Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şirket Merkezleri Yalova’da Olmalı

Yazının Giriş Tarihi: 13.07.2021 15:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.07.2021 15:31

Burada OSB’lerdeki  yatırımcılarla katma değeri yüksek, teknolojik ürünler ile istihdam, üretim ve satış rakamları ile ilimiz belki de geçmiş 50 yıllık ekonomik gelişimine yakın ilerlemeyi  kısa zamanda gerçekleştirecek.

Her yönüyle çok detaylı ve titiz çalışmanın yapılması gerekiyor elbette. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye kadar istihdam ve üretim artışı ile gelecek olan nüfus  projeksiyonuna ilimizin adapte olabilmesi için Yalova’nın da yatırımlarını hassasiyetle  planlaması lazım. Bu konuya daha fazla girmeyeceğim. Değişik zamanlardaki köşe yazılarımda konuya ilişkin düşüncelerimi kaleme almıştım.

İktisadi yönden bu yazımda üzerinde duracağım konu Yalova’ya gelecek olan şirketlerin ve yatırımcı gerçek kişilerin merkezlerini de ilimize taşımalarıdır. Eğer üretimini, istihdamını ve satışını Yalova’dan yapıyorsanız merkeziniz de Yalova’da olmalı. İlimizin kamu geliri yönüyle bu yatırımcıların ödeyecekleri vergilerin ilimizin hanesine yazılması en doğal talep olsa gerek. Geçmişten beri gelen firmaların yanında yeni yatırımcılara da bu tavsiyemiz geçerli. Serbest piyasa ekonomisi içerisinde elbette herkes kendi bünyesine uygun şirket merkez adresi ve doğal olarak bu merkeze göre ilgili vergi dairesini belirlemekte hürdür. Sade bir hemşehriniz olarak bu ilin katma değerinin nasıl artırılabilirliği yönüyle düşünen  kardeşiniz olarak bu tavsiye ve dilek inanıyorum ki karşılık bulacaktır. Geçmişte bu konuda kampanyalar ve çalışmalar yapıldı. Belli oranda destek de buldu.

Şimdi 2021 yılı teknolojisi ile zaten her şey parmağınızın ucunda. İş ve işlemler kolaylıkla elektronik ortamda yapılabiliyorken artık şirket merkezlerinin Yalova’da olmamasının önünde herhangi bir mazeret olabileceğini sanmıyorum. Yalova geliri ile merkezi bütçeden alacağı payda daha fazla oranı talep edebilmede eli güçlenecektir. Nüfus kıstasına göre bu pay belirlense de ilimizin bütçesinde gelirimizle orantılı olarak yatırım ve hizmeti talep etmede elimizin güçleneceğine inanıyorum. Bu zaten olağan gelişimde kendisini gösterecektir. Nüfus artışına orantılı yatırım ve hizmeti planlı şekilde  yerine getirmek her yönüyle önümüzdeki sürecin belirleyicisi olacaktır.

Aslında bu bir duruşu sergilemektir. Vergi dairesi Yalova ili olacak yatırımcının her yönüyle bu il ile bütünleşmesinin önünde bir engel yoktur. Sektörün içerisinde olan bir kardeşiniz olarak değişik alanlarda ilimize olan yönelişi net olarak görüyoruz. Yatırım için yer arayanlar, fizibilite çalışmasını yapanlar için çevre ile barışık, katma değeri yüksek stratejik ürünler üretecek olanlara ilimiz açık. OSB’ler ile bu alan hem net olarak belirlenmiş, hem de maliyeti azaltıcı yönüyle istihdama da ciddi katkıları olacak. İhracata olan katkıları ile de mevcut firmalarımızı kutluyorum. Bu yönüyle de gurur kaynağımız. Elbette teknoloji ve bilimdeki ilerlemeye orantılı olarak her geçen gün kendinizi yenilemeniz gerekiyor. Bu yenilenmede Yalova Teknokent ile sektöre ciddi katkı sağlayacak. Eşzamanlı  olarak ilerleyen süreçte inanıyorum ki Yalova ilimiz Marmara bölgesinin parlayan yıldızı olacak. Yeter ki planlı ve titiz çalışmalar ile geleceğimizi doğru yönetelim.

Kurban bayramızı şimdiden tebrik ediyorum. Allah nice bayramlara sağlıkla ulaşmayı nasip etsin.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.