Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Herkes Evinin Önünü Acilen Süpürmeli

Yazının Giriş Tarihi: 15.06.2021 10:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.06.2021 10:33

Yılların birikimi ile Marmara denizindeki son durum içimizi acıtıyor. 22 Maddelik eylem planı acil şekilde uygulamaya geçildi. Adeta seferberlik ilan edildi. Arıtmayı bir maliyet unsuru olarak gören  yaklaşımla mücadele her vatandaşımızın gelecek nesillere olan borcudur. Bugünün demiyorum, gelecek nesiller için diyorum. Azot ve fosfor kirlilik yükü ciddi şekilde artması tehdit  oluşturuyor.  Denize atın, temizler mantığı gibi cahilce yaklaşımda bulunanlar için söyleyecek söz bulamıyorum.

Deniz dibi daha kötü durumda.. Deniz salyası daha başlangıç.  Sonrasında neler yaşanabileceği hakkında bilim insanları ciddi söylemlerde bulunuyorlar. Çünkü deniz salyası hızla denizdeki oksijeni tükenmekte , bu da deniz dibini direkt olarak etkilemektedir.Balıkçılık sektörü sadece bir sektör. Deniz salyasına tenimizin bile değmesi sağlık problemlerine neden oluştururken Marmara denizi bölgede yaşayan insanımız ve deniz canlıları için de ciddi risk. Atık suların ileri kademede arıtılması gerekmektedir. Birincil arıtma dediğimiz Karbon giderimi yetmemektedir. Evsel atıkların da  kirlenmede etkisi var. Endüstriyel sanayi tesislerinin atık suları adeta Marmara denizinin en büyük tehdidi  durumunda. İzmit körfezine sıkışan tesislerde ciddi denetimler yapılmakta ise de alanın yoğunluğu en küçük bir risk bile ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Yarı kapalı bir su havzası olan alanın hassasiyeti söz konusudur.

Yalova ilimiz için de denize deşarj edilen tüm unsurların kirlilik durumlarının daha hassas şekilde kontrolleri gündemde. Turizm yönüyle burada gösterilecek hassas yaklaşım ilimiz için olmazsa olmazımızdır. Marmara denizine dökülen dere ve havzalarda ince ölçüm ve incelemeler daha sıklıkla yapılmalıdır. Hassas alanda tüm  atık sular ileri kademe arıtılmalarından ödün verilmelidir.

İnsan eli ile kirlenme zamanla doğanın daha fazla tahrip olmasına neden olmakta.İleri derecede arıtmanın sonucunun da alınması zaman alacaktır. Sudaki kirlenmeyi temizlemek ve iyileşme sürecine yöneliş ciddi maliyet unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Marmarayı kirletmede etken olan tüm alanlar “Hassas Alan “ ilanı ile seferberlik içerisinde herkes evinin önünü süpürmeli ve evinin önünden sorumlu tutulmalı. Kim kirletici olmaya devam ederse de cezasına katlanacak . Bizler de takipçisi olacağız. Marmara denizi artık bu yükü kaldıramıyor ve bu sonucu veriyor.

Denize etken olan, olabilecek her türlü risk tavizsiz şekilde giderilmelidir. Deniz yüzeyi sıcaklığının normalin 2-2,5 derece üzerinde olması bile ciddi problemlere neden olurken nerede kaldı kimyasal atıklar, kirlenme unsurları…

Özetle Marmara can çekişiyor  ve bunda kim ne etkide bulunmuşsa gelecek nesiller adına, doğa adına acil eylem planında yerini alıp destekte bulunmalı.  Müsilaj aslında sadece bir başlangıç . Sonrası gelirse düşünemiyorum bile.. Umut kırıcı olmak istemiyorum ama her sektör işin ciddiyeti ve boyutu üzerinde hemfikir olarak acil eylem planında nasıl katkısının olabileceğini düşünmesi ve acilen uygulaması lazım. Aşırı gübre kullanımının bile denize yağmur suyu ile ulaşan kirlenmiş suların  bu kirlenmede etkisi olduğuna göre varın gerisini siz düşünün…

Marmara denizinin oksijene , nefes almasına ihtiyacı var.  Herkesin yapması gereken bir şeyler var….

Haydi, siz de evinizin önünü süpürün… Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.