Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İsrafı Sıfırlamak

Yazının Giriş Tarihi: 13.11.2018 11:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.11.2018 11:06

Ambalajların tek kullanımlık üretilmesi ve maalesef ayrıştırılmadan  doğaya vahşice atılması… Kağıttaki israf. Oldukça zor üretim safhaları olan, ağaçların kesilerek elde edilen, hatta maalesef spekülatörlerin fiyat artışı yaparak  kirli kucağına düşmüş kağıdın  israfı… Ayrıştırılmayan, tekrar kullanımı düşünülmeden çöpe giden milyonlarca ton kağıt…Pet şişelerden denizlerde oluşan adalar,balıkların analizinde bile görülen pet şişe hammaddesi…Bitkisel atık yağda, organik atıklarda, tekstil atıklarında, camda, elektronik atıklarda, metal ve ahşap atıklarda, pillerde ve tıbbi atıklar ile  maalesef insanlığı tehdit eder hale geldi.

Örnekleri arttırmak  mümkün. Kimyasalların, zehirli maddelerin havaya , suya, toprağa karışması kadar vahim tabloya rastlamıyor muyuz bazen? Bu konuya girmeyeceğim, lakin diyeceğim tek cümle var “ Bu dünya hepimizin ve yaşanabilir bir dünyayı torunlarımıza miras bırakmak en büyük önceliğimiz olmalı…”

Evet, zaman da israf… Cep telefonuyla adeta bütünleşmiş gençliğimiz için o güzelim yıllar maalesef cep telefonu ekranına sıkışıp kalmış… Sabahları okula giden öğrencilere bir bakın, yürürken, durakta , minibüste ellerinde cep telefonuna kilitlenmişler… Sihirli bir değneğim olsa da cep telefonu ekranlarına şöyle diyebilsem ; “Hey gençler, zamanınızı sanal dünyada  israf etmeyin, gerçek hayata dönün…”

Sıfır atık projesini sonuna kadar destekliyorum. www.sifiratik.gov.tr de detaylarını bulabilirsiniz.Konu sadece kamuyu ilgilendirmiyor, hepimizi ilgilendiriyor. Evimizde, işyerimizde, yolda, sokakta her yerde bu yönüyle bakıp elbirliği ile öncelikle israfı sıfırlayarak en az atık ile çözüme ulaşmamız gerekiyor. Bence depozitolu ürünlerin tercih nedeni olacağı bir süreci başlatmalıyız. Kullan at mantığı beraberinde kaynak ve atık problemini getiriyor elbette. Çocukluğumuzda cam şişedeki gazozu bakkala aide ettiğimiz zaman depozitosunu aldığımız sistem gayet iyi işliyorken şimdi maliyeti tamamıyla tüketiciye yansıyan materyalist yaklaşım sıfırlanmalı bence…Hepimizin cebinden çıkmıyor mu, ambalaj maliyeti?

Teknolojik israf hep içimi sızlatan konu. Ekonomik ve kullanım ömrü bitmeden her yıl milyarlarca dolar ödenerek ithal edilen teknoloji ürünlerine ne demeli? Üst modeli çıktı diye her 6 ayda bir yenilenen cep telefonları israf değil mi? Örnekleri artırmak mümkün. Bir de önümüzde mahalli seçimler var. Sokakların, direklerin, duvarların bayraklarla afişlerle donatılması konusunda da bence siyasi partiler arasında ilke kararı alınarak bu israfın da sıfırlanması gerekiyor. Sadece seçim  irtibat büroları ve teşkilat binalarının yerlerinin belli olması yönüyle bu binaların  önünde bayrak asılması ile sınırlanarak sanıyorum ciddi bir kaynak israfının önüne geçilecektir. Seçim sonrası da şehirlerimizin duvarlarındaki yırtılmış, yapışkanı kalmış  afişlere rastlamamış oluruz böylece…

Konuyu daha da genellemek mümkün. İsrafı sıfırlarsak inanıyorum ki sıfır atık projesine de ciddi katkı yaparız. Ayrıca kaynağında ayrıştırma alanında  yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Bakanlık nezdinde ve STK’lar ile toplumu  daha fazla bilgilendirerek ciddi mesafe katedilecektir.  İsrafta  bilincin kazandırılması çocuklarımızda küçük yaşlarda üzerinde önemle durulması ile daha etkili olacaktır.  Eğitimcilere büyük görev düşüyor yine…  Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.