Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meşe’ye Sahip Çıkın

Yazının Giriş Tarihi: 05.01.2015 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.01.2015 05:00

“Her ülkenin bir millî ağacı var, niçin Türkiye’ninki meşe olmasın? Meşenin yaşamayacağı yer yok. Meselâ çınar her yerde yaşamaz, çam her yerde yaşamaz, akçaağaç her yerde yaşamaz. Hepsinin kendine göre bir isteği var. Meşenin yaşamayacağı bir karış yer yok. Türkiye’de on sekiz tür meşe var. Yani meşe Türkiye’nin doğal ağacıdır. Vasiyetimdir; Türk toplumuna sesleniyorum, meşeye sahip çıkın!”

Erozyon Dede Sayın Hayrettin Karaca’nın vasiyetini hatırlatmak istedim.
Ne diyor Erozyon Dede ?
“Meşe’ye Sahip Çıkın!”
Niçin Meşe?
Herodot tarihi Anadolu'yu “ Meşe Denizi” diye yazar.

Türkiye bir meşeliktir. Anadolu toprağı meşe ile gelişmiş, meşe ile zenginleşmiş ve meşe ile korunmuştur.
Yıllık 120 mm yağmur alan en kurak alandan başlayıp, 3500 mm. ile en fazla yağmur alan bölgelerimize kadar doğal olarak yetişen meşelerimiz bulunuyor. Deniz seviyesinden başlayıp 2000 m. ve daha yükseklerde yetişen meşelerimiz var.

Meşe Ağacı, saçak kök sistemiyle toprağı tutar; kazık kökleriyle de erozyonun tespit çivisi gibidir. Kısacası Meşe Ağacı, toprağın kayıp gitmesini önler, toprağı korur.

Meşe, herkesle barışık uyumlu bir bitkidir. Öyle çam ve diğer ibreliler gibi asosyal veya nobran değildir. İbreliler, bulunduğu yerde başkalarına yaşama hakkı tanımazlar, onları neredeyse kovalarlar.

Ama meşe ağacı öyle değildir, her bitkiyle barışıktır.
Meşe ağaçları palamut isimli bir meyve verir. Palamutların biçimi silindirdir ve kadeh şeklinde bir yapı içinden çıkarlar. İçinde “pelit” adı verilen, dokusu kestaneye benzeyen tohumu vardır.

Bazı bölgelerde “Pelit”, bazı bölgelerde de “Palamut Ağacı” olarak tanınan Meşe Ağacı’nın erozyonu önlemesinin yanında pek çok yararı vardır.

Meşe palamudunun şırası sepicilikte ve boya sanayinde kullanılır. Pelit denilen tohumu hayvan yemi olarak değerlendirilir. Mobilya, ev ve süs eşyaları yapımda kullanılır. Dayanıklı olduğu için doğramalarda, gemi, köprü ve iskele yapımda sıklıkla kullanılır. Yakacak ve kullanılacak odun olarak kullanılır. Şarap fıçısı yapımında kullanılır. Parke yapımında kullanılır. Ayrıca, meşe ağacının kabuklarından üretilen çayın bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Yalova’da ağaç dikmenin ve özellikle de “Meşe Ağacı” dikmenin öneminin yeterince anlaşılmadığı kanaati taşıyorum.

Ömrünü doğaya adamış Sayın Hayrettin Karaca’nın “Meşe Ağacı’na sahip çıkın “ vasiyeti, önemlidir; atanmış ve seçilmişlerin bu sözün önemini doğru ve gerçekçi olarak kavramaları gerekir.

***HATIRLAYALIM:

Yabancılar tarafından veya onlar adına doğadan izinsiz olarak yapılan toplamaya yönelik her türlü faaliyet yasaktır.

Yanında haritalar, pusula, fotoğraf makinesi, çeşitli küçük elektronik cihazlar, çapa, zıpkın, bağ makası, bıçak, pres tahtaları, pres kayışları, pres kartonları, kurutma kâğıtları, etiketler, kalem, arazi defteri, koliler bulunan bir yabancı bitki toplamak;

Ayrıca atrap, silkme şemsiyesi, çeşitli tuzaklar ve elekle dolaşan bir kişi ise böcek toplamak üzere araziye çıkmış demektir.

Biyokaçakçılık, doğaya zarar vermenin bir başka yoludur!..
Canlılarımızı korumak, özellikle yabancılar tarafından izinsiz olarak doğadan toplanmasını engellemek hepimizin vatandaşlık görevidir.
Arazide yabancıların doğadan canlı örnekleri topladıklarını gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden jandarmaya ihbarda bulunun.
Unutmayın: Jandarma İmdat 156’dır.

***

GÜNCEL OLAYLAR ÜZERİNE BİR TESPİT:
SORUNUN FARKINA VARAN EĞER BİR ÇÖZÜM ÜRETMEMİŞSE, BİZZAT KENDİSİ SORUNUN BİR PARÇASIDIR. LİDER, GELECEĞİ GÖREBİLENDİR, BAŞKASINI SUÇLAYAN DEĞİL!..GELECEKTE OLABİLECEK SORUNLARI ÖNCEDEN GÖREMEYEN İSE LİDER YA DA YÖNETİCİ OLAMAZ!..GÜNÜN SÖZÜ:

İlk iliği kaçıran, düğmeleri sonuna kadar doğru ilikleyemez!..
ATATÜRK DİYOR Kİ:
“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…”
www.ahmetakyol.net
www.facebook.com/ahmet.akyol.1422Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.