Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atatürk Kimdir?

Yazının Giriş Tarihi: 08.11.2022 17:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.11.2022 17:10

Sosyolog ve Siyaset Bilimci Ülgen Tölge, İranlı bir Türk.

Sayın Tölge, “Atatürk’ ün yetişme sürecinin matematiksel mantığı üzerinde çok düşündüm “ diyor ve Atatürk hakkında (özetle) şu tespitlerde bulunuyor:

Atatürk üst insandı. Onu başka İnsanlarla karşılaştırmak doğru olmaz. Atatürk’ün vatan sevgisine inanmıyorum. Üst insanlarda vatan sevgisinden daha yüce bir duygu olduğuna inanıyorum, ‘Vatan kuruculuğu’. Farklı düşünüyorum bu konuda, çünkü o zaman sevilecek vatan diye bir olgu yoktu ki, Osmanlının yok ettiği ümmetçi karanlık geçmişin harabeleri vardı. Vatan sadece toprak yığınından oluşmuyor. Vatan; yüce değerlerin zarfıdır. Peki, Atatürk zamanında hangi değerler vardı? Hiçbir değer, hiçlik vardı, insan hiçliği nasıl sevebilir? Atatürk sevilecek ve insanca değerlere zarf olacak bir vatan tesis etmek istedi, yüksek ölçüde de bunu başardı. Çünkü üst insanlar değerlerin kurucuları olurlar, o değerlerle de vatan madde olmaktan, toprak yığını olmaktan çıkarak, manevi ölçütlerin yurduna dönüşür. Atatürk’ün kurduğu ve Anadolu’ya armağan ettiği değerlerin ondan önce var olduğuna dair hiçbir örnekle, emareyle karşılaşmadım. Nelerdi bu örnekler?

Cumhuriyet bir değerdir ve Atatürk öncesi yoktu.

Laiklik, sadece bir değer değildir, değerlerin üreme üretilme temel taşı ve olanağıdır, Atatürk öncesi bu da yoktu.

Türkçe bir değerdir. Felsefeye, fiziğe, ilime-bilime, bütün bilim dallarına girmiş bulunan modern Türkçenin kurucusu Atatürk’tür. Çağımızda eski Yunan felsefesinden modern Batı felsefesine denli bilgi kaynakları tercüme edilmişse, bunun nedeni Atatürk tarafından insanlık tarihine sunulan ve grameri belli olan Türkçedir.

Atatürk öncesi kadın, şeriat esiri ve evde oturması gereken, cihat için çocuk doğuran dişi nesne vardı. Kadına insan onuru kazandıran, yazıp okuması için önündeki şeriat engellerini kaldıran, seçip seçilme hakkı kazandıran Atatürk olmuştur ve başka kimse olmamıştır.

Atatürk öncesi Anadolu toplumunda tarih bilinci ve bilgisi yoktu. Bu hafıza, bilinç ve bilginin yaratıcısı Atatürk’tür.

 Atatürk öncesi Arap töreleri Türk toplumunun beynini öylesine karanlığa gömmüştü ki, iğne deliği denli bir yer bile ışık sızması için kalmamıştı. Atatürk büyük dinsel aydınlatıcı gibi Kuranı Türkçeye çevirttirerek bin yıllık katı ve delinmesi güç olan karanlıklara ışık sızdırtmaya çalıştı ve büyük ölçüde başarılı oldu.

 Atatürk’ten önce Tanzimat’tan başlayarak Batılılaşma süreci vardı ve bu süreç Atatürk’ü yetiştirdi savını kabul edemiyorum. Çünkü böyle olsaydı, o zaman Atatürk gibi bir önder Batı’nın kendisinde yetişmeliydi? Ama yetişmedi. XVIII. yüzyıl itibarı ile Rusya’da büyük aydınlanma süreci başladı. Rusya aydınlanma ve intelejansiyası (aydınları) XIX. yüzyılda bütün dünyayı etkisi altına aldı. Tanzimat’tan sonra Osmanlı’da Dostoyevski, Tolstoy, Turginev gibi dâhiler mi yetişti? Yok. O zaman neden Rusya intelejansiyası (Rusya aydınları) Atatürk gibi bir önder değil, Lenin gibi bir terörist yetiştirdi? Evet, Lenin teröristti ve Çar saltanatını mensuplarının hepsini toptan teröre uğratarak katletti. Atatürk de Osmanlı hanedanını toptan katledemez miydi? Ama etmedi. Hz. Muhammet’in “Yeryüzünde İslâm egemen olana denli savaşın!” sözlerine benzer Lenin de “Yeryüzünde işçiler azat olana denli savaşın ve proleter diktatörlüğünü kurun!” dedi. Ama Atatürk ne Arap, ne de Lenin sözlerine aldırış etti. Bu düşünceye karşı “Yurtta barış dünyada barış” söylemini ortaya koydu. Tarihte böylesine bir devlet adamıyla karşılaşmadım.

Özetle: Atatürk öncesi yokluk vardı, en önemli ve kıymetli insanî ve evrensel değerler yoktu!

Atatürk, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya eşsiz bir armağandır.

***

Sayın Ülgen Tölge’ nin tespitleri dikkatimi çektiği için paylaşmak istedim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü, dava arkadaşlarını ve bu toprakları bize vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum; nur içinde yatsınlar, mekânları cennet olsun!

Aydınlık ve esenlik dolu günler dilerim.

NE MUTLU TÜRK’ ÜM DİYENE!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.