Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Unuttuysanız Hatırlatalım

Yazının Giriş Tarihi: 26.04.2021 10:27
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.04.2021 10:27

ABD Başkanı Joe Biden’ ın, 24 Nisan 2021 günü yaptığı açıklamada, İstanbul’a Konstantinopolis demesi, Türk Milleti’ ni Ermeniler’e soykırım yapmakla suçlaması ve bunların üstüne bir de “ bunlar tekrar etmesin diye bu açıklamayı yaptım” diyerek Türk Milleti’ni açık açık tehdit etmesi her türlü akıl ve izandan yoksun tam bir saçmalıktır.

Başkan Biden’ in tarihî gerçeklikle yakından uzaktan ilgisi olmayan açıklaması kendi ülke iç politikasına, başkanlık seçimlerinden önce, Ermeni ve Rum lobisine verdiği vaatlere yöneliktir.

Ancak Başkan Biden, herhalde Türk- Amerikan ilişkilerinde nasıl derin bir yara açtığının farkında değildir.

Ya da farkındadır ve son derece bilinçli davranmaktadır.

ABD’ nin göz göre göre Türkiye’ deki bölücü dinî ve etnik terör örgütlerini desteklemesinin başka nasıl açıklaması olabilir?

Başkan Biden’ in tarihî gerçekleri siyasî açıklamalarla değiştiremeyeceğini bilmesi gerekir.

Başkan Biden, bu tarz mantıktan ve ileri görüşlülükten uzak açıklamalarla Türkiye’ yi ABD’den uzaklaştıracağını, Türkiye’ nin kendi coğrafyasında yeni müttefik, dost ve ilişkiler geliştireceğini değerlendirememişse, ülke jeopolitik ve jeostratejisini kişisel seçim vaatlerine kurban etmiş demektir.

Başkan Biden bilmiyorsa ya da unutmuşsa hatırlatalım.

1919 yılında Amerikalı General Harbourd, Anadolu’ yu gezmiş daha sonra da Ermenistan’a gitmişti, dönüşünde verdiği raporda da ortada bir Ermeni soykırımı olmadığını belgeleriyle açıklamıştı.

Amerikalı gazeteci Clarence Kirschmann Streit, Türk Kurtuluş Savaşı’ nın en hareketli zamanında, 1921 yılında Ankara’ yı ziyaret etmiş, TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa ile görüşmüş ve bir de ayrıntılı röportaj yapmıştı. Sonraları Amerikalı Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Heath W. Lowry, gazeteci Clarence’ nin Ankara izlenim ve röportajlarını “The Unknown Turks: Mustafa Kemal Paşa” adıyla kitaplaştırmıştı. Herhalde duymadınız Başkan Biden, hem Clarence hem de Heart, Ermeni soykırımı olduğunu kabul etmezler.

Amerikalı Tarihçi Prof. Dr. Donald Quataert, “The Ottoman Empire 1700- 1922”, “ Workers and the Working Class in the Ottoman Empire and the TurkishRepublic, 1839- 1950” adlı kitapları yayımladı. Bu kitaplarda Ermeni soykırımı olmadığı açık açık anlatılıyor.

Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Stanford Jay Shaw, 1977 yılında “Ermeni soykırımı yoktur” dediği için evi Ermeniler tarafından bombalandı. Ne oldu evi bombalayanlar?

Amerikalı tarihçiler Prof. Dr. Bernard Lewis, Prof. Dr. Justin McCarty, Ermeni soykırımı olduğunu kabul etmiyorlar.

1985 yılında, ABD’ nin önde gelen 69 tarihçi ve bilim insanı, Amerikan gazetelerinde Ermeni tezlerini çürüten bir deklârasyon yayımladılar.

Başkan Biden, bunları bilmiyor musunuz?

Avusturyalı Prof. Dr. Erich Feigl, tüm dünyada yayımlanan “A Mtyh of Terror”, “Un Mythe de la Terreur L’Extremisme Armenien Ses Causes Ses Originies”  adlı kitap ve belgeselinde, Ermeni diasporasının sırtını dayandığı Aram Andonyan belgelerinin sahte olduğunu, Ermeni soykırımı diye bir olay meydana gelmediğini anlatmadı mı?

1919 yılında Taşnaksüdyun Partisi kurucusu ve başkanı, Ermenistan Başbakanı olan Ovannes Kaçaznuni’ nin olayları kimin nasıl desteğiyle başlattıklarını ayrıntılarıyla anlattığı anılarını okumadınız mı?

Birinci Dünya Savaşı’ ndan sonra İtilâf Devletleri İstanbul’ u işgal edince, Osmanlı Devleti idarecilerini suçlamak ve Ermeni soykırımı iddialarını ispat etmek için pek çok devlet görevlisi ve askeri tutukladılar ve Malta’ ya sürgüne gönderdiler.  Tüm arşivler ellerindeydi, her yeri didik didik ettiler ve Ermeni soykırım iddiaların ispat edecek belge arayışı içine girdiler.

Başkan Biden, bu araştırmalar sonunda bu iddiayı doğrulayacak Türkler aleyhinde en küçük bir belge bulamadıklarını hiç mi duymadınız?

Başkan Biden, sizin bunları bilmemeniz mümkün değil. Danışmanlarınızın da bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi oldukları kanaati taşıyorum. Siz, iç siyasete oynuyor, tarihî gerçekleri hatırlamak istemiyorsunuz.

Başkan Biden, bunları unutmuş olabilirsiniz ya da bilmiyormuş gibi davranabilirsiniz ama biz biliyoruz ve unutmadık.

