Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kent Markası “Yalova Kestane Balı”

Yazının Giriş Tarihi: 04.07.2011 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2011 05:00

Bal, Allah’ın insanlığa bahşettiği son derece önemli bir gıdadır. Hem sağlıklı beslenme, hem de tedavi amaçlı kullanılabilir.

Atalarımız balı yiyecek olarak kullanmaktan daha çok hastalıklara karşı koruyucu, deva, iyileştirme döneminde de güç ve direnç verici olarak değerlendirmişlerdir.

Bal’a öneminden dolayı dini kitaplarda da yer verilmiştir.

Yalova’nın bal üretiminde önemli bir yeri vardır. Yalova, doğal dokusu, eşsiz florası ile bal yetiştiriciliğinde hep var olmuştur.

Yalova ormanlarındaki Kestane, Ihlamur, Böğürtlen, Kekik, Karaçalı, Üçgül, Akasya, Pamucak, Kocayemiş, Karabaş otu, Püren vb. den elde edilen balların Osmanlı saraylarında rağbet gördüğü, bilinmektedir.

Günümüzde, özellikle sanayinin ve otobanın olmadığı ve doğal bitki örtüsünün korunabildiği Yalova’nın batısındaki Termal, Çınarcık ve Armutlu köyleriyle doğudaki dağ köylerinde önemli bir arı yetiştiriciliği ve bal üretimi vardır.

Örneğin, 2004 yılında, Samanlı dağlarında oldukça yoğun bulunan ıhlamur ağaçlarının çevresine bahar aylarında yerleştirilen kovanlarda elde edilen ıhlamur balının yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördüğü, ancak kısa sürede ve az miktarda üretilebilen bu balı her yerde bulmanın mümkün olmadığı, ıhlamur balının Yalova ve Artvin dışındaki illerde üretilemedi, yerel basında yer almıştı. (Haberci, Sayı: 11834)

9 Nisan 2005’te, Yalova’da 1. Arıcılık Paneli yapılmış, Yalova’da arıcılık ve bal üretimi masaya yatırılarak, sorunları enine boyuna tartışılmıştı.

Yalova’da, daha sonra böyle bir etkinlik yapıldığını duymadım, olduysa da benim haberim olmadı.

Yalnız geçen sene, Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği’nin “Yalova Birlik Balı” adıyla yeni patent aldıkları, Yalova üreticilerinin ürettikleri balın Yalova’da markalandığı, “Ihlamur Balı” nın Yalova’nın tescillenmiş markası olduğu, kamuoyuna açıklanmıştı.

Yine bu açıklamada, üretilen ve ambalajlanan Yalova Balı’nın, gıda kodeksine uygun olduğu, Tübitak raporlarına göre antioksidan özellikleriyle diğer ballardan daha üstün vasıflara sahip olduğunun tescil edildiği, belirtilmişti..

Geçenlerde, Yalova’da bir basın toplantısında, “Yalova Kestane Balı” nın markalaşması üzerine açıklamalar yapıldı.

Tekrarlıyorum, geçen sene de, “Ihlamur Balı” nın Yalova’nın tescillenmiş markası olduğu açıklanmıştı.

Kısacası, “Yalova Kestane Balı”, kent hediyesi olarak tasarlanmış.

Konunun Kent Konseyi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilen boyutuyla ilgilenmiyorum. Bunu belki de ileride ayrı bir yazı konusu yaparım.

Yalova Balı’nın tanıtımı, marka değerinin güçlendirilmesi ve hediyelik ürün olarak düşünülmesi çalışmalarını olumlu buluyor, ancak yapılan çalışmaların son derece yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Önce, Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği’nin internet sitesinden bahsedeyim. Site yetersiz, üretim ve ürünler hakkında hiçbir bilgi yok!..

Yalova’da Türkiye’nin hemen her yerinde üretilen çeşitli ballar satılıyor. Büyük marketlerde çeşit çeşit bal var. Bunların bir kısmının ticarî kaygıyla üretildiğini renklerinden ve akışkanlıklarından kolayca anlıyorsunuz. Bazılarında genzinizi yakan şekeri hissetmemek mümkün değil. Doğal bal üretimi yerine şeker şurubu kullanımının aşırı boyutlarda tüketilmesi, balın tadını ve kalitesini bozuyor.

Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği internet sitesinde bu konuda (yani üretimin nasıl yapıldığı konusunda ) tüketiciyi bilgilendirecek ve güvenini artıracak fotoğraflar ve video görüntüleri olmalı…

Sözü edilen internet sitesinde, ürünlerin isimleri yazılmış: Kırçiçeği Balı, Ayçiçek Balı, Çam Balı, Kestane Balı, Polen…İlginçtir, bir sene evvel “Ihlamur Balı” Yalova’nın tescillenmiş markasıdır deniyor ama, ürünler arasında “Ihlamur Balı” yok. Ürünler hakkında açıklayıcı bilgiler de yok !.. Bence, bu konuya biraz önem verilmesi gerekiyor.

Yalova’da kestane ağacı mı bol, ıhlamur ağacı mı? Yalova’nın doğusunda, bazı sanayi tesislerinin kirli hava salınımı nedeniyle, kestane ağacı kalmadığı biliniyor. Ayrıca, yapılan açıklamalara göre, kestane balı, (diğer ürünlere göre) yıllık üretimi pek fazla olmayan bir bal !..

Kestane Balı’nın Yalova’nın tanıtımında ciddi bir görev üstleneceğine inanılıyorsa, öncelikle Yalovalı’nın “Kestane Balı” nı tanıması, benimsemesi, kalitesi ve güzelliğine samimiyetle inandırılması gerekir!..

“Yalova Balı” nın tanıtımı için broşür, özel ambalaj ve kâğıt torbalarının basıldığını okumama rağmen, ben bulamadım !..

Gerekli satış yapılabilmesi için pazarlama teknikleri geliştirilmeli, belirli bir süre cazip fiyatlarla, büyük marketlerin raflarında ayrı bir reyonda yerini almalıdır.

Bal almak isteyen ya “Balcı”ya, ya da Büyük Marketlere gider; kuru yemişçiye ya da sigara satan yerlere gitmez.

Yalova’da büyük marketlerin hepsine teker teker giderek “Yalova Kestane Balı” aradım, yoktu !..

Yalova’da bazı küçük satış yerlerinde, üzerine elle bir kâğıda “Organik Bal” yazılmış ballar satılıyor. Bunların organik bal sertifikalarını kontrol eden var mı, bilmiyorum !..

Organik ürün, sertifikasız satılamaz, yoksa ben mi yanılıyorum ?!..

Ardahan’da, Temmuz ayının sonunda, “ 12 nci Ulusal Kültür ve Bal Festivali” yapılacak . Yalova’da, Yalova Balı’nı tanıtmak için neden böyle etkinlikler düzenlenmesin ?!..Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.