Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yılda 1 Milyon 500 Bin Yerli Orkide Üretiyor

Yalova'da Türk girişimci Turhan Tuğtekin tarafından kurulan Türkiye'nin ilk ve tek yerli Orkide üretim tesisi ülkenin orkide ihtiyacının %50'sini karşılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2017 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yılda 1 Milyon 500 Bin Yerli Orkide Üretiyor

Orkide alımının büyük bölümünü Hollanda'dan yapan Türkiye yılda 25 milyon Euro'yu yurt dışına kaçırıyor.

Türkiye'nin en büyük çiçekçilik kümelenme modeli içerisinde yer alan Solo Plant isimli tesis tamamı yerli olan Orkide üretimi ile ülkenin bu alandaki dışa bağımlılığını büyük oranda azaltıyor. Tesiste oluşturulan gen laboratuarında genden satış boyuna kadar yıllık 1 milyon 500 adet yerli orkide üretiliyor. Türkiye bu tesis kurulmadan önce çoğunluğu Hollanda'dan olmak üzere 5 milyon Orkideyi yurt dışından alıyor ve yaklaşık 25 milyon Euro gibi bir döviz ülkeden yurt dışına kaçıyordu. Bu tesisin üretime başlamasının ardından ülkenin Orkide ihtiyacının %50'lik bölümü yerli üretimle sağlanmaya başladı.

Hollanda'nın gözünü korkutan tesis
Türkiye'nin en büyük orkide pazarlarından birisi olan Türkiye'nin orkide ihtiyacını azaltan tesis Hollanda'nın korkusu oldu. Tesisin üretimi ile ilgili bilgi veren Solo Plant Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuğtekin, "Bu tesisin kuruluş amacı Orkide üretmek Doku kültürü laboratuarımızda fide üretiminden başlayarak 3 yıl gibi bir sürede çiçeğini açacak hale getiriyoruz. Fide aşamasından satım boyuna kadar tamamı ile yerli üretim yapılıyor. 22 bin metre kare alanda üretim yapıyoruz. Projemizin %70'lik bölümü tamamlandı. Yıllık 1 milyon 500 bin adet Orkide üretimi gerçekleştiriyoruz. Projemiz %100'e ulaştığında 2 milyon 700 bin yıllık üretime ulaşacağız. Ama biz hedefimizi 3 milyon Orkide, 4.5 milyon Orkide fidesi üretmek olarak koyduk. Burada üretilen orkide daha kaliteli ve daha uzun ömürlü. Bu da yurtdışından gelen orkidenin yaklaşık %50'sine isabet ediyor. Ülke olarak en azından %50'lik ithalatı engellemiş olacağız. Şu anda ülkemiz yaklaşık 5 milyon Orkideyi Hollanda'dan alıyor. Ülkemiz bu sayede yurt dışına kaçan 25 milyon Euro'yu kendi kasasında tutmuş olacak.
Şu anda yaklaşık 45 kişiye istihdam sağlıyoruz. Proje tamamlandığında ise istihdam edilen personel sayısı 70 kişiye çıkacak." dedi.

"Anneler Günü için hazırız"
Öte yandan yaklaşan Anneler Günü için de ülkeden gelen taleplere cevap vermek adına tüm hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Tuğtekin, "Anneler günü için de hazırlıklarımızı tamamladık. Ülkenin her noktasından gelecek talebe karşılık verebileceğiz. Biz annelerimize bu Anneler Gününde Orkide hediye edin diyoruz. Çünkü annelerimiz Orkideleri çok seviyor" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.