Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Toplum Sağlığımız

Yazının Giriş Tarihi: 08.11.2007 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.11.2007 00:00

Uzun zamandır bazı televizyon dizilerinin toplumsal sağlığımıza verdiği zarar üzerine ciddi düşüncelerimin daha da derinleştiğini hissediyorum. O kadar olumsuz görüntü, söz ve eylem ile karşılaşıyoruz ki adeta deve misali doğru olan bir taraflarını bulmak mümkün görülmüyor. Dizilere kilitlenen toplumumuzda yediden yetmişe herkese hitabeden ve adeta damardan empoze edilen değerler ile toplum çok geriliyor. Adeta dizilerdeki tiplemeleri taklit eden ilköğretim çocukları racon kesmeye başladılar. Peki sonrası ne olacak? Bugün maket silahla racon kesen, eline tespih, silah alan ellerin yarınlarda ne olacağını düşünmek bile istemiyorum. Şimdiden bunun kaygısını yaşamıyor muyuz? Çetelerin temeli bu tiplemelerden doğmuyor mu? Yanlış olanlar bu şekilde özendirilirse toplum sağlığımızı kangren eden unsurlar kambur üstüne kambur olarak binecektir.

Aslanlı çeteler, organize suç örgütlerini bitirmenin ilk adımı zihinlerdeki itibarının bitirilmesidir. Kişilikleri daha oluşmamış gencecik beyinleri korumak lazım. Yanlışlar düzeltilmez ise doğruları izah edemeyiz zamanla. Daha doğru olanı bile gösteremeden yanlışları kanıksayan neslimize daha sonra yanlışları için kızmak hariçten gazel okumak kadar faydasız olacaktır.

Cinsellikteki sınır tanımayan özgürlük, ciddi problemlerin doğmasına neden olmaktadır. İnsan doğasına tamamıyla ters cinsel tercihlerin doğru olarak topluma lanse edilmesi, adeta övünç kaynağı olarak gösterilmesi zamanla cinsel suçlarda artışa neden olmakta. Sözde ünlülerin, aile yaşamını hiçe sayan ve ortak kullanım olan cinsel tercihleri ile sağlam aile yapısını nasıl elde edebiliriz? Ortada kalan çocuklar, daha 3-4 günlük iken enesi ve babası tarafından çuvala konulup ezilerek öldürülen, üzerinde sigara söndürülen bebeklerin haberleri artık ana haber bültenlerinde adeta her gün rastladığımızı olağan şeyler oldu. Hayır, bu nesil öyle kimden olduğu belli olmayan, işkenceye maruz kalan bir nesil olmamalı.

Aile yapısı sapasağlam, büyükleri ve küçükleri ile barışık, mutlu nesillerin olması için sahneye konan oyunu engellemek gerekiyor. Aile yapısı zayıf olan toplum rüzgara tutulmuş bir yaprak kadar savunmasız kalacaktır. RTÜK bu konuda daha ince eleyip sık dokumak zorundadır. Dün televizyonda izleyip bugün şiddeti ve işkenceyi uygulayan bireyler bu toplumdan çıkıyorsa radikal adımların atılmasının gerekliliği önümüzde bence ilk yapılacak işler arasında yer almalıdır.

Sınır tanımayan şiddet ve adeta eğitircesine en ince ayrıntısına kadar sahnelenen insanlık dışı sahneler ruh sağlığını tehdit etmekte. Kedi fare çizgi filminde bile eleğe çeviren, defalarca parçalara ayıran kedi karşısında farenin mücadelesini izleyen küçücük beyinler büyüdükleri zaman bu şiddetle toplum içindeki serseri mayın rolünü üstleneceklerdir. Çizgi film deyip geçmemek lazım. Seçici olmak lazım.

Gelelim internete. İnternet erişimde doğrudan ve tercihinize göre talebinizi karşıladığından iyiye yada kötüye ulaşımda aracısız imkan tanıdığından dolayı daha önemle üzerinde durulması gerekiyor. İnternet kafeler üzerindeki düzenlemeler geç de olsa yapıldı ama bunu yasakçı zihniyet yerine ikna edilen zihniyet ile gerçekleştirmek gerekiyor.

