Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Baş Tacı Öğretmenlerimize ….

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2022 09:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.11.2022 09:29

Ara tatilden sonra ilk haftaları. Gerçi Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı için yoğun bir çalışma temposu sonrası ilk haftaları. Allah kolaylık versin. Bakıyorum da her geçen gün işleri daha da artıyor. Çünkü öğrencileri ile öğretmenler, ana -baba arasına giren iletişim araçları içerisinde ne kadar zaman dilimi kalıyor ki! Yani okul girişi ve okul çıkış saat dilimi dışında hemen çocuklarımızı kapıveriyor cep telefonları.. Bu konuya girmeyeceğim bu yazımda. Lakin tek cümle ile şunu ifade edeceğim. “ Cep telefonu kullanımı gençleri adeta bağımlılık düzeyinde olumsuz etkiliyor, bu konuya lütfen daha fazla eğilmek gerekiyor.”    Zamanın su gibi akıp gittiği ve zamanın bereketinin kalmadığı günümüzde kıymetlerimizin değerini daha da anlamlı kılmak gerekiyor. Lakin Zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki…Belki de yaşımızın ilerlemesi ile de doğru orantılı, lakin yıllar çabucak geçerken geriye dönüp te bakmak gerekiyor. Geriye dönüp baktığımda hep öğretmenlerim gelir aklıma. …

Günümüzde karşılaştığımız problemlerin çözümü eğitimde yatıyor. Kişi bilmediği şeyin düşmanıdır. Hele hele cahilliğinin farkında değilse asıl o zaman acınacak haldedir.  İtibar ancak bilgi, terbiye ve ahlakla elde edilebilir. Bireyleri eğitimli olan toplumlarda zaten gelişim ve ilerleme doğal bir sonuçtur. Müreffeh ve barış içinde yaşayan bireyler hep bir adım daha ileriye, daha iyiye ulaşmada kollektif akıl ile başaramayacakları bir şey yoktur.

Burada yapılan yanlış , sosyal medya kültürü ile değil, geçmişteki tarihi bağlarını, toplumsal değerlerini günümüz çağdaş uygarlığı ile adaptasyonunu sağlamış anlayışın sırtı yere gelmez. Bilim ve teknolojiyi nerede bulursa alan, iletişim çağının globalleşen  dünyasında bilgisayar ekranı kadar yakınlaşan bilgiye ulaşabilen gençliğimize rehberlik eden öğretmenlerimizin yükü çok fazla ve önemli. Öğretmenlerimize yılın diğer günlerinde  de en azından 24 kasım kadar değer ve önem verildiğini yakinen görüyorum. Hiçbir zaman vicdanları ile cüzdanları arasında kalmadan hep mum misali çevresine bir şeyler verebilme mücadelesinde yurdumuzun her köşesinde görev yapan  eğitim camiasına verilen kıymetten daha  fazla kıymet verilmeye değer...  İnsanın eğitimine ayrılan bütçe bence bir gider kalemi değildir. Geleceğe yapılan yatırımdır. Genç nüfusumuz ile öğretmenimize her zaman daha rahat çalışabilecekleri ortam ve kişisel imkanların tanınması lazım. Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 20 li rakamlara indiren derslik sayısı, akıllı tahtalar  ile okulun her yanından internete erişiminin sağlandığı bilim merkezlerinden yetişen öğrenciler , bizim çocuklarımız geleceğimizin büyükleri  olacaktır. Ülkemiz her alanda  devler liginde. Ekonomide ne kadar sert rüzgarlar esse de  artık ülkemiz her alanda ilk 10’lu grubun içerisinde. Emin ve istikrarlı adımlarla ilerliyoruz. Elbette üst ligde olmak ve bu ligde kalabilmek zordur. Meşakkatli ve bol fırtınalı hava sizi bekler her zaman. Ama inanıyorum ki 2023 ülkemiz için daha güzel olacak. Bu farkındalıkla eğitim camiamızla devler liginde yer almaya devam edeceğiz.

Bir makaleye sığmayacak kapsamlı konuda siz değerli öğretmenlerimize çok görevler düşüyor. Her zaman yanınızdayız. Sizin bilgi ve tecrübe gücünüz ülkenin gücüdür. En büyük güçte bilgidir. Anadolu’muzun her köşesinde görevi başında şehit olmuş, gazi olmuş, depremde aramızdan ayrılmış ,hakkın rahmetine yürümüş tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor, başta eşim olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.

İyi ki varsınız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.