Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeşilay Halkı, "Tip 2" İle Koruyacak

Yeşilay Yalova Şubesi, "Tip 2" adı verilen ve halkın bağımlılık riskinden uzak tutulmasını hedefleyen yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.10.2017 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yeşilay Halkı, "Tip 2" İle Koruyacak

Yeşilay Yalova Şubesi olarak bağımlılıkla mücadeleye devam ederken, yeni bir proje ile daha Yalovalılarla buluşmaya hazırlanıyor. Proje kapsamı içerisinde görüşmelerine başlayan ve proje tanıtımını gerçekleştiren Yeşilay Yalova Şubesinin ilk durakları Hayat boyu Öğrenme Şube Müdürü Zekeriya Eşkikaya ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Hüseyin Yılmaz oldu. Proje, Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim Bakanlığının protokolü ile hayata geçerken, "Tip 2" adıyla herkesin huzuruna çıkıyor. Yeşilay Yalova Şube Başkanı Faik Aydın, Tip 2 projesini anlatırken; “Yeşilay, önleme çalışmaları konusundaki güncel bilimsel uygulamalardan yola çıkarak Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programını (TBM) ülkemizin sosyolojik yapısı ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bağımlılıklarla mücadelede etkin bir eylem planı olarak hayata geçirmiştir. TBM, öncelikle ülkemizde yaşayan çocuk ve gençlerin bağımlılık risklerinden uzak, daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürdürmelerine katkıda bulunmak amacıyla toplumun bağımlılık türleri ile ilgili bilinç düzeylerini arttırmayı hedeflemektedir. Program, dünya üzerinde çeşitli uygulama örnekleri bulunan ve bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirmeye yönelik hazırlanmış bilimsel temelli bir eğitim programıdır. Bu eğitim programı ile tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim programında kullanılan tüm içerikler Yeşilay Bilim Kurulu’nun da içinde bulunduğu profesyonel bir uzman kadrosu tarafından bilimsel temelli yaklaşım ile her yaş seviyesine uygun, kazanım temelli, bilimsel, kanıta dayalı ve modüler olarak hazırlanmıştır. Yeşilay vizyon ve misyonu doğrultusunda faaliyetlerini yürüten ve Yeşilay’ın görünürlüğünü sağlayan Yeşilay Şubelerinin, TBM yaygınlaştırma eğitimleri kapsamında üstlenecekleri görev ve sorumluluklar mevcut seferberlik ruhunun güçlenmesi ve ülke geneline yaygınlaşması adına son derece önemlidir. Yeşilay Şubeleri, il/ilçelerde TBM programının duyurulması, olumlu kamuoyunun yaratılması ve TBM Uygulayıcı Eğitimlerinin MEB bünyesinde gerçekleştirilmiş olan en geniş kapsamlı ve yoğun katılımlı bir hizmetiçi eğitim programı olmasında ve programın başarı ile yürütülmesinde çok önemli rol ve sorumluluklar üstlenmişlerdir.Yeşilay Şubelerinin yereldeki yaygınlaşma gücüne TBM yaygınlaştırma eğitimlerinde de ihtiyaç vardır. Bu sebeple şubelerin bulundukları il/ilçelerde konunun ilgilileri ve yetkilileri ile bir araya gelerek başta okullardaki öğrenci eğitimlerinin takibini yapmaları ve sonrasında da il/ilçenin ilave eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik faaliyetleri planlamaları büyük önem arz etmektedir. TBM’nin ülke geneline yaygınlaşması Yeşilay Şubelerinin konuyu sahiplenmesi ile mümkün olacaktır.” cümleleri ile belirtti.

"Gençler her zaman bizler için ilk sıradadır"
Öte yandan Genç Yeşilay ve Gençlik Komisyonu yeni dönem öncesinde düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Yapılan toplantıda yeni dönemde atılacak adımlar ve yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Genç Yeşilay Başkanı Mehmet Yüksel, “Bu sene de geçen senekinden daha da aktif ve farkındalık oluşturacak adımlarla Yalovalıları selamlayacağız. Her ay bir okulumuzda etkinlik yapacak, çocuklara, gençlere ve de yetişkinlere ulaşarak bağımlılıktan uzak bir hayata adım atmanın anlamını ve de güzelliğini öğreteceğiz. Sayın Yeşilay Yalova Şube Başkanımız Faik Aydın'a bizlere sonsuz desteğini sunuyor. Eksiklerimizi ve ihtiyaçlarımızı temin ediyor. Bu konuda kendimizi şanslı hissediyoruz. Ondan dolayı da kendisine Genç Yeşilaycılar adına teşekkür ediyorum. Bu sene de kendisinin de destekleri ile güzel işlere imza atacağımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.