Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Altınova’da Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Yazının Giriş Tarihi: 29.08.2023 13:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.08.2023 13:38

Geçen hafta sayın Valimiz Dr. Hülya Kaya , İl Genel Meclis başkanımız Hasan Soygüzel, Altınova Kaymakamımız  Regaip Ahmet Özyiğit, İl Kültür ve Turizm müdürümüz Ziya Karatekin, İl Genel Meclis üyelerimiz Ömer Aslan, Resul Çiftçi, Ali Çorbacı, Mustafa  Tunalı, Ahmet Barış Eroğlu, İl Özel İdare Genel  Sekreterimiz Ümit Yılmaz  ve teknik ekiple oluşan heyet ile Altınova ilçemizde inceleme programı gerçekleştirdik. Oldukça verimli geçen programda  Altınova ilçemizdeki çalışmalarda nelerin yapılmış olduğunu yetkililerden ilk ağızdan bilgi sahibi olduk.

Aslına uygun olarak yapılan Dilburnu Osmanlı Deniz Feneri Müzesi, Çobankale Sit alanı kazı bölgesi, Hersek Deltası ve su altı kazı alanında bizleri oldukça heyecanlandıran ve adeta geçmişe götüren çalışmaları yerinde gördük. Öncelikle Altınova Belediye başkanımız Metin Oral ve belediye ekibini kutluyorum. Doç Dr. Selçuk Seçkin hocamız ve  Doç. Dr.Serkan Gündüz hocamız ile  tüm çalışma arkadaşlarına Yalova Kültür ve Turizm müdürlüğü çalışanlarına teşekkürü borç biliyorum.

Günün sıcağında üniversite öğrencilerinin ve kazı ekibinin fedakarca çalışmaları görülmeye değer.  Tarih gün yüzüne çıkarken her bir toprak parçasının ardından bir tarihi esere ulaşma çalışması şehrimize heyecan veriyor. Şimdiye kadar gün yüzüne çıkmış olan materyallerin de müze şeklinde sergilenmeye başlanması da ayrı bir sevindirici yönü.   Altınova ilçemizin  geçmişi ile geleceğe taşınıyor olması takdire şayan…Sizlerin de bu çalışmaları yerinde görmenizi tavsiye ediyorum. Hele hele tarihe meraklı olan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz  muhakkak bu yerlere gidiniz… Deniz fenerindeki havayı soluyunuz, günlük yaşamın geçtiği evin tüm detaylarını inceleyiniz… Çobankale’den manzarayı görünüz…

Tüm bunlardan sonra çıkarttığım sonuç Yalova’nın tarihe olan ilgisinin daha fazla olduğudur. İnanıyorum ki Altınova ilçemizdeki bu çalışmalar kentimizin diğer ilçelerine daha fazla yansıyacaktır. Her bir ilçemizde düşünüyorum da geçmişle bağı çok. Çiftlikköy’de, Termal’de, Çınarcık’ta, Armutlu’da nereye bakarsanız tarihi bir eser görürsünüz. Daha fazla ve titiz çalışmalar ile inanıyorum ki tarihle olan bağımız daha fazla artacak. Bir yünüyle de çıkan eserlerin korunması ve sergilenmesi de ciddi sorumluluklarımız oluşuyor.

Bir köşede kalmış , adeta definecilerin köstebek yuvasına çevirdikleri mevkiler de üzücü. Ufacık tarih bilgileri olmaksızın tarihe de zarar verici kazılarında eserlere de zarar veriyorlar. Yalova’da müze müdürlüğümüzün kurulması ile bu konuda daha fazla çalışmalara yapılacağına inanıyorum. Ayrıca şehrimize ait olan eserlerin ve çevre illerde olanların geri getirilmesi de diğer yapılması gereken konu.  Kültür ve Turizm müdürlüğümüzün konu ile ilgili çalışmalarını da tebrik ediyorum. Bu konuda kurumlar arası iyi bir sinerjinin yakalanması da çok sevindirici.

Yalova artık kültür ve müze turizminde de adından söz ettirecek. Emeği geçen, katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Başka bir yazımda buluşuncaya kadar kalın sağlıcakla…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.