Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Yunuslar Balıkçılığı Bitirecek"

S.S. Su Ürünleri Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak Yunusların balıkçıların kabusu olduğunu, ağlara saldıran yunusların balıkçılara ciddi maddi zarar verdiklerini dile getirdi. Tokalak yunuslarla ilgili bir önlem alınmazsa Türkiye'de balıkçılığın biteceğini savundu.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2017 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Yunuslar Balıkçılığı Bitirecek"

Yunuslar balıkçıların kabusu olmayı sürdürüyor. S.S. Su Ürünleri Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak eğer önlem alınmazsa Türkiye'de balıkçılığın biteceği uyarısında bulundu. Başkan Tokalak balık avcılığında yunusların önemli bir sorun olduğunu, bir yunusun günde ortalama 25 kilogram balık tükettiğini, bununda avlanmalarının önünde önemli bir engel teşkil ettiğini ifade etti.

S.S. Su Ürünleri Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, son yıllarda daha akıllı ve planlı hareket etmeyi öğrenen yunusların balıkçıların kabusu olduğunu söyledi. Tokalak, motor tesisi tanıyan yunusların balık sürülerini önce teknelere doğru sürdüğünü, daha sonra ağlara takılan balıkları yediğini anlattı. Tokalak, "Bizim en büyük kaygımız yunuslar. Yunus balıkları 1959 yılında Marmara, Akdeniz ve Karadeniz'de yüzlü rakamlarda iken günümüzde sayıları 4 milyona kadar yükseldi. Okyanustan iç denizlere kaçan yunuslarla birlikte bu rakam daha da yukarılarda. Son yıllarda bütün balıkçıların kabusu oldular. Ağlara saldırıp hem balıklara hem de ağlara ciddi şekilde zarar veriyorlar. Bugün bir ağ 5 bin ile 10 bin TL arasında. Ağları kullanılmaz hale getiriyorlar. Hasar görenlerin onarımı ise en az 1 hafta sürüyor ki bu da o kadar zaman balık avlanamaması anlamına geliyor. Bugün Türk balıkçılığının önündeki en büyük engel Yunuslardır. Yunus sayısı bu şekilde artmaya devam ederse Türkiye'de balıkçılık sona erer" dedi.

Balığın kilosu 50 TL olur
Balıkçıların yunusların gerek ağlara ve gerekse avlanan balığa verdikleri zarar nedeniyle maliyetlerin çok yükseldiğini dile getiren Tokalak, "Eğer Yunuslar bu şekilde zarar vermeye devam ederse balıkçıların büyük bölümü bu işi bırakır. Kalanlarda yüksek maliyetlerle balık avlamaya devam eder. Kısacası balık fiyatları çok yükselir. Vatandaşlar kilosu 50 TL'den balık yer" diye konuştu.
Sürüler halinde ve planlı hareket ediyorlar

Yunus balıklarının eskiye nazaran çok daha akıllı ve planlı hareket ettiğine dikkat çeken Tokalak, "Yunuslar 30-40 balıklık sürüler şeklinde dolaşıyorlar. Bir birleri ile sürekli irtibat halindeler. Balıkçı teknelerinin motor sesini dahi tanıyorlar. Balıkçı teknelerinin peşine takılıp onlarla birlikte hareket ediyorlar. Ağların bir tuzak olduğunu biliyorlar. Ağlar sarkıtıldığında koordineli olarak balık sürülerini ağlara doğru sürüyorlar. Buraya kadar herşey normal. Ağlar çekilmeye başlandığında ise hep birlikte ağlara saldırıp balıkları yemeye başlıyorlar. İşte o anda hem ağlar zarar görüyor, hem de avlanan balıkların çoğu kullanılmaz hale geliyor" dedi.

"Doğdukları andan itibaren ağları saldırmayı öğreniyorlar"

Yunusların gerek sayılarının artması ve gerek doğdukları andan itibaren ağlara saldırmayı öğrenmelerinin onları eskiye nazaran daha saldırgan hale getirdiğini söyleyen Tokalak, "Bu bizi çok tedirgin ediyor. Ben birkaç seneye kadar yunusların açlık ya da saldırganlığı öğrenmeleri yüzünden insanlara saldıracaklarını iddia ediyorum. Şu anda 1 metreye kadar yaklaşmaya başladılar. Bu kaygımı bir çok yerde dile getirdim. Umarım ben yanılırım. Ama eğer haklı çıkarsam bu çok korkutucu bir durum olacak" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.