Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Teknofest Gençlerimiz İle Gurur Tablosu

Yazının Giriş Tarihi: 29.09.2021 09:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.09.2021 09:45

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali”  olarak gençlerimiz ciddi şekilde rağbet gösterdiler.

Toplumda özellikle gençlerde teknolojiye olan ilgiyi artırmak ve ülkemizin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen ve  ilki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir. İlk yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştır. 2019 yılında 19 farklı kategoride teknoloji yarışması düzenlenen yarışmalara 81 il ve 122 ülkeden 17.373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştur. 2020 yılında ise Gaziantep’in ev sahipliğinde 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuştur.

Bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında  , Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen  TEKNOFEST gurur tablomuz oldu.Geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna emin adımlarla devam edecek genç nesillerimiz için adeta ufuk açıyor, hedefler koyuyor.Çok çalışmanın, insanlık için teknolojik yeniliklerin peşinde koşmanın  adeta hedefi. Bu tür organizasyon ve etkinliklerin artırılması lazım. Eğitimin bir parçası olarak gençlerde geleceğe dönük meslek seçimlerinde de bu tür organizasyonlara katılım belirleyici rol üstleniyor. Pandemi ile birlikte okullarımızın kapalı olduğu sürede  uzaktan eğitim ile eğitim camiasının yoğun çabalarına şahidim. Lakin yine de yüzyüze eğitimin yerini tutması beklenemez. Bu dönemde daha da  dikkat ederek çocuklarımızın eğitimlerinin yüzyüze devamında toplumsal olarak elbirliği ile toplumsal bağışıklığı sağlamak için üzerimize düşenin fazlasını yapmak boynumuzun borcu.

İnsanlık için teknoloji güzel bir hedef... Bu hedefe ulaşmak için düşünüyorum da yapılan ve yapılacak çok şey var.Ülkemizin son 20 yılda geldiği teknolojik düzeyle gurur duyuyorum.Sevgi ile, merhamet ile tarihin bizlere yüklediği misyonun yerine getirilmesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la inanıyorum ki daha güzel günlere gençlerimiz ile ulaşacağız.Prof. Dr.Aziz Sancar ile Selçuk Bayraktarın birlikte verdiği görüntü nesiller arasındaki ilişkinin, yakınlığın , samimiyetin ne olması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

İnanan, inandığının gereğini de yaparak idealleri uğruna gecesini gündüzüne katan başarı hikayeleri ile dolu gençlerimizin her zaman yanındayız. Kişisel olarak da teknolojik gelişimle her zamankinden daha fazla güçlü olduğumuzun bilincindeyiz.Biz her şeyin en iyisini, son teknoloji ile yapabilecek kapasite ve kabiliyette olduğumuzu Selçuk Bayraktar bizlere gösterdi.2005 ekim ayındaki mini iha demo uçuşundaki konuşmasındaki inancı ve kararlılığı ile 2021 ‘lerde neleri yapabileceğini ortaya koymuş.Kolay değil, lakin çok çalışarak başarılamayacak bir şey yok. Pandemi döneminde geliştirdiği solunum cihazı ile de adeta insanlığa yardımda örnek olduk. Kutluyor ve yeni nesillerimize de örnek olduğu düşüncesindeyim.

Teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmadan, küreselleşen dünyada hep ilklerin öncülüğünde olmakla ayakta kalırız. Bunun en güzel örnekleri milli silah teknolojisinde ülkemizin geldiği konumdur.Tam bağımsızlığımızla  bu alandaki çalışma ve ilerleme ile ülkemiz çok güçlü konuma gelmiştir. BAYKAR’ın hikayesini bence her gencimiz hem takip etmeli, hem de teknoloji ile ilgili gençlerimiz ideallerini bulabilmeli. Bugüne değil, geleceğe odaklanarak yerli ve milli olanla dünyanın en iyisi olmanız için herhangi bir engel yoktur.

Bu köşe yazımda sevgili gençlere hayat tecrübemden bir şeyler verebilmenin sorumluluğunu hissettim. Her genç benim için geleceğin büyüğüdür. Biliniz ki hepiniz ayrı ayrı değerlisiniz.

Kalın sağlıcakla...


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.