Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stratejik Planda Kent Merkezi Değişikliği Var mı?

Yazının Giriş Tarihi: 26.12.2010 18:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.12.2010 18:00

5393 sayılı Belediye Kanunu, 3 Temmuz 2005 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Resmi Gazete’de yayım tarihi de 13 Temmuz 2005…

Bu kanunun 41 nci maddesi şu şekilde:
“Belediye Başkanı, mahalli idareler genel seçimlerinden itibaren altı ay içinde, kalkınma planı ve programı ile varsa bölge planına uygun olarak stratejik plan ve ilgili olduğu yıl başından önce de yıllık performans programı hazırlayıp Belediye Meclisi’ne sunar.
Stratejik Plân, Belediye Meclisi tarafından kabul edildikten sonra yürürlüğe girer.”

Aynı kanunun 56 nci maddesi de şu şekilde:
“ Belediye Başkanı, Stratejik Plân ve Performans Programı’na göre yürütülen faaliyetleri, belirlenmiş performans ölçütlerine göre hedef ve gerçekleştirme durumu ile meydana gelen sapmaların nedenlerini ve belediyenin borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlar.
Faaliyet Raporu, nisan ayı toplantısında Belediye Başkanı tarafından Meclis’e sunulur. Raporun bir örneği İçişleri Bakanlığı’na gönderilir ve kamuoyuna açıklanır”

Ben bu sözü edilen “Stratejik Plân” “Yıllık Performans Programı”“Faaliyet Raporu”nun kamuoyuna açıklandığına tesadüf etmedim, mutlaka gerektiği şekilde açıklanmıştır.

Bunları inceleyenlere soruyorum: “Kent Merkezi’nin Arboretum’a taşınması konusu sözü edilen Plân, Program ve Faaliyet raporlarında var mı? Bu taşınma, Kentin Gelişim Plânı’na uygun mu?

2007 tarihli “Yalova İli 1/25 000 ölçekli İl Çevre Düzeni Plânı” ile “2006- 2010 İl Stratejik Plânı” nı inceledim. Burada “Kent Merkezi’nin Arboretum’a taşınması” konusu yok.

Dönemin Yalova Valisi Sayın Doç. Dr. Yusuf Erbay’ın “İl Çevre Plânı” nın sunuş yazısının başlığındaki bölümü aynen alıyorum:

“ …Çevre Düzeni Plânları, başta sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak üzere, çarpık kentleşme ve sanayileşmeyi önlemek; ekolojik, ekonomik, kültürel, sosyal ve fiziki değerlerin bir bütün olarak ele alınmasını sağlamak; koruma- kullanma dengesini kurmak; stratejik kararlar ve genel arazi kullanım kararlarının üretilmesi yolu ile çevre sorunlarını önlemek ve alt ölçekli plânlara esas olacak kararların üretilmesini temin etmek açısından önem arz eder.”


Konuyla ilgili yapılan ”…Bu planlamaya karşı çıkanlar olabileceğini, ancak buna karşı çıkmak beyaza kara demek olabilir. Hep denildi ki, burası Yalova’nın ağaç müzesi. Bugün Yalova’nın her tarafı canlı ağaç müzesi, yüzde 59’u orman. Bizim ilimizin tamamı canlı ağaç müzesi. Bir de iki tane arboretuma Yalova’da gerek var mı bunu düşünmek lazım” şeklindeki açıklamaya hiçbir şekilde katılmıyorum.

“Bu hizmet alanlarının kentin kenar kısmında planlanması trafik problemini azaltacaktır” düşüncesi de son derece yanlıştır.

Hep söylerim “Yalova’nın sağlıklı bir Ulaşım Plânı yok” diye…Toplu taşımacılığa önem verilmeyen sistemde, yapılması düşünülen yeni uygulama, trafiği içinden çıkılamayacak bir duruma sokacaktır.


“Plân Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik” in ilgili maddelerinin doğru değerlendirilmediğini, olaylara bilimin ışığında yaklaşılmadığını düşünüyorum.

Kamu binalarının bir alanda toplanması konusu ayrı bir olgudur. Tabi bu arada, yeni kamu binalarına ihtiyaç olup olmadığını da çok iyi tespit etmek gerekir.

Tekrarlıyorum, bana göre yapılan son derece yanlıştır.

Mevcut anlayış devam ederse, gelecekte telafisi mümkün olmayan problemlerin yaşanacağı çok açıktır.

Bu konuda aklıma takılanları da belirtmek isterim:
Arboretum şimdi neden çok bakımsız ve yer yer çöplük halinde? Burası hacizli değil miydi? Arboretumun kapısı üzerinde neden "Yalova Üniversitesi Rektörlüğü" yazıyor?KISA KISA

:
1. Noel: Bazı Hıristiyan mezhepleri tarafından Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilen bir yortudur. 24/25 Aralık gecesine isabet eder, yeni yıl ile ilgisi yoktur.
2. Yeni Yıl: Çeşitli takvim sistemlerine göre, yeni takvim yılının başlangıcıdır, dini bir anlamı yoktur.
3. Noel Baba: Gerçekte var olmamıştır, tüketim ekonomisi tarafından sonradan yaratılmıştır.
4. Noel Ağacı Süslemesi: Çam ağacı süslemesi geleneği, 21/22 Aralık gündönümü/ güneşin karanlığı yenmesi/gündüzlerin uzamaya başlaması nedeniyle eski Türklerde Nardugan adı verilen bir şenliğe kadar gider. Sonradan Avrupa’ya geçmiş ve Noel kutlamalarında yer almıştır.
5. Yeni yıl kutlaması ile Noel’in ve Noel Baba’nın bir ilgisi yoktur. İsteyen kutlar, istemeyen kutlamaz, bu da kimseyi ilgilendirmez.

Sapla samanın karıştırılmaması temennisiyle, yeni yılınızı kutlar, sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.