Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Amerika’da Türk Evi

Yazının Giriş Tarihi: 24.09.2021 12:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.09.2021 12:11

Amerika Birleşik Devletleri’ nde Türk Evi denince, benim ilk aklıma gelen Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar oluyor.

Akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog, bilim insanı Aziz Sancar, Mardin’ in Savur ilçesinde, orta gelirli bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelmiş.

Eğitimini Türkiye’ de tamamladıktan sonra yurt dışına gitmiş, çeşitli bilim çalışmalarında dikkati çeken buluşlarıyla ön plâna çıkmış, sayısız bilimsel içerikli ödül kazanmış.

1997 yılından itibaren araştırmalarını biyokimya ve biyofizik alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill' de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak sürdürüyor.

DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdüren Sancar, 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.

2001 yılında Amerikan Kimya Cemiyeti tarafından verilen Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü'nü almaya hak kazanan Sancar, 2005 yılında bilim dünyasının en saygın üyelikleri arasında yer alan ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilerek bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk oldu.

2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne aslî üye olarak seçildi.

Sancar, DNA'nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne lâyık görüldü. Nobel Kimya Ödülü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenen törende verildi. Ödül, İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf tarafından takdim edildi.

Benim burada üzerinde durmak istediğim konu, Aziz Sancar’ ın kazandığı ödüller değil. Davranışları… Örneğin ödül kazandıktan sonra söylediği sözler:

“Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı eğitim devrimidir. Rol modelim Atatürk’tür. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi'dir.”

Sancar bunları söyleyerek Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını Anıtkabir'e teslim etti. Ödül, halen Anıtkabir'deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde kendisine ayrılan özel alanda sergileniyor.

Türk Milleti’nin Sayın Aziz Sancar’ ın mutlaka çok iyi bilmesi gereken bir davranışı daha var.

Sancar, 2008 yılında bilimsel nitelikleri ve insan sağlığına yapmış olduğu üst düzey katkıları nedeniyle Vehbi Koç Ödülü'nü kazandı.

Amerika’ ya ilk geldiği zamanda yaşadığı sıkıntıları asla unutmayan, Amerika’ ya gelen Türk gençleri aynı sıkıntıları yaşamasınlar diye Aziz Sancar, bu ödülü aldıktan sonra, ABD'de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla eşiyle birlikte Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurarak ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde 260 metrekarelik alanda "Carolina Türk Evi" isimli bir öğrenci misafirhanesi açtı.

Eşi Prof. Dr. Gwen Sancar ile birlikte senelerdir bir Türk Evi inşa etmek isteyen Sancar, Vehbi Koç ödülünden aldığı 100 bin dolarlık ödülünün tamamını ise Türkiye tanıtımına harcadı.

 “Ödülden kazandığım para olmasaydı, bu hayalimi gerçekleştiremeyecektim" diyen Sancar, şunları söylüyor:

"Bu para gelince, hayattayken bu hayalimizi gerçekleştirelim istedik. 100 bin dolar da kendi cebimizden koyduk ve evi 660 bin dolara aldık. 19 Mayıs 2008 yılında Türk evini açtık. 2 katlı bir ev. 18 öğrencinin kalabileceği odalar var. Büyük bir salonu ve mutfağı var. Türk hanımları, mutfağımızda yemek pişiriyor. Türk öğrencilere ve ABD'lilere Türk yemekleri veriyoruz. Salonu ise kültürel faaliyetler için kullanıyoruz. Düzenlediğimiz etkinlikler, ABD'liler tarafından çok ilgi görüyor."

Sancar, Türk Evi' ni hem ücretsiz yurt, hem kültür merkezi haline getirdi, ilgi duyan Amerikalılar için Türkçe kursu açtı, Türk mutfağı kursu açtı, Türk Evi' ni ABD'de yaşayan Türklerin ortak adresi haline getirdi.

Aziz Sancar, bu yaptığıyla yetinmedi. 2015 yılında Nobel ödülüyle birlikte 325 bin dolar para ödülü kazanmıştı. Bu parayı da cebine koymadı.

Eşinin ve kendisinin birikimlerini de ekleyerek, aynı bölgede 1,5 milyon dolara sekiz bin metrekarelik arazi satın aldı; amacı Türk Evi’ ni büyüterek daha geniş kitlelere hizmet etmek. Temeli atılan ve alt yapısı tamamlanan tesis süratle hizmete hazırlanıyor.

2019 yılında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) koordinatörlüğünde Bursa iş dünyası, Türk Evi’ ne katkı sağlamayı kararlaştırdı. Yapılan açıklamaya göre, Bursalı firmalar, sekiz dönüm arazi içerisinde yaklaşık bin 400 metrekarelik kapalı alanda inşa edilen Türk Evi’ nin mobilya, dekorasyon ve ev tekstil malzemelerini temin edecek.

Aziz Sancar son söz olarak diyor ki: “ ABD'de hiç kimse Türkiye'yi ve Atatürk'ü duymadım diyemesin!”

Ömrünü bilimsel araştırmalara ve Türk Milleti’ ne hizmete adayan Sayın Aziz Sancar’ ın varlığıyla gurur duyuyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Gününüz aydınlık ve esenlik dolu olsun.

Carolina Türk Evi hakkında ayrıntılı bilgi arayanlara aşağıdaki bağlantıyı tıklamalarını öneririm.

https://www.tc-america.org/community/carolina-turk-evi-100.htm

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.