Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Böyle Sömürülüyoruz

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2015 05:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.03.2015 05:00

"Bir ulusu fethetmenin ve köleleştirmenin iki yolu vardır. Birisi kılıçla, diğeri borçla." (John Adams 1735-1826)

Bir Ekonomik Tetikçi olan John Perkins Anlatıyor:

“Ekonomik tetikçiler (ET'ler), yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar.

Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır.

Ekonomik tetikçiler, küresel imparatorluğun yaratılmasında gerçekten sorumlu olanlarız ve çok farklı şekillerde çalışırız.

Belki de en sık kullanılan, öncelikle şirketlerimize petrol gibi en uygun kaynakları olan ülkeleri bulur ve gözümüzü üstlerine dikeriz.

Ardından da Dünya Bankası veya onun kardeşi başka bir organizasyondan o ülkeye büyük bir kredi ayarlarız, fakat para asla gerçekten o ülkeye gitmez. Ülke yerine o ülkede projeler yapan kendi şirketlerimize gider. Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar... Bizim şirketlere ilave olarak, o ülkedeki birkaç zengin insanın kar sağlayacağı şeyler.

Bunlar toplumun çoğunluğuna yaramaz. Yine de o insanla, yani bütün ülke o borcun altına sokulur. Bu borç ödeyemeyecekleri kadar çoktur ve bu da planın bir parçasıdır, geri ödeyemezler.

Ardından biz ekonomik tetikçiler gidip onlara deriz: "Dinleyin, bize bir sürü borcunuz var. Borcu ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü petrol şirketlerimize ucuza satın. Ülkenizde askeri üs kurmamıza izin verin, veya askerlerimizi desteklemek için dünyanın bir yerine asker gönderin, Irak gibi, veya bir dahaki BM seçiminde bizimle birlikte oy kullanın...vs vs.."

Elektrik şirketlerini özelleştiririz. Sularını ve kanalizasyon sistemlerini ...Özetle kârlı bütün yatırımları özelleştirir ve ABD şirketleri veya diğer çok uluslu şirketlere satarız.

İMF ve Dünya Bankası bu şekilde çalışır. Ülkeyi borca sokarlar ve bu öyle büyük bir borçtur ki ödenemez. Ardından yeniden borç teklif edersiniz ve daha fazla faiz öderler. Koşullara bağlı veya iyi yönetim talep edersiniz. Aslında bu onların kaynaklarını satmalarını sağlar.

Buna sosyal hizmetleri, teknik şirketleri, bazen eğitim sistemleri de dahildir. Adli sistemlerini, sigorta sistemlerini yabancı şirketlere satarız.

İşin özeti budur..”

(KAYNAK: . John Perkins, “Ekonomik Tetikçinin İtirafları”, April Yayıncılık)
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ne demişti hatırlıyor musunuz?

''EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI OLMAYAN ÜLKELERİN SİYASİ BAĞIMSIZLIĞI OLAMAZ''..SORU/ YORUM:

Yalova merkezinde ana cadde kenarındaki kaldırımda yürürken, yanınızdan süratle geçen bisikletliye ne yaparsınız?

Yalova merkezinde kaldırımda yürüyen yayaların arasından sessizce geçen elektrikli motosikletlilere kim engel olur, bilen var mı?

Yaya kaldırımları yayaların yürümesi için mi yoksa cadde kenarındaki dükkânların mallarını sergilemeleri için mi vardır?

GÜNÜN SÖZÜ:

“Hırsızlığın iyisi kötüsü olmaz. Lâkin emek hırsızlığı; hırsızlıklar içinde en ayıp olanıdır!. Seviyesi düşük insanlar emek hırsızlığı yapmaktan kaçınmazlar. Böylelerinden uzak durun!..”(Edrî)


ATATÜRK DİYOR Kİ:
“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…”

www.ahmetakyol.net

www.facebook.com/ahmet.akyol.1422Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.