Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ne Yapmamalı?

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2020 10:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2020 10:52

16.03.2020 saat 10.00 civarında  çeşitli whatsapp gruplarında bir resmi yazı görünümlü belge  paylaşılmaya başlandı. Sağlık Bakanlığının duyurusu şeklinde olan yazı dehşeh vericiydi. Sözde işyerlerinin kapanması vs…İçeriğine bakıldığında gizlilik derecesinin yüksek olduğu ama uygulamada nasıl böyle sosyal medyaya düştüğü de anlaşılamayan tuhaf bir belge görünümlü paçavra. Hani eskiler derler ya “ Bir deli kuyuya taş atar, 40 akıllı çıkartamaz.” Hatta öyle inanlıldı ki bu yazıya göre nasıl hareket edileceği konusunda gruplarda değerlendirmeler başlamıştı bile. Alan olarak farklı kesimlerden de bu belge görünümlü sahte evrak  bana gelmeye başlayınca işin ciddiyeti kendisini gösterdi. Hemen gerekli resmi kurumlarla iletişime geçtim ve böyle bir paylaşımın yapıldığını, gerçeklik durumu olup olmadığını sordum.Geri dönüş oldu ve kesinlikle böyle bir durumun olmadığı bana iletildi. Sağlık bakanımız da  kendi sosyal medya hesaplarından yarım saat içinde belgenin sahte ve kasıtlı olarak toplumu infiale getirme amacındakilerin bir kirli senaryosu olduğunu duyurdu.  Nasıl böyle insanlar çıkar anlamıyorum.

Psikolojik olarak topluma verilmek istenen bu panik ve bilgi kirliliğini terörün bir çeşidi olarak görüyorum.Kurşun sıkan terörist ne ise sosyal medyada bu paylaşımları yapan da aynı kefededir. Bizlere düşen doğruluğunu teyit almadan, resmi makamlarca açıklanmayan bir durumu sosyal medyada paylaşmamaktır. Paylaşanları da uyarmaktır. Devletimiz tüm bakanlıkları ile, kurumlarıyla gece gündüz çalışırken ve bu virüs karşısında gayet de başarılı çalışmayı sergilerlerken kendileri virüs olan bu sosyal medya teröristlerine pabuç mu bırakacağız? Tabiiki bırakmayacağız…

Bir de makarnacı tayfası var.Dün bir alışveriş merkezinde günlük ihtiyaçlarımı alırken koli koli makarna alan vatandaşı gördüm. Ne oluyor, bakkal falan mı da satmak için alıyor diye çaktırmadan kasiyere sordum. Kasiyerin dedikleri beni şoke etti.” Abi şahsı tanıyorum , geliri olmayan birisi. Günlük alışverişini bile zar zor yaparlar, paraları çıkışmaz. Bir arkadaşıyla  kredi kartı ile alışveriş yapıyorlar” demesi daha da vahim. Bu ne cahillik, bencillik?

Sağlık camiasının özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum.Başta sayın bakanımız olmak üzere her kademeden sağlıkçılar görevlerinin başında fedakarca çalışıyorlar. Sınırlarımızın ötesinde kahraman silahlı kuvvetlerimiz dışarıda yurdumuza kastetmeyi hedefleyenlere nasıl siper oluyorlarsa, yurt içinde de kesinlikle ve kesinlikle provakatif girişimlerin karşısında durmalıyız. Bilmeyerek onların vermek istedikleri bilgi kirliliğine alet olmamalıyız. Söylenti ve asılsız haberler ile toplumda panik havasını yaratmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz.Tüm önlem ve tedbirler alınırken resmi açıklamalara harfiyen uymalıyız.Daha kapsamlı ve çeşitli tedbirler de alınabilir.Hepsi koronavirüsün etkisinin azaltıcı ön tedbirlerdir.Günümüzün iletişim sahasının etkenliğinde hiç bir şey gizli kalmaz, kalmıyor . Dolayısıyla bizden hiç bir şey gizlenmiyor.Biz de kişisel önlemler ve tedbirlerimizi almakta gereğini hassasiyetle yapmalıyız.Özellikle okulların eğitim öğretime ara verilmesi ve uzaktan eğitimin uygulanacak olması bizim bu süreyi tatil olarak görme yanlışına düşürmesin lütfen. Sosyal tüm aktivitelerin iptal edilmesi, kişisel hijyene uyulması, evlerimizde kalmamız hep bizim için alınan  ön tedbirlerdir.

Bu sıkıntılı günleri birlik beraberlik içinde atlatacağımıza olan inancım sonsuzdur. Temizliğin imandan geldiği inancında olan milletimiz devletimizle el ele tedbirleri harfiyen uygulayarak inşallah kısa zamanda problemleri bertaraf edeceğiz.

Herkese sağlıklı günler dileyerek başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.