Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yatırımım Ve Hizmetle Dolu Bir Yıl Geçirdik”

Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, 2022 yılının il açısından yatırım ve hizmetlerle dolu bir yıl olduğunu, Yalova Belediyesi’nin 2023 yılında da hız kesmeyeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2022 08:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yatırımım Ve Hizmetle Dolu Bir Yıl Geçirdik”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Belediyesi tarafından 2022 yılı içerisinde yapılan hizmet ve yatırımları açıkladı. 2022 yılının hizmetler ve yatırımlar anlamında dolu dolu geçen bir yıl olduğuna dikkat çeken Tutuk, “2022 yılı bizim de belediyede 3. Yılımızı tamamladığımız bir yıl oldu. Hizmetler ve yatırımlar anlamında bir an olsun durmadığımız ve halkımızın refahı ve mutluluğu için tüm gücümüzle çalıştığımız bir yıla imza attık. Birilerinin sadece hayal ettiği yatırımları biz hayata geçirdik” dedi.

“Belediyeyi borç batağından çıkartıp yatırım yapar hale getirdik”
Yalova Belediyesi’ni devraldıklarında bırakın hizmet üretip yatırım yapmayı veznelerinde icra memurlarının oturduğunu hatırlatan Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, “Bu kadar çalışmayı belediyenin borçlarını ödediğimiz için rahatça yapabiliyoruz. Borçlarla belediyenin elini kolu bağlarsanız hizmette yatırımda üretemezsiniz. Biz belediyemizi borç batağından çıkartıp yatırım üreten bir belediye haline getirdik. Bu denli yatırım yapılmasına rağmen halen belediyemizin devlete olan borçları dışında müteahhitte ve vatandaşa bir kuruş borcu yok” diye konuştu.

“Tarihe geçecek yatırımlar birbiri ardına geldi”
Yalova tarihine damga vuracak hizmet ve yatırımları 2022 yılında birbiri ardına hayata geçirdiklerini ifade eden Tutuk, “2022 yılında Yalova tarihinin en büyük altyapı çalışmasının startı verildi. 70 kilometrelik ve 500 milyon TKL bedelli Yalova Ana İshale Hattı çalışması hızla sürüyor. 50 yıllık hat zaten artık ömrünü tamamlamış ve her yerinden patlıyordu. Bu içme suyumuzun kaybına da yol açıyordu. Bu çalışma sayesinde hem su kaybını önlüyoruz, hem de halkımızı sağlıklı su sağlayacak bir altyapıya kavuşturuyoruz. Yalova halkı en kaliteli içime suyuna kavuşuyor. 18 ayda bu hattın tamamlanması hedefleniyor.  Hat şu anda 3 ayrı koldan döşeniyor ve 1 yıl içerisinde de Yalova il merkezi sınırlarından çıkmış olacak” şeklinde konuştu.

“Bağlarbaşı Mahallesi Kentsel dönüşümü start aldı”
Yalova’nın yıllardır hayalini kurduğu ancak 2022 yılına kadar 1 arpa boyu yol gidilemeyen Bağlarbaşı Mahallesi’nin kentsel dönüşümü de 2022 yılında hayata geçen önemli bir yatırım olarak il tarihinde yerini aldı. Bu anlamda bilgiler veren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’nin kentsel dönüşümü de yine 2022 yılı içerisinde start alan önemli hizmet ve yatırımlardan birisi. 2022 yılı dev yatırımların birbiri ardına geldiği bir yıl olarak tarihe geçiyor. İlimizin kronikleşmiş sorunlarından birisi olan Bağlarbaşı Mahallesi’nin kentsel dönüşümü için de somut adımlar atılarak resmen başlamış oldu. 2023 yılının 25 Ocak da Bağlarbaşı Mahallesi’nin kentsel dönüşüm ihalesi olacak. Yıllardır kanayan bu yara artık ortadan kalkacak. Projeler hazırdı. Bakanımız da ilan etmişti. Biz de vatandaşımızla, devletimiz arasında köprü olduk. Vatandaşlarımızın yüzde 85’i kentsel dönüşüm için imzaları attı. Anlaşma sağlandı. Yine 60 ailenin geçici bir süreliğine ikamet edeceği bir konteyner kenti de 2023 yılında hayata geçireceğiz. 1 ayın sonuna kadar konteyner kent de bitmiş olacak.

