Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2023 11:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2023 11:51

Zafer Bayramı, Türk Kurtuluş Savaşı’nın sonucunu belirleyen Büyük Taarruz’ un son günü kazanılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin (30 Ağustos 1922) yıldönümlerinde kutlanan ulusal bayramdır.

Her Türk, 30 Ağustos’ta Kurtuluş Savaşı Zaferi’nin gururunu yaşar.

Dünyadaki bütün mazlum ülkelerde özgürlüğün meşalesini ateşleyen bu zafer, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır.

ATATÜRK, 30 Ağustos 1924 günü Dumlupınar konuşmasında zaferin önemini şöyle açıklar:

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır… Besbelli ki, yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı.”

Falih Rıfkı ATAY, Çankaya adlı eserinde bakın bu zafer için ne diyor:

“Mustafa Kemal’ in azim, karar ve irade kuvvetini, 1922 Ağustosunun son haftasından bir iki ay önce sahneden çekiniz, bu günkü Türkiye yine bu Türkiye olamazdı.”

“… Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuş isek, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı’ nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu’ nun pençesinden kurtarmış isek, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ ne borçluyuz.”

Önemli Tarihi Günler ve Kurtuluş Günleri, Tarih Şuuru Açısından Önemlidir.

Tarihini bilmeyen milletler, köksüz bir çınara benzerler, en ufak rüzgârda devrilirler.

Bunun için özellikle 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim ve kentlerin kurtuluş günlerinin etkinliklerle kutlanması o toplumda tarih bilincinin kökleşip yerleşmesinde önemli yer tutar.

Bu günler sadece bürokratların katıldığı özensiz ve zevksiz etkinliklerle kutlanırsa, toplumda ve özellikle de öğrencilerde böyle günlere karşı bir soğuma hissi yaratır.

Sıralı tüm makam ve mevkidekiler, sadece öğrencilerin değil, tüm toplumun adı geçen günlere yaklaşımını değiştirmek ve içten katılımını sağlamakla yükümlüdürler. Böyle günler (sadece o kentin protokolüne yapılan ya da sadece o kentin protokolünün katıldığı) alışılmış ve soğuk ritüellerle/uygulamalarla geçiştirilmemelidir.

30 Ağustos 1922’de Başkumandan Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, mahallî bir zafer değildir.  İki milletin arasındaki bir savaşın sonunu belirleyen bir muharebe de değildir. Burada kazanılan zafer, son Türk Devleti’nin yaşama hakkının dünyaya tekrar kabul ettirilmesidir.

Özellikle içinde yaşadığımız şartlarda, bu zafer Türkiye’nin her tarafında çok büyük etkinliklerle kutlanmalı, devletin ve milletin ne kadar güçlü olduğu, dosta düşmana gösterilmelidir.

Asla unutmamalıyız:

Mazisine, geçmişteki kahramanlıklarına saygı ve bağlılık gösteren toplumlar “vefa” duygularını muhafaza edebilirlerse, ulu çınarlar gibi toprağa derin kökler salar ve hudutsuz bir yaşama sahip olurlar.

Güçlü milletler, hep tarihin ve zamanın derinliklerine yaslanır ve ondan kuvvet alırlar.

Vatan sathında al bayrağımız şanlı şanlı dalgalanıyorsa, camilerimizde ezanlar okunuyor, özgürce ibadetimizi yapabiliyorsak, tüm dinî bayramlarımızı mutluluk ve huzur içinde kutlayabiliyorsak bu büyük zafer sonunda elde ettiğimiz kazanımlar yüzündendir.

Bu anlamlı günde Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun yakın silâh arkadaşları başta olmak üzere, bu ülkenin birlik ve bekası için can veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor;

ATATÜRK’ ün “Türkiye Cumhuriyeti’ ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” sözünden hareketle, “Ne Mutlu Türküm Diyene”  diyen ve diyebilmekten onur duyan, "Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek" te azimli ve kararlı olan (nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa) tüm Türk Milleti’ nin Zafer Bayramı’ nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Gününüz aydınlık ve esenlik dolu olsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.