Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sokaktaki Engelleri Ne Zaman Kaldıracağız?

Yazının Giriş Tarihi: 06.12.2010 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.12.2010 05:00

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla bir dizi etkinlik oldu. Gerçekten onların yerine koymak lazım kendimizi. Hayata sımsıkı tutunmuş, kendisine olan güveni ile zor olanı başarmış kardeşlerimizle gurur duyuyorum.

Ben konunun somut olarak sadece bir yönü üzerinde durmak istiyorum bu yazımda. Kaldırımlardaki engeller gerçekten engel. Geçen hafta sokakta yürürken tekerlekli sandalye ile bir yerlere ulaşmaya çalışan bir engelli kız maalesef engelleri aşamadı. Vurdumduymaz bir sürücü uyarı levhası olmasına rağmen rampanın önüne aracını park etmişti. Kızcağız geriye döndü ve yaklaşık 20 metre geriden zar zor başka bir rampadan çıkmaya çalıştı. Ama rampa da öyle dik yapılmıştı ki gözümün önünde ön tekerlekler yerden kesildi neredeyse tutmasaydım geriye devrilecekti. Neyse ki çıkabildi. Ama çıktığında da pişman oldu. Tekerlekli sandalyenin geçemeyeceği şekilde kaldırım işgal edilmişti. Bir taraftan kaldırımdaki çelik işaret levhaları, bir taraftan kaldırım işgali derken kızcağızın durumuna mı yanayım, kendi çaresizliğime mi, yanayım? İlimizin kaldırımlarını bir kez daha arşınlamak gerekiyor. Bunu tekerlekli sandalyede değil, onların gözü ile bakarak planlı şekilde kısa zamanda yapmamız gerekiyor.

Bir de binaların, mümkün olduğu kadar ulaşım araçlarının engelli kardeşlerimize göre kısa zamanda acilen rötuşlanması gerekiyor. Öyle rötuş ki engelli kardeşlerimizin ulaşamayacağı yer kalmasın. Ama yapmış olmak için değil, pratikte uygulanabilir ve ulaşılabilir olunması lazım. Bu konu Altınova’dan Armutlu’ya kadar dikkate alınmalıdır Herkes kendi binasına, kuruluşuna bir engelli gözüyle baksın lütfen. Ulaşımda sıkıntı var mı yok mu? Aslında pratik olarak şu yöntem uygulanabilir. Kapısından girilemeyen yada kaldırımından gidilemeyen engel olan noktaların envanteri çıkartılabilir. Bunu bilemiyorum, gönüllü olarak yapabilecek okurlarım çıkacaktır. Yada sivil toplum kuruluşları bu konuda rapor hazırlayıp yetkili mercilere sunabilirler. Gereğini yapmamada ısrarcı olanlarda o zaman düşünsünler bakalım engel ne demekmiş?

Yapılabilecek yada dikkate alınacak konu sadece ulaşımdaki engeller elbette değil. Boyutu yada türü ne olursa olsun eğitimle hayata daha sıkı tutunabilen, kendi kendine yeter, hatta ailesine maddi katkıda bulunabilen kendini aşmış bireyler ile toplumumuz daha güçlü olacaktır. Yalova’mızın sivil toplum örgütleri olarak başarılarından gurur duyuyorum YOSK’un başarılarını yakından takip etmekteyiz.
Sizler bizim gururumuzsunuz.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.