Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yıldız, “Mahkeme Kararını Hiçe Sayıyorlar”

Yalova Minibüsçüler Odası Başkanı Fahrettin Yıldız Altınova ve Termal Kooperatif araçlarının mahkeme kararına rağmen kararı hiçe sayarak taşımacılık yapmaya devam ettiklerini söyledi. Yıldız, “Mahkeme kararı her şeyin üstündedir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yıldız, “Mahkeme Kararını Hiçe Sayıyorlar”

Yıldız, Yalova Minibüsçüler Odası’na bağlı M serisi minibüslerin ilçelere taşımada öncelik hakkı olduğunu mahkeme kararı ile kooperatiflere bağlı araçların Yalova – Termal hattında taşımacılık yapmalarının yasaklandığını söyledi.

“Bu mahkeme kararını beğenmeyenler il trafik komisyonuna karşı dava açsınlar” diyen Yıldız, “Altınova ve Termal Kooperatif araçlarının Yalova’ya taşımacılık yapmaları gerekçeleri gayet açık olarak mahkeme kararları ile yasaklanmıştır. Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden almış oldukları D4 belgelerini gerekçe göstererek Termal ve Altınova Kooperatif araçlarına ceza yazılmasına rağmen çalışmalarına devam etmektedirler. Mahkeme kararları her şeyin üstündedir. Hiçbir belge önerge yönerge mahkeme kararının üstünde değildir. Kaldı ki bugüne kadar açılan davalar incelendiğinde o yerleşim yerinden (Termal ve Altınova) Yalova’ya kimin yolcu taşıyabileceği, kimin hakkı olduğu yeterli olup olmadığı, Odamıza bağlı M serisi minibüslerin ilçelere taşımacılık yapıp yapamayacağı ile ilgilidir. Ancak mahkemeler uzun süreçten sonra ( M ) plakaların müktesep haklarımızın korunması yönünde ihale ile hak sahibi olduğumuzdan taşımacılığın önce bizler tarafından yapılmasına yetmez ise o bölgede kurulan kooperatif araçlarının da ilave olarak çalışabileceğine karar vermiştir. Ve bunun üzerine Altınova da mahkeme tarafından bilirkişi yapılmış ve orada 13 adet M serisi Altınova’ya kayıtlı araçların yeterli olduğuna karar verilmiştir. Ve mahkeme bu karar doğrultusunda Altınova kooperatif araçlarının çalışmalarını yasaklamış ve bu karar Danıştay’ca onanmıştır.
Yine en son Termal içinde benzer karar alınmış ve İdarece Termal Yalova arasında ( M ) plakaların yeterli olup olmadığı araştırılmış ve %20 doluluk oranı ile kesinlikle araç ihtiyacı olmadığı kararı almış ve İl Trafik Komisyonu 21.06.2011 tarihinde toplanarak Termal Kooperatif arabalarının mahkeme kararları ve inceleme sonucunda çalışmalarının iptaline karar vermiştir.
Bütün bu izahat ettiğim her sözün belgesi ve en son verilmiş mahkeme kararları mevcut. Bunların hepsi valilikte mevcut. Bizlerin nasıl ki 20 senedir çalıştığımız yerlerden mahkeme kararına göre 1 gün içinde çekilmemizi sağlayan kurumların Altınova ve Termal kooperatif araçları hakkında yasal işlemleri yaparak çalışmalarının durdurulmasını haklı olarak bekliyoruz. Süre uzadıkça bizlere reva görülen işlem esnafımızı üzmekte ve güveni zedelemektedir. Kural kanun ve mahkeme kararlarına herkesin ve hepimizin uyması zorunludur.
Anayasanın 138. maddesinde, Yasama ve Yürütme organları ile idarenin mahkeme kararlarına uymak zorunda olduğu bu organlar ve idarenin mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştirmeyecekleri ve bunların yerine getirilmesini geciktiremeyecekleri belirtilmiştir. Aynı şekilde 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28, maddesinde de, yargı kararlarının tebliğ tarihinden itibaren nihayet 30 gün içinde yerine getirilmesinin zorunlu olduğu, aksi durumun kararı uygulamayan idare ve kamu görevlileri için tazminat sorumluluğuna yol açacağı öngörülmüştür. Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre yargı kararlarının uygulanmamamsının ilgili kamı görevlileri açısından Ceza Kanunu kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağı da açık bulunmaktadır.
Ben Oda Başkanı olarak Sayın Valimizi ziyaret ettim ve Sayın Valimiz bana mahkeme kararlarının uygulanacağını söyledi ve bizler de 15 gündür bekliyoruz. Sahsım ve üyelerimiz Valimizin sözüne sonuna kadar güveniyor ve inanıyoruz. Valimizin bu konuyu en kısa sürede çözeceğinden hiçbir kuşkumuz yok.
Beklentimiz, temennimiz her zaman her yerde kişilerin değil hukukun üstünlüğü galip gelsin.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.