Toplum sağlığını bu yönüyle etkileyen pek çok olumsuz durum var. Stres yükünde olan insanımızın bedenen de rahatsızlıkları nüksediyor. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanların beden sağlıklarından da söz etmek mümkün değil. Küçük şeyler birleştiğinde karşımıza tanıyamadığımız kişilik yapısında bireyler çıkıyor. Özel hastanelerin ilimizde açılıyor olması sevindirici. Sağlık hizmetinde alternatiflerin olması elbette güzel. Ama devlet olarak öncelikle resmi kurumlarla hizmetimizi en üst seviyede vermenin gerekliliği üzerinde tartışma götürmez.

Hala ilimizden çevre illere hasta sevk edilmesini zorunlu kılan unsurların çözümlenmediği düşünüldüğünde yapılacak çok işin olduğunu görüyoruz. Çözüm mercii hangi resmi kurumsa bir an önce bu zorunlu sevklerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Benim insanım Bursa’ya İstanbul’a gitmek zorunda kalmasın artık. Hele hele Kardiyoloji Uzmanı konusundaki hassasiyetimizin ve takipçiliğimizin sürmesi sonucun alınmasını kolaylaştıracaktır. Çözüm üretmesi gereken mercilerin bu konuda bir an önce icraatin aciliyeti konusunu dikkatlere sunuyorum. Kalp bekletilmeye rıza gösterilemeyecek bir organdır. Hiçbir yakınımızın dakikaların önemli olacağı bu sıkıntıya düşmesini istemeyiz.

Bazı ilçelerimizde başıboş sokak köpeklerinin fazlalığının ve toplumu tehdit eder hale gelmiş gruplar halinde dolaşması ciddi tehdit unsurudur. Okula giden küçücük yavrularımızın korkarak bazen can derdine düşüren bu problemin halledilmesi gerekiyor. Bütçeleri yeterli değilse belediyeler birleşip Nasıl Yeşil Körfez Su Birliği gibi oluşumu yada çöp konusundaki birlikteliği sağlayabilmişlerse bir an önce sokak köpekleri konusunda da çözüm üretmeleri gerekiyor.

Deniz kirliğinin önlenmesi konusunda ciddi adımlar atıldı. Özellikle arıtma tesisi konusunda ciddi çalışmalar belediyelerce yapılıyor. Kısa zamanda tamamlanarak arıtma tesisi olmayan ilçelerinde bu tesislere kavuşması ile ciddi kirlenmelere neden olabilecek problemin kalkacağını düşünüyorum. Sanayi kuruluşlarının çevre kirliliğine neden olabilecek her türlü etkilerin minimuma indirilmesi konusunda hassasiyetlerinin toplum gönüllülerince dikkatle izlenmesi gerekiyor. Çevresine sahip çıkan bireyler ile korunma sağlanabilir.

Baz istasyonları adeta içimize kadar girdi. Yerleşim alanlarının bu denli içinde olması ilerde geriye dönülemez kanserojen etkilere neden olacağı gayet açık. Yerleşim alanlarının dışına çıkartılması gerekli bu istasyonların. Ayrıca yerleşim alanları içindeki yüksek gerilim hatlarının verdiği etkileşim zamanla kanser etkisini yapacağını dikkatlerden kaçırmamak lazım. Trafo merkezlerinin özellikle çocukların oyun parkları içinde olması kabul edilemez.

İçme suyu rezervlerinin iyi korunması, küresel ısınmadan dolayı su stoklarının gittikçe azalmasından dolayı daha ekonomik su tüketimi konusunda bilinç artırılmalıdır. Önümüzdeki yazlarda su sıkıntısının neden olabileceği sıkıntıların çıkmaması için şimdiden radikal önlemlerin alınması gerekiyor.

Sağlık kaybedilmeden tedbirlerin alınması sağlık giderlerinin ciddi ölçüde azalmasına neden olacaktır. Önleyici sağlık tedbirleri konusunda toplumumuzun bilinç seviyesini artırıcı çalışmaların önemini dikkatiniz sunuyorum.

Bireyleri sağlıklı toplumlar her türlü problemin üstesinden gelecektir. Sağlığı bozulan bireyler ile çözüm üretme imkanı kalmayacaktır. Zaten kendi derdine düşen kişi topluma yararlı da olamayacaktır.
Sağlık konusunda yazılacak daha çok konu var. Birey burada hedef alındıktan sonra toplumda istenen sonuçları alabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.