Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çocuklarınıza Sahip Çıkın

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2015 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2015 05:00

Okullar başladı. Çocuklar artık okula gidiyor diye, sakın dikkatinizi dağıtmayın! Gözünüz hep çocuklarınızın üstünde olsun. Onlar bizim geleceğimiz. Çocuklarımız ne kadar sağlıklı yetişirse, geleceğimiz de o kadar sağlıklı olur.

Sık sık duyuyoruz: “Uyuşturucu kullanımı ilk okullara kadar girdi” diye…Aman dikkat!Bu sorun sadece bizim değil, tüm dünya ülkelerinin sorunu..Ortada çok büyük bir rant olduğu için, ne yapılırsa yapılsın, önlemede güçlük çekiliyor. Bir tarafta biterken, diğer tarafta başlıyor.
Konuya asıl eğilmesi gerekenler anne ve babalar… Ağabeyler, ablalar… Lütfen, çocuklarınızı sahipsiz ve kontrolsüz bırakmayın. İlginizle onları boğmadan, yaptıkları her şeyle ilgilenin.

Çocuğunuzun arkadaşlarına dikkat edin. Arkadaş çevresi çok önemlidir. Çocuklar arkadaşlar çevrelerinde güzel şeyler de öğrenebilir, olmayacak şeyler de…

Çocuklar- gençler, sürekli öğrenme isteği içindedirler. Her zaman değişik konulara ilgi duyarlar. Arkadaşları içinde uyuşturucu kullananlar varsa, yaşı gereği bunu merak edenler olabilir. Bunlar bir süre dışarıda kalıp olayları gözlemleyebilir, fakat daha sonra kendi de alışabilir. Bir kere merak için bile kullansa, artık geri dönüşü çok zor olan bir yola girmiştir.
İşte, çocuklarımızı – gençlerimizi bu geri dönüşü çok zor olan yola girmeden önlemeliyiz.

Tabi bunun için ilgi ve takip gerekir. Çocuklarımızın ders dışı zamanlarında toplandıkları yerler, zehir tacirleri için en uygun ortamlardır.

Çocuklarımızın ders dışında toplandıkları yerleri kontrol etmek, ebeveynlerin en önemli görevlerindendir. Çocuklarımızı ders dışı zamanlarında değişik konularda (spor, sanat, kültürel aktivite) yönlendirebilmeliyiz, onlara bu konularda örnek olmalıyız.

“Çok çocuk yapın” sözlerine itibar etmeyin; bu kulağa hoş gelen söz, tartışılabilir. Hayata çocuk getirmek çok kolaydır. Doğacak çocuğunuzun geleceğini garantilemişseniz, ona her türlü olanağı sağlayacağınıza inanıyorsanız, istediğiniz kadar çocuk yapın, kime ne! Bir ailenin ne kadar çocuk yapacağı kimi ilgilendirir ki?

Çocuğu sağlıklı bir şekilde hayata alıştırmak ve onun sağlıklı geleceğini plânlamak çok zordur, zahmetlidir. Tüm anne ve babalar işin kolayını değil, zorunu tercih etmek zorunda olduklarını hiçbir zaman unutmamalıdırlar.

Kısacası:
Gözümüz hep çocuklarımızın üzerinde olsun. Onlar bizim geleceğimiz. Çocuklarımız ne kadar sağlıklı yetişirse, geleceğimiz de o kadar sağlıklı olur.NOT DEFTERİMDEN:

Bu ayıp bize yeter!
Dünya ülkelerindeki basın özgürlüğünü değerlendiren Freedom House (Özgürk Evi) son raporuna göre:
“Türkiye, basını özgür olmayan tek Avrupa ülkesi!”
Ülkemizi getirdikleri nokta işte bu!
Avrupa sonunculuğu!
Dünyadaki yerimiz de pek parlak değil!

(Not: Bir hatırlatayım istedim.)LİDERLİK SORUMLULUK ALMAKTIR

Bir lider takipçileri olan biridir; popüler olmak lider olmak anlamına gelmez; liderler fazlasıyla göz önündedir, başkalarına örnek oluştururlar; liderlik, rütbe, ayrıcalık, unvan ya da para demek değildir, liderlik sorumluluktur.
Ve asla unutulmamalıdır: Sorumluluk devredilemez.BİRAZ DA TEBESSÜM

Temel’in karısı Fadime köydeki evinde doğum yapıyor.
Trafoya kedi girmiş, elektrikler kesik! Her taraf zindan gibi…
Temel, ebeye yardımcı olmak için yaktığı lâmbayı tutuyor, köy ebesi de doğumu yaptırıyor…
Bir bebek doğuyor… Az sonra ikinci bebek… Derken üçüncü bebek geliyor…
Bebeklerin arka arkaya çıkması Temel’i şaşkına döndürüyor, endişeli bir sesle:
“Ebe hanım” diyor “Lambayı söndürsek mi acaba, ne dersin? Işığı gören geliyor da!”GÜNÜN SÖZÜ

“Menfaat bir iskemledir, Ayağının altına alırsan yükselirsin, başında taşırsan, seni alçaltır!”

ATATÜRK DİYOR Kİ:
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR. …NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…”
www.ahmetakyol.netYorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.