Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kubbeli Cami

Yazının Giriş Tarihi: 07.09.2020 09:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.09.2020 09:29

Son dönemlerde bazı yerlerde cami yaptırımı, İslâm’ ın reddettiği en büyük kötülükleri örtmenin amacı olarak devrededir. Bu binalara dokunulmazlık sağlayan tabir ‘Allah’ ın Evi’ tabiridir.

Allah’ ın Evi sıfatını ancak yüce Tanrı verebilir. O, bu sıfatı bir tek mekâna vermiştir: Kâbe; Beytullah. Bunun dışında hiçbir mekân için Allah’ ın Evi tabiri kullanılamaz; kullanılırsa küfür olur.

Bir defa, Allah’ ın evi olmaz. Evi olan bir varlık Allah olmaz.

Camiler, Allah ile aldatanların tekrarladığı gibi, ‘Allah’ ın Evi’ değil, birer secdegâhtır.

Yani Allah’a secde edilen yer.

Bunun içindir ki Kur’an’ da mabet tabiri geçmez; mescit tabiri geçer.

Mescid secdegâh demektir.

Nerede secde ederseniz orası secdegâhtır.

***

Günümüzde Türkiye’ nin değişik yörelerinde, cemaatin olmadığı ve kanunen yapılmasının uygun bulunmadığı yerlerde, siyasî çıkar veya dinî gösteriş uğruna camiler yapıldığını duyunca, merhum Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ ün “Maun Suresi Böyle Buyurdu: Din Maskeli Zulme Tanrı’ nın Vuruşu” adını verdiği kitaptan yukarıdaki satırları alma gereği hissettim. TRT’ ye hazırladığım pek çok dinî programda danışmanımdı.  Dost canlısı ve gerçek bir Atatürk sevdalısıydı. Allah’ tan rahmet diliyorum, nur içinde yatsın. 

Merhum Öztürk, yukarıda sözünü ettiğim kitabın ‘Zarar Mescitleri’ nin Yarattığı Maun İhlalleri’ başlıklı bölümünde aynen şu ifadeyi kullanıyor:

“ Mescit yapımına takva kaygısı dışında bir unsurun eşlik etmesi, yapılacak mescidi Müslüman secdegâhı olmaktan çıkarır. Kişisel menfaat, şöhret hırsı, parti çıkarı, ekonomik çıkar vs. bu cümledendir.”

***

Cami ve mescitlerden söz ederken aklıma Kubbeli Cami konusu takıldı.

Bilinen konudur; Yalova’ da Süleymanbey Mahallesi Kıbrıs Sokak’ ta bulunan Kubbeli Cami yıkıldı. Yeni bir cami yapılması gündeme geldi.

Bu konuda bir önerim var:

Yalova Valilik binasının bulunduğu yerden bir başka yere taşınması gündemde…

Boşalan Valilik binası yerine de bir park yapılacağı söyleniyor.

Bence, boşalan valilik binası arazisine Kubbeli Cami yeniden yapılabilir, yeni caminin adı da Kubbeli Cami olur. Eski camide özellikle Cuma günleri kalabalıktan dolayı kapalı mekân yetersiz kalıyor, cadde üzerinde namaz kılınıyordu. Bu durumda geniş bir son cemaat yeri olur ve hiçbir sorun yaşanmaz.  Ayrıca, yıkılan Kubbeli Cami arazisi satılır, buradan kazanılacak para da yeni cami yapımında kullanılır. Belediye binasının da kaldırılması halinde mevcut arazisi kuzeydeki parka eklenerek park alanı genişletilebilir. Yetkililere öneriyorum.

Ne diyeyim, umarım bu satırlar yetkili makamların dikkatini çeker.

ATATÜRK diyor ki:

“NE MUTLU TÜRK’ ÜM DİYENE!”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.