Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Trafik Magandalarına Açık Mektup

Yazının Giriş Tarihi: 30.06.2010 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.06.2010 05:00

Biliyorum, en iyi havayı siz atarsınız. Egzost bağırtınız mahalleye gelişinizin habercisidir, vites değiştiriştirinizdeki ara gazınız motorun figanıdır. Virajlarda tekerlek çığlığını kulaklarda çınlatırsınız, mahalle içi ara yolları ralli pistlerine siz çevirirsiniz. Çocuk parkları sizin için önemli değildir, çünkü en iyi asfalt çizen freni siz yaparsınız. Yaya kaldırımları park etme yerinizdir. Yaya geçitleri ise sizin önceliğinizdir. Sarı ışık her zaman ikinci viteste olduğunuz zaman dilimidir. Bayan şoförün aracının sağı sizin geçiş yerinizdir, çünkü sağlanmalıdır her zaman. Hız limiti diye bir kavram mı varmış sizin için? Takip mesafesi arka tampona öpücük mesafesidir. Çünkü önünüzdeki araç sollanması gereken araç olduğu için kim tutar sizi? Camlarınız siyah, lastikleriniz kalın, kim tutar sizi trafik magandam? Ters yönmüş, sağa-sola dönülmezmiş ne yazar? Yol gidenin, sol şerit magandanın. Şehir içi, şehir dışı ayırımı önemli sizin için. Çünkü hava atma raconu başlıyor şehir içinde. Gecenin ikisinde cıs tak sesi ile mahalleyi yataktan kaldıramazsanız yazık olur erkekliğinize. Çocuk parkları da neymiş sizin için? Hızınızı buralarda artıracaksınız ki mahalleli arkanızdan baksın. Bir de motosikletli amcaoğlunuz var. Motor sesi birkaç kilometre öteden duyulacak ki “ delikanlı “ nın gelişi sesinden belli olur diyecekler. Aman ha kask kullanmayınız. Neme lazım bu sıcakta? Bir de arkanıza attınız mı manitanızı kural tanımazlığın limitlerine varırsınız. Hani derler ya “ Hızlı yaşa, genç öl, cesedin yakışıklı olsun” . Arkandan ağlayanın çok olsun.

Yollar senindir, kim tutar seni trafik magandam? Adı üzerinde “ kaza” oldu dersin. Birkaç ay yatar çıkarsın. Ölenle ölünmez, sen devam et magandalığına. Hele bir de “Bu şehrin çocuğuyum“ sihirli lafını öğrenmişsen açamayacağın kapı kalmayacaktır. İstediğin yere park eder, istediğin yerden gidersin. Kim tutar seni?

Günlük hayatta hep karşı karşıya geldiğimiz, biraz da mizahi dille bu yaz sıcağında siz değerli okurlarımı sıkmadan ele aldığım bu TRAFİK MAGANDALARI kazalara neden oluyorlar. Küçücük yavrular, gençler, yaşlılar hep tehdit altındayız bunlar yüzünden. Ne uğruna? Magandalık uğruna. Bir can bu kadar ucuz mu? Kararan hayatlar, yok olan aileler , gelecekler ne uğruna mahvoluyor sizce? Hiç uğruna kaybedilecek bir tane bile can yok, bir tane bile sakat kalacak yavrumuz olmasın.

Yetkililere ve duyarlı vatandaşlarımıza çok görev düşüyor. Hele Yalova gibi yaz aylarında artan trafik yoğunluğu olan illerde ölümlü kazalar daha da artıyor.

Çözüm hepimizin duyarlı olmasında yatıyor. Bana ne dediğimiz müddetçe gün gelecek bu maganda bizim de acı çekmemize yol açacak. O gün gelmeden, geliniz trafikte saygıyı, hoşgörüyü, en önemlisi de kurallara uymayı toplumda yaygınlaştıralım.

Yapanın yanına kar kalmasın ne olur!Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.