Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ortadoğu’ Da Stratejik Ortaklık

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2023 09:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 09:14

Ortadoğu ile yatıyor, Ortadoğu ile kalkıyoruz, ülkemizin iç sorunlarını neredeyse unuttuk.

Ortadoğu’ dayız ya… Ortadoğu’ dan devam edelim.

Tavuk, ineğe ortaklık teklif etmiş: "Sizinle bir dükkân açalım, yumurtası benden sucuğu sizden, sucuklu yumurta yapıp satalım."

İnek bu ya, razı olmuş, tavuk bir hafta yumurtlayıp folluğu doldurmuş, sonra beli bıçaklı bir adamla çıkagelmiş: "Muhterem inek ortağım, işbirliğimizin meyvelerini almaya başlayalım, şimdi siz, şu kasap efendiye kendinizi teslim edin, sizi kessin, etinizden sucuk yapsın, benim yumurtalar da hazır!"

İnek başına gelecekleri anlamış: "Aziz ortağım, bu ortaklık bana biraz pahalıya mal olacak galiba!"

( Kıssadan Hisse: Her “Biz stratejik ortağız” diyene inanılmaz! Her stratejik ortaklığın, çok önemli tehlikeler doğuran sonuçları vardır!)

***

Akrep, nehrin kıyısına oturmuş, kendisini karşıya geçirecek birini bekliyor, bakmış, bir kurbağa, yanaşmış: "Beni de sırtına alır, karşıya geçirir misin?"

Kurbağa şöyle bir bakmış: "Sana güvenilmez, beni sokarsın!"

"Seni sokarsam, birlikte ölürüz, boğuluruz"

Kurbağa kanmış, “Peki gel bakalım”, demiş, tam nehrin ortasına gelmişler, akrep mel’anetini yapmış, kurbağayı sokmuş, kurbağa can verirken inlemiş: "Hani beni sokmayacaktın, bak ben ölüyorum ama sen de boğulacaksın!"

Akrep içini çekmiş: "Ne yapalım burası Ortadoğu, buranın usulü böyledir"

(Kıssadan Hisse: Hisseye gerek yok! Ortadoğu’ nun hainlerle dolu olduğunu bilmeyen mi var?)

***

AMERİKALI TARİHÇİNİN TESPİTİ

Youtube’da, Amerikalı tarihçi Dr. Webster Griffin Tarpley’in çok çarpıcı bir konuşmasıyla karşılaştım. Söylediklerini yazılı hale getirmeye çalıştım. Esasen benim için çok farklı ve değişik bir şey söylemiyor; yine de söylenenleri ufuk genişliği ve düşünce fırtınası adına paylaşmak istedim! İşte o konuşma metninden çok kısa bölümler:

“Türk Hükûmeti son birkaç yıldır Ortadoğu’da bölgesel lider olmak istiyor. Ayrıca Türk cumhuriyetleri etkisi altına alma düşüncesi de var. Türk hükümeti  ‘Yeni Osmanlı İmparatorluğu’ fikri ile kandırıldı.

‘Yeni Osmanlı İmparatorluğu’ aldatmacası ile ‘Sıfır Sorun’ dan başta ‘Kürt sorunu’ olmak üzere, onlarca sorunlar  dizisine geçiverirsiniz.

Meselâ PKK; Kimdir PKK? Simon Hersh’e göre CIA’nın desteklediği bir örgüttür; CIA, PKK’yı İran’a karşı kullanmaktadır. Yakın geçmişte Fransa’da Cumhurbaşkanı Mitterand’ın eşi Danielle Mitterand PKK’nın koruyucu azizesi idi.

NATO’nun Yunanistan aracılığıyla PKK’yı desteklediği haberleri var.

Bana göre Türkiye’nin anlaması gereken bu!

Türkiye’ye esenlikler diliyorum; Türkiye’yi ziyaret ettim, pek çok siyasi lider ile görüştüm. Türkler öncelikle Amerika ve İngiltere ile ittifakın “öldüren bir kucaklama” olduğunu anlamalı; bir başka deyişle İngiliz- Amerikalılar Türkleri öldürene kadar sevecekler.

Türkleri Suriye’ye karşı kullanacaklar. Ve çatışmayı modern Türkiye’yi yok etmek için kullanacaklar.

Korkarım, Obama’nın aldattığı Türkler bu psikoloji ile kendi çukurlarını kazıyorlar. Bu oyunda kazanacakları hiçbir şey yok ve kaybedecekler.

Şu bilinmelidir ki, Suriye güvenlik güçleri Suriye’de isyancılara karşı başarılı bir harekât yürütüyorlar, isyan bastırılıyor; Buna paralel olarak, olayların ağırlık merkezi, gerçek bir devrimci hareketin başladığı Suudi Arabistan ve Katar’a doğru kayıyor.

Şu anda Türkiye’ nin güney bölgesinde CIA başıboş, kontrolsüz dolaşıyor. CIA Adana yakınlarındaki İncirlik üssünden, bölgeye getirdikleri teröristleri kullanıyorlar. Ve bunun Türkiye’ye geri dönüşü feci olacak.”

*

Amerikalı tarihçinin anlattıklarını yazılı metne dökmeye çalıştım, esasen çok şey söylüyor. Bir yabancının tespit ve değerlendirmelerini merak edenler, internetten araştırıp konuşmayı tarihçinin kendisinden dinleyebilirler.

***

BURASI ORTA DOĞU

Amerika’ nın başı çektiği ve içlerinde Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’ nin de bulunduğu Arap ülkeleri, “terörü desteklemekle” suçladıkları (Ortadoğu’ daki en büyük Amerikan üssünün bulunduğu) Katar’a ekonomik ambargo uygulama kararı aldılar. Türkiye’ nin Katar’a (Katar’ın güvenliği için) asker gönderme kararı almasının ardından, Katar’ın Amerika ile 12 milyar dolarlık silâh satış antlaşması imzaladığı haberi duyuldu. Buna göre ABD, Katar’ a F-15 tipi savaş uçakları gönderecek. Öte yandan iki ABD savaş gemisi de, Katar Deniz Kuvvetleri ile ortak tatbikata katılmak üzere, Katar’ daki Hamad Uluslararası Limanı’ na ulaştı.

Ortadoğu’ daki en büyük askerî üssü ve 10 bin civarında askeri Katar’ da bulunan Amerika, Katar’a karşı Suudi Arabistan’ ın yanında…

Amerika, Suriye’ de Esad rejimine karşı… Türkiye de, Suriye’ de Esad rejimine karşı ama Amerika ile Türkiye, Suriye politikası konusunda aynı görüşte değil!

Amerika ile Türkiye (sözde) stratejik ortak ama Amerika, Türkiye’ de kan döken terör örgütü ve uzantılarını müttefik olarak kabul edip, onları her şekilde ve her alanda destekliyor.

Bakın arka arkaya gelen haberlere:

“ABD ve Katar, terörün finansmanıyla mücadele konusunda anlaşma imzaladı.” (Hürriyet, 12.07.2017)

“ ABD, Suriye’ de üs kurdu, PKK koruyor. Halep- Rakka arasındaki üste, dev hangarlar ve iletişim tesisleri yanında bir de havaalanı bulunuyor. Üsse, teröristlere silâh taşıyan askerî kargo uçakları inip kalkıyor.” (Sözcü, 12.07.2017)

***

İslâm İşbirliği Teşkilâtı, Suudi Arabistan’ ın başkentti Riyad’ da, Gazze olaylarını görüşmek üzere yaptığı zirve toplantısından sonra, 11 Kasım 2023 günü, bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Filistin halkının tek ve meşru temsilcisinin Filistin Kurtuluş Örgütü olduğu belirtildi ve FKÖ liderliğinde herkesin sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. (AA. 11 Kasım 2023)

Benim ilgimi çeken ise, bu güne kadar Arap- İslâm dünyasının ABD- İsrail’ i caydırabilecek tek adım atmadığı gibi İsrail ile ticarî ilişkilerini sürdürmeye devam etmesi oldu.

Zirve toplantısı ile ilgili haberlerde,  Birleşik Arap Emirlikleri- Suudi Arabistan- Fas- Bahreyn gibi ülkelerin İsrail’e ambargo uygulama teklifini reddettikleri de var.

Dedik ya, burası Ortadoğu…

ATATÜRK diyor ki:

“KOMŞULARI İLE VE BÜTÜN DEVLETLERLE İYİ GEÇİNMEK TÜRKİYE SİYASETİNİN ESASIDIR.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.