Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kaldırımlar Kime Ait?

Yazının Giriş Tarihi: 02.10.2017 06:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.10.2017 06:14

Dünyanın gelişmiş ve sağlıklı kentlerinde yayalar, kaldırımlarda güven içinde ve korkusuzca yürür, gezinir ve işlerine giderler.

Dünyanın gelişmiş ve sağlıklı kentlerinde kaldırımlarda bisikletler, motosikletler ve elektrikli bisikletler, birbirleriyle yarışmazlar.

Dünyanın gelişmiş ve sağlıklı kentlerinde kaldırımlar işgal edilip, yayalar araçların arasında yürümeye mecbur bırakılmazlar.

Medeniyetin şaşmaz ölçüsü, insana verilen değerdir. İnsana verilen değer arttıkça, içinde yaşanılan kent, sağlıklı kent olur. Bir kentin sağlıklı olup olmadığına karar vermek için, örneğin:

Havasının temizliğine, trafik düzenine, yaya kaldırımlarının işgal edilip edilmediğine, engellilerin yaşantısını kolaylaştıran önlemlere, bakın. Ortaya çıkan manzara, medeniyetin ölçüsüdür.

 Yaya geçitlerine yaklaşan araçlar, yayalara yol vermiyorsa, hatta hızını bile azaltmıyorsa, yaya geçitlerinde araçlar indi- bindi yapabiliyorsa, sağlıklı bir kentte yaşadığınıza ve o kentte insana en üst düzeyde değer verildiğine inanır mısınız?

Yaşlı insanlar, çocuklar, kadınlar kısacası herkes, her an arkadan gelebilecek bir bisikletlinin çarpmasından ürkerek yürümek zorunda mıdır?

Yalova’nın ana caddelerinde zaman zaman yaya kaldırımlarının yayalara kapatıldığı görülüyor. Örneğin bu satırları yazdığım gün ( 01.10.2017), Yalova’nın kent merkezindeki ana caddelerinde işgal edilmiş yaya kaldırımları vardı. 

Bakın Trafik Kanunu’nun 13 ncü Maddesinde ne yazıyor: “ Şehir içi karayolu kenarında çeşitli tesislerin yapımı süresince; kaldırımlarda tünel, tünel aydınlatılması ve benzerlerini yaparak güvenli geçiş sağlamak ve yaya yollarını trafiğe açık bulundurmak zorundadırlar. Bu çalışmalar sırasında meydana getirilen tehlikeli durum ve engeller bütün sorumluluk, bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulara ödetilir.”

Eveleyip gevelemenin, lâfı dolandırmanın anlamı yok!..

Genel kaidedir, “KURAL VARSA, UYGULANIR!”

Hiç kimse, ister inşaat nedeniyle, isterse dükkânının önüne malını çıkaran esnaf olsun, keyfi ve yasalara aykırı olarak kaldırımları işgal edemez; işgal edenler hakkında sadece kanunun gösterdiği şekilde gereken yapılır.

Bu konuyu ısrarla tekrar tekrar yazıyorum. Bütün yerleşim merkezlerinde yaygın bir yaya kaldırım ağının bulunması, bu kaldırımların sadece yayalara ait olması,  yayaların temel hakkıdır.

Ben, sağlıklı bir kentte yaşadığıma inanmak istiyorum. Caddede araçlar için ayrılmış bölüme inmeden kaldırımlarda korkusuzca yürümek istiyorum. Çok şey mi istiyorum?

SURİYELİLER HAKKINDA…

Türk askeri Suriye’ de şehit oluyor. Ne var ki, zor durumda olan ülkelerini bırakıp başka ülkelere, bu arada Türkiye’ye de kaçan Suriyeliler, başkalarının gelip kendi ülkelerini kurtarmalarını bekliyorlar.

Hem ülkelerinin zor ve yaşanmaz durumda olduğunu söylüyor, hem de bayramlarda ülkelerini ziyaret edebilmek için birbirlerini eziyorlar.

Türkiye’ de yaşları 18 ile 44 arasında 800 bin civarında Suriyeli erkek olduğu dile getiriliyor.

Bunlar şu veya bu şekilde Türkiye’ de yaşayacaklarına, ülkelerine gönderilmeli ve bir şekilde kendi ülkeleri için mücadeleye katılmaları sağlanmalıdır.

GÜNÜN SÖZÜ:

“ Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa, orada güneş batıyor demektir.”

ATATÜRK DİYOR Kİ:

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.