Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Büyük Ortadoğu Projesi Nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2020 09:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.03.2020 09:40

Pentagon’un daha 1990’ların başında hazırladığı Ulusal Güvenlik Stratejisi şunları içeriyordu:

Hedef ülkelerin tehdit yeteneği kazanmadan vurulması, Hiçbir uluslararası kuruluşun veya antlaşmanın ABD çıkarları ve ABD uygulamaları açısından engel oluşturmaması, Dünya egemenliğinde ABD’ye rakip olabilecek bir gücün oluşmasına fırsat verilmemesi, ABD çıkarlarının elde edilmesi için gerektiğinde askeri güç kullanılması.

Amerikalı stratejistler,  dünyanın en önemli kıtası olarak Avrasya’yı kabul ediyorlar. Bunlara göre, Avrasya’yı kontrol eden, dünyayı elinde tutar.

Avrasya’nın kalbi ise Ortadoğu’dur. 

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), ABD’nin tek başına dünya hâkimiyetini öngören projenin bir koludur.

Dünyanın kullanılabilir petrol rezervlerinin yüzde 68’i ve doğal gazın yüzde 41’i Ortadoğu’da bulunuyor.  2020 yılında dünyada tüketilecek petrolün yüzde 40’nın buradan çıkarılacağı hesaplanıyor. Ancak, ABD’nin Ortadoğu’yu kontrol etmek istemesinin nedeni, çok kişinin sandığı ya da iddia ettiğinin aksine, sadece petrol ihtiyacını karşılamayı ya da kârlı petrol ticaretini sürdürmeyi güvence altına almak değil. ABD petrol ihtiyacının küçük bir bölümünü bu bölgeden karşılıyor.

ABD için Ortadoğu’daki petrol kaynaklarının asıl önemi, rakiplerinin çok büyük ölçüde bu kaynaklara bağımlı olmasından ileri geliyor. Batı Avrupa ve Japonya petrol ihtiyacının neredeyse tamamını buradan karşılıyor.  Bu bölgedeki petrol vanasını ve sevkiyat yollarını elinde tutan, onların enerji can damarını eline geçirmiş demektir.

Petrolün stratejik madde olarak değerinin 2050’ye kadar süreceği hesaplanmaktadır.  O zamana kadar geçecek süre içinde stratejik üstünlüğü elinde bulunduran, geliştirilecek yeni enerji teknolojilerinde de rakiplerine göre avantajlı durumda bulunacaktır.

Dolayısıyla, ABD’nin rakipleri üzerinde stratejik üstünlüğünü sürdürebilmesi için, bir yandan Ortadoğu’nun denetimini elinde bulundururken, bir yandan da komşu bölgelerde yer alan alternatif enerji ( petrol ve doğal gaz ) kaynaklarını ve nakil güzergâhlarını da denetim altında bulundurması gerekiyor.

ABD egemen çevreleri, gelecekte rakip gördükleri ülkeler üzerinde stratejik üstünlüklerini sürdürebilmek için Avrasya’nın bu önemli coğrafyasını tamamen kontrol altına almak zorunda olduklarını hesap ediyorlar. Rakipler üzerinde stratejik üstünlük isteği ise, tek kutuplu dünya düzeninin bir başka ifadesi demektir.

Bu bağlamda, BOP, Yeni Dünya Düzeni’ nin bölgesel uyarlaması olarak kabul edilebilir.

BOP, kamuoyuna ilk kez, Joint Forces Quanterly adıyla Amerikan Silâhlı Kuvvetleri için çıkarılan derginin Sonbahar 1995 sayısında “ The Greater Middle East “ başlığıyla bir yazı yayımlanmasıyla yansıdı.

26 Şubat 2003’te, yani Irak’ın işgali için düğmeye basılmasından çok kısa bir süre önce, ABD Başkanı George W. Bush, “ Ortadoğu’da Demokratik Değerlerin Yayılmasını Öngören Plân ” ı açıkladı.

Bush, 9 Mayıs 2003’te yaptığı bir konuşmada, on yıl içinde bir ABD- Ortadoğu Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulacağını söyledi.

7 Ağustos 2003’te, ABD Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice, The Washington Post Gazetesi’nde bir yazı yayımladı. Bu yazıda, Büyük Ortadoğu Projesi ile 22 ülkenin hedef alındığı bildiriliyordu.

6 Kasım 2003’te, Bush, “ Ortadoğu’yu Özgürleştirme Stratejisi’ni” açıkladı.

24 Ocak 2004’te, Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda “ Büyük Ortadoğu’ya Reform “ projesini açıkladı.

13 Şubat 2004’te, Londra’da Arapça çıkan El Hayat gazetesi, ABD’nin G-8 zirvesi için hazırlattığı ve üye ülkelere dağıttığı taslak metni yayımladı.

Bekleyelim görelim bakalım, neler olacak?

GÜNÜN SÖZÜ:  “ABD, SÖZDE BİZE DOST GÖRÜNÜYOR AMA İSLÂM ÜLKELERİNE DE BİZİ TANIMAMALARI İÇİN MEKTUP GÖNDERİYOR. “ ( RAUF DENKTAŞ)

(Yukarıdaki yazıyı ilk kez 15 Haziran 2004 günü Yalova Gazetesi’nde yayımlamıştım. Tek kelimesini değiştirmeden aynen yayımlıyorum.)

Büyük Ortadoğu Projesi ve Savaş hakkındaki düşüncelerimi açıklamaya devam edeceğim!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.