Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Milletvekili Profili Nasıl Olmalı ?

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2023 16:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.03.2023 16:40

Yazımı kaleme aldığımda kalan  54  gün kısa sürede geçip sandıklar önümüze gelecek. Sandıklar diyorum, bir oy pusulasında 28. Dönem milletvekillerini, diğerinde de Cumhurbaşkanını seçeceğiz  . Yeni sistemin 2. Seçimini gerçekleştireceğiz 14 mayısta. Öncelikle şimdiden hayırlı olsun. Seçilecek Cumhurbaşkanı  Cumhurbaşkanı yardımcısını,  bakanlarını  milletvekili olmayanlardan atayacak. Milletvekilleri yasama ağırlıklı görevlerinin yanı sıra seçildikleri illerin tüm problemleri ve gelişimlerine  odaklanacaklar. Milletvekillerinden bakan olmayışı yürütme ile yasamanın görev alanlarının daha net ayrışmasına olumlu yönde etkide bulundu.

Cumhur İttifakının başkan adayı Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan . Millet İttifakının da Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Seçim takvimi hızla akıp giderken diğer Cumhurbaşkanlığı adaylarının da başvuruları devam ediyor … Bireysel başvuru yapanların 100 bin imza toplama süreci sonrası adaylar netleşecek. Ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olsun.

Köşe yazımda Yalova’mız yönüyle milletvekili adaylığını düşünenler açısından odaklanacağım yazımda.

Gönlümdeki milletvekili adayının olması gereken  profilini siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Bu ideal bir yaklaşım olduğundan kafasında adaylık geçiren aday adayları için de bir öngörü olmasını diliyorum. Ayrıca Yalova kamuoyunun da Yalova Milletvekilliği için ortak beklenti geliştirmesi yönüyle dikkatlerinize sunacağım. Bakalım ne diyeceksiniz ? Elbette gözden kaçırdığım konular olacaktır…

Mevcuttaki sayın vekillerimiz ve önceki dönemde görev almış Yalova Milletvekillerimize de emeklerinden ve katkılarından dolayı teşekkür etmeyi de bir borç biliyorum.

Aşağıda ana başlıklarıyla profil nitelemesi onlarda yeterli ölçüde olmadığı yada eksik olduğu anlamına getirilmemesini rica edeceğim. Benim köşe yazımı ideal bir yaklaşım, hedef olarak değerlendirirseniz kimsenin zaten alınmayacağını öngörüyorum.    

Nasıl bir Milletvekili profili dersek ana başlıklarıyla  ;

Yalova’mızın sorunlarına daha iyi odaklanabilmesi için  en az 10 yıl ilimizde ikamet etmiş olmalı. Dolayısıyla Yalova’nın problemleri ve çözüm önerileri konusunda kamuoyunca değerlendirmeye tabi tutulup genel kabul görmüş olacaktır.

İlimize ikinci devlet üniversitesi ve Vakıf  Üniversitesi’ni kurma beceri ve hedefi olmalı. Bu açıdan bağlı olduğu siyasi partiden üniversite  konusunda onay almış olmalı.

İstihdamı artırıcı net  çözümler ve önerilere sahip olmalı.

 İlimizi Eğitim & Kültür & Turizm & Bilişim kenti yapacak hayata geçirilebilir projeleri olmalı.

 Halk günü düzenlemeyi taahhüt edip bu taahhüdünü seçildiğinde gerçekleştirmeli.

Tüm iletişim kanallarıyla 24 saat ulaşabileceğimiz içimizden bir vekil olmayı taahhüt etmeli.  En az 3 ayda bir tüm köyleri gezecek ve köy şuraları ile köylerin gelişimini sağlamalı.

Milletvekili danışmanının kim olacağını adayken seçmenine sunmalı.

Periyodik olarak kamuoyunun geniş katılımı ile değerlendirme toplantıları yaparak çalışmaları hakkında rapor sunmalı. Bir nevi hesap verecek. Sadece seçildiği partinin değil, tüm Yalovalıların milletvekili olarak parti rozetini partide bırakacak.

Yalova için ne projeler üreteceğini kamuoyu nezdinde rapor haline getirmeli.

Gönlünde aslan yatan milletvekili aday adaylarının Yalova’da çıtayı  daha fazla  yükseltmeleri lazım. Milletvekilliğini “milletin vekili“ olarak görebilen için gerçekten ateşten gömlek.

Milletvekili aday adaylarının yukarıda genel çerçevesi çizilen konularda  çıtayı ne kadar yükseltebileceklerini değerlendirmelerini istiyorum.

Yalova için plan, proje ve düşünceleriniz nelerdir?

Olası Marmara depremi ve küresel iklim değişikliği, kuraklık, seller  konularındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yalova’ya hangi vizyonu kazandıracaksınız? Yalova’nın problemlerini nasıl çözeceksiniz? Çalışma yöntem ve prensipleriniz ne olacak? Yalova’nın Ankara’daki sesi, soluğu ve temsilcisi olarak katacaklarınız ne olacaktır? Özellikle çevresel gelişmeler karşısında tutumunuz ne olacaktır?

Yalova’mız için, ülkemiz için Milletin Vekili olmaya talipli olacaklara katkıda bulunabildim ve seçmenimizin de kafasında bir şeyler oluşturabildim ise mutlu addedeceğim.

Saygılarımla.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.