Bizim ayrıca unutamadığımız çok şey var. Örneğin:

ABD Kızılderili katliamını ( Indian massacre- ya da Amerikan Indian Genocide), örneğin 1539 Napituca Katliamını, 1540 yılındaki Hawikuh Katliamını, 1541 Tigues Katliamını, 1599 Acoma Katliamını, 1622 yılındaki Pequet Katliamını, 1757 Fort William Katliamını, 1863 Bear Nehri Katliamını, 1890 Wounded Knee Katliamını , saymakla bitmiyor, UNUTMADIK!

Günümüzde Amerikalıların Kolomb Günü olarak kutladıkları 12 Ekim (1492) tarihinin Kızılderililer için trajik bir gün olduğunu; o gün kölelik, tecavüz, soykırımın marifetmiş gibi kutlandığını, UNUTMADIK!

Bunu ben değil Amerikalı antropolog Jack Weathear ford söylüyor; ona göre Kolomb Günü’ nü kutlamak, Amerikalıların Kızılderililerin tarihteki en büyük soykırımı kutlamaları anlamına gelmektedir. Ha sahi, bu soykırımda ne kadar Kızılderili öldürülmüştü?

ABD’ nin en büyük ekümenik yapılanması olan National Council of Churches’ın, Hristiyanları Kolomb Günü’ nü kutlamamaları konusunda uyarmasını da, UNUTMADIK!

Afrika’ dan yapılan köle ticaretini, milyonlarca Afrikalı’ nın deniz yolculuğu sırasında ölünce denize atıldığını, kıyıya çıkabilenlerin ise yaşadıkları zorlu günleri, UNUTMADIK!

Sırf bu kölelik yüzünden Amerika İç Savaşı’ nın çıkmasını da, UNUTMADIK!

ABD’ nin Meksika, Küba, Nikaragua ‘ da yaptıklarını, UNUTMADIK!

Amerikan savaş uçaklarının 1945 yılında, Almanya’ da sivil halkın üzerine bomba yağdırdığını, UNUTMADIK!

Aynı yıl, 1945, Amerikan bombardıman uçaklarının TOKYO’ da sivil halkın üzerine napalm (yangın) bombası attığını, UNUTMADIK!

Amerika’ nın 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos 1945’ te Nagazaki’ ye Atom Bombası attığını, buralarda binlerce kişinin öldüğünü, binlerce kişinin sakat kaldığını, radyasyonun etkisinin yıllarca kalarak doğan bebekleri sakat bıraktığını, UNUTMADIK!

Kore’ yi, Guatemala’ yı, Vietnam’ı, Şili’ yi, Laos ve Kamboçya’ yı, Lübnan’ ı, Libya’ yı, Panama’ yı, Afganistan’ ı, Irak’ ı, Somali’ yi, Sudan’ ı, UNUTMADIK!

Suriye’ de neler olup bittiğinin de farkındayız!

Ha, bir de 1’inci Dünya Savaşı sırasındaki belgeler var ki, kısaca hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Türkiye’ de, yıllar önce “İngiliz Belgeleriyle Türkiye” adlı kitapta ve bazı ulusal gazetelerde,  Ermeniler’ e daha 1900’ lü yıllarda ABD desteğini yansıtan belgeler yayımlandı. Burada 1’inci Dünya Savaşı sırasında ayrılıkçı Ermenilerin Amerikalılar tarafından desteklenip nasıl kışkırtıldığı belgeleriyle anlatıldı. Bundan mutlaka ilgililerin haberi vardır. Buradan küçük bir belgeyi hatırlatayım:

Amiral Webb'den Lord Curzon'a yazılan 19 Ağustos 1919 tarihli yazı: "Amerika, Trabzon ve Erzurum'u içine alan bir Ermenistan'ı himaye edecek. Geri kalan 4 ili de Kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor."

Başkan Biden, tehcir başka soykırım başka…

Siz tehcirden dönen Ermeniler’ e işlerini kursunlar, evlerini onartsınlar diye devletin yardım parası verdiğini biliyor musunuz?

Soykırım varsa, tehcir giden Ermeniler’ den arzu edenler neden koşa koşa geriye evlerine döndüler?

Türkler Ermeniler’ e soykırım uygulasaydı, günümüzde Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler, resmî veya kaçak Türkiye’ ye çalışmak için gelir miydi?

Türkler eğer Ermenilere soykırım uyguladıysa, şu anda Türkiye’ de yaşayan Ermeniler, onların ilkokul, ortaokul ve liselere giden çocukları uzaydan mı geldi?

Türkler eğer Ermenilere soykırım uyguladıysa, Artin Penik adlı bir Ermeni vatandaşımız, ASALA elemanları Türk Dışişleri personelini şehit ettiğinde, dünya milletlerine “ Dünya milletlerine sesleniyorum, ASALA canilerini desteklemeyin; bizi rahat bırakın, burada mutlu ve huzurluyuz” diye bir mesaj bırakarak neden intihar etti?

Türkler eğer Ermenilere soykırım uyguladıysa, Amerika’ da yaşayan bir Ermeni vatandaş olan Edward Tashji, neden mezar taşına “Türk Dostu” diyerek yazdırdı, mezarının başında neden Türk Bayrağı var?

Başkan Biden, oldukça abartılı bir rakamla Ermeniler’ in soykırıma uğradığını söylerken, sizin desteklediğiniz ayrılıkçı Ermeni çetelerinin katlettiği yüzbinlerce Müslüman Türk insanı neden hiç aklınıza gelmiyor?

Başkan Biden, bize soykırım baskısı yapamazsınız!

Kimseden ders alacak değiliz!

Bizim ellerimiz temiz.

Bizim tarihimizde kirli tek sayfa yok!

Ama ABD’ nin elleri o kadar kirli ki, ne yaparsa yapsın kolay kolay temizlenmez!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.