Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çok Şey Değişecek

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2010 00:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2010 00:20

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri, Kocaeli Körfezi’ne yapılacak köprüdür.

Şüphesiz Körfez Köprüsü’nün yapımıyla birlikte Yalova ve civarında çok şey değişecektir.

Korkarım bu köprünün yapımı, Samanlı Dağları’ndaki doğal dokunun / tabiî örtünün büyük bir bölümünün sonu olacaktır.

Yan yollar, şantiyeler, bazı kolaylık tesisleri derken tabiî örtü büyük tahribata uğrayacaktır. Ana yol ve yan yollarının geçtiği bölgeler, bugün rant peşinde koşanların en gözde alanıdır.

Şüphesiz köprü yolu kısaltacaktır. Bunun sonuçlarını ileride göreceğiz. Kanaatimce bu köprü trafik yükünü azaltmayacak, bu yolu kullanmak cazip olacağı için trafiği artıracaktır. Sonuçta, Yalova, bu köprü bağlantısı sayesinde İstanbul’un kenar mahallesi olacaktır. Deniz ötesi olmanın avantajları, yapışık kıyı dezavantajına dönüşecektir. (Kısacası günümüzdeki avantajlar dezavantaja, dezavantajlar avantaja dönüşecektir)

Bölge yoğun bir iş gücü ve iç göçe sahne olacak, mevcut nüfus çok kısa sürede katlanarak büyüyecektir. Bu da sosyal ve kültürel dokunun günümüzdekinden çok farklı olacağı anlamına gelir.

Yalova yöresi, (şimdiden gerekli önlemleri almazsa) şüphesiz bugünkü durumunu mumla arayacaktır.

Belediye Başkanı Sayın Yakup B. Koçal’ın daha 1996’da belirlediği bir tespiti hatırlamanın zamanıdır:

“ Yalova’nın sırtını dayadığı Samanlı sıra dağlarının eteklerinde ve yamaçlarında bulunan yaklaşık kırk köyün tüm tapulu arazileri İstanbul ve Bursa’nın zenginleri tarafından satın alınmaktadır. Şehir stresinden bıkan insanlar, dağlarda 5- 10 dönümlük tarlalar içinde dağ evleri inşa etmeye başladılar.“ (Yalova’nın Kalkınma Stratejisi, Yalova Gazetesi, 12 Nisan 1996)

Bu tespit önemlidir ve akılda tutulmalıdır.

Körfez Köprüsü’nün yapılması gündeme gelmişken, 8 Mayıs 1998 günü, dönemin Başbakanı Sayın Mesut Yılmaz’ın, Yalova Kongresi’nde yaptığı konuşmanın köprü ile ilgili bölümünü hatırlamakta da yarar var. O gün şunları söylemişti Sayın Yılmaz:

“…Yalova’nın ulaşım sorununun çözümlenmesi için başlatacağımız asıl önemli proje, Yalova’yı boydan boya kat eden oto yol projesidir. Bir süre önce antlaşmasını yaptık. Şu an Danıştay’dadır. İnşallah en kısa sürede de Danıştay’da onaylanacaktır. İstanbul’u Ankara’ya bağlayan oto yolun Gebze’den ayrılan kolunun burada İzmit geçişini aşmak suretiyle, aynı zamanda 44 kilometrelik bir oto yol ile birlikte, Orhangazi’ye kadar olan bölümünün temelini inşallah bu yaz atacağız. Biz devlet imkânlarıyla bu yolu ve bu köprüyü yapmaya kalksak bunu 10 sene de yapamayız. Onun için biz bunu yap- işlet- devret modeline göre ihale ettik. İki Japon grubu, bir İngiliz grubu, bir Türk grubu bir konsorsiyum kurdular. Devlet olarak biz bu işe beş kuruş para harcamayacağız. Yatırımın tümünü bu konsorsiyum getirecek, 21 sene bu köprünün gelirini kendisi alacak, 21 sene sonra köprüyü bize devredecek.İki buçuk senede tamamlanacak. Dünyanın ikinci büyük köprüsüdür. 1852 metredir. Şimdi bu köprü sayesinde Yalova, bizim temelini attığımız Kurtköy’deki hava alanına 15- 16 dakikalık bir mesafeye inecektir. Gebze’deki Organize sanayi Bölgesi belki 5 dakika, belki 10 dakika sürecektir.”

Tüm bunları Körfez Köprüsü’nü sanki yeni bir konuymuş gibi ele alıp konuşanlar için yazmak gereği hissettim.

Aklımdayken yazayım.

Körfez Köprüsü sona erdiğinde dikkati çekecek bir şey daha olacak!
Ne mi?
AKSA’nın Santral bacası!..
İşte o zaman, bacanın yapılmasındaki yanlışlık daha iyi anlaşılacak!..Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.