Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turizm Kenti Perspektifinden Yalova

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2023 08:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.04.2023 08:59

 İlimizin  konjonktürel  gelişimi “Turizm Kenti Yalova” söylemi ve gerekliliği zamanla kendisini  iyice gösteriyor. Çünkü  İstanbul’a  7 dakika mesafedeyiz. Ya da başka bakış açısıyla İstanbul ile aramızda sadece 7 dakika var. Sabiha Gökçen Havaalanı ile artık İstanbul’la değil, tüm dünya ile entegre olduk. Bu yönüyle sanırım daha iyi anlaşılacağım.

Dolayısıyla “Turizm Kenti Yalova” perspektifinden bakıldığında on yıllara yayılan bir planlama, eylem ve yatırım sözkonusu olacak  ve şöyle soracağız kendi kendimize :

 “ YALOVA “TURİZM KENTİ” OLMAYA HAZIR MI?

Kentimizin tüm etkili ve yetkililerinin , kamu ve özel sektör ayırımı yapmadan bu sorunun cevabının gereklerinde eksik nelerin kaldığının sorgulanması gerekiyor elbette. Turizm sektörü yatırımcılarının ilimize dikkatlerini çekebildik mi yeterince? Yalova’mızın “Marka” değeri taşıyabilecek unsurlarını  öne çıkartarak  marka  değerler konusunda  tüm iletişim unsurlarını kullanarak elbirliği ile tanıtım atağında hangi seviyedeyiz?  Yani özetle Yalova ibaresinin olduğu her yerde bu marka değerini görsel olarak yeterince taşıyabiliyor muyuz?  Geçmişte “Yürüyen Köşk” Yalova’mız için marka değeri taşıyan bir logo olmuştu . Zaman içerisinde bu korunmaya çalışıldı ama yeterince geliştirilebildi mi acaba kapsamı?  Yalova’lı firmaların kullandıkları tüm materyallerde bu logoyu kullanmaları ile etkili bir tanıtım gerçekleştirildi mi?

Konaklama tesislerimiz yeterince olmadığının ve bu alandaki yatırımın rantabl olacağının somut şekilde ortaya konması da önemli bir konu. Ciddi bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz “ Yeşil & Mavi Yol” var ama tesis fakiriyiz. Ailenizle birlikte konaklamak isterseniz alternatifiniz çok kısıtlı. Dolayısıyla pek de cazibesi kalmıyor. Yerli ve yabancı turistleri ilimize nasıl çekeceğiz? Yeşili ve mavisi ile ilimiz gerçekten cennet. Bunu şimdiye kadar da etkin şekilde lehimize kullanabildik mi?  5 yıldızlı otellerin, doğayı bozmadan entegre olmuş konaklama tesislerinin, kongre turizminin cazibe merkezi olmaya aday ilimize uluslararası yatırımcıları çekebilmemiz gerekiyor.

Yalova aslında tesis zengini olabilecek ve bu tesislerin de rantabl olarak en iyi şekilde ekonomiye kazandırılabilecek özelliklere sahip . Seyahat ve tur acentalarını ilimize daha fazla  çekip farkındalık oluşturmak gerekiyor. Yalova’mızın diğer illerde yada yurt dışındaki her bireyi ve işletmesinin de kendisini bir turizm elçisi olarak görmesi ile kısa zamanda daha fazla  yol alacağımıza inanıyorum. Hepimizin yapacağı bu katkı ile inanınız ki çok kısa zamanda bu alanda daha fazla ilerleyebiliriz.

Sosyal medyanın gücünü iyi bilen gençlerimize çok şey düşüyor burada. Yalova turizm alanında da daha üst lige çıkabilme kabiliyet ve kapasitesine sahip. Her ilçemizde öne çıkarılabilecek unsurların tarihi perspektifi ile ele alınıp gün yüzüne çıkartılması gerekiyor. Turizme kazandırılacak bu unsurlar aslında ilimizi topyekün turizm kapasitesini artıracaktır. Altınova ilçemizde ve Teşvikiye beldemizdeki tarihsel alanlardaki çalışmaları bu yönüyle önemsiyorum. Yalova tarihi geçmişi gün yüzüne çıkartılarak inanıyorum ki tarihsel dokusu ile de turizm yaklaşımı değişecektir.

 Bu açılımda eldeki imkanların da neler olduğunun farkındalığı içerisinde  “Turizm Kenti Yalova” perspektifi kısa zamanda çok daha fazla yol alınacağına inanıyorum. İl Genel Meclisimiz de bu konuda kurumsal desteğini meclis üyesi arkadaşlarımızla ve  İl Özel İdaremizle vermektedir. Başka bir yazımda daha buluşana kadar kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.