“23 yıllık mağduriyet sonlandı”
Yalova’da 23 yıldır çok katlı binaların kentsel dönüşüme girmelerinin önünü tıkayan sorun da 2022 yılında Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk tarafından meclise sunulan bir teklif neticesinde çözüme kavuştu.  Deprem güvenli bir kent oluşturmak adına bu kararın alınmasını çok önemsediğini söyleyen Tutuk, “Bu arada 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında alınan bir karar neticesinde 5-6 katlı binalar kentsel dönüşüme giremiyorlardı. Burada bir mağduriyet vardı. Bu konuda da CHP’li meclis üyelerinin hayır oylarına rağmen AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin evet oyları ile bu mağduriyeti ortadan kaldırdık ve yıkılan bina kadar imar vermek için gerekli kararı aldık. Bu konuda deprem güvenli bir ilin oluşturulması açısından çok önemliydi. Bununla ilgili ruhsat başvuruları da başladı. 23 yıldır kangrene dönüşen bir sorunu da ortadan kaldırmış olduk” dedi.

17 bin ton asfalt döküldü
Yalova Belediyesi, yol yapım çalışmalarında da 2022 yılında ilklere imza atmasını bildi. Buna göre yıl içerisinde 17 bin ton asfalt dökülerek birçok yolun ilk kez asfaltla tanıştırıldığını ifade eden Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Bu yıl yine ulaşımı ağımızın modernizasyonuna da çok ciddi yatırım yaptık. Yollarımızın ilimize yakışan bir hale getirilmesi anlamında şu ana kadar 16-17 bin ton asfalt döktük. 2023 yılı başında 20 bin tona çıkartacağız. Birçok cadde ve sokağımız bu çalışmalarımız kapsamında ilk defa asfaltla tanıştı. Bayraktepe Mahallesi Zeytin Caddesi tarihinde ilk kez asfalt kaplandı. Kamberbaba yolunu da komple bu yıl içerisinde asfaltladık. Mustafa Kemal Paşa Mahallemizin ana caddesi de yine bizim dönemimizde asfaltlanarak modern bir yapıya kavuştu.  Bayraktepe ve Kazım Karabekir Mahallesi asfaltla tanıştı” şeklinde konuştu.

Modern yollara modern kaldırımlar yapıldı
Yalova’da safaltlama çalışmalarına paralel olarak modern kaldırımların inşasına da hız verdiklerini dile getiren Tutuk, “Yalova tarihinin en çok kaldırımı yine 2022 yılında yapıldı. Mahallelerimizi modern kaldırımlarla donattık. Fevziçakmak, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Gaziosmanpaşa Mahallesi’nin yapılan çalışmalarla çehresini değiştirdik. Şimdi Dere Mahallesi’nde Millet Caddesi’nin kaldırımlarını yenilemeye başlıyoruz. İhale aşamasına geldik. 2023 yılı bahar ayında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne kadar olan kısım aydınlatılmış olacak. Bu hem buraya değer katacak, hem de daha güvenli bir yer haline gelmesini sağlayacak” diye konuştu.

Köprülü kavşak 3 mahalleyi Yalova’ya bağlıyor
Yalova Belediyesi tarafından Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin önünden Kirazlı Sanayi Sitesi’ne doğru köprülü kavşak inşa çalışması da sürüyor. Bu yatırımı da çok önemsediklerine vurgu yapan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “2022 yılında önemsediğimiz çalışmalardan birisi de yine yeni hastane, Şehirlerarası Otobüs terminalinin olduğu yerde hayata geçirmeye başladığımız köprülü kavşak çalışması oldu. Bu proje Yalova trafiğini önemli oranda rahatlatan, olası trafik kazalarının yaşanmasının da önüne geçen tarihi bir yatırım olarak 2022 yılı yatırımları arasında yerini aldı. Bu kavşak sadece Kirazlı Sanayi Sitesinin bağlantısı olmayacak. Bu yol Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Gazioasmanpaşa Mahallesi’ni de Yalova’ya bağlayacak” dedi.

Safran deresi aydınlatılacak
Uygulama Oteli’nden Adnan menderes Mahallesi’ne kadar ulaşan bisiklet yolunu 2022 yılında tamamladıklarını ve bu projenin mahalleye bir değer kattığını ifade eden Tutuk, en az bisiklet yolu projesi kadar önemli bir diğer projenin de müjdesini verdi. Tutuk, “Adnan Menderes Mahallesi’nde 2 bin 800 metrelik bisiklet yolumuzu ve çevre düzenlemesini bu yıl içerisinde tamamlayarak halkımıza sunduk. Bu çalışma mahallemize de değer katan bir çalışma oldu. Mahallemizin sosyal yaşamı açısından çok önemsediğimiz bu çalışma halkımızdan da takdir gördü. Dere Mahallesi’nden geçen dere aydınlatılacak. Fatih Caddesi ile Köprü arasındaki aydınlatmayı buradan devam ettirerek bir bütünlük sağlayacağız. Uygulama Oteