlamak ise işin bitmesidir.

Ortak aklın daha fazla şeyler üreteceğinden eminim. Yeter ki Yalova için düşünelim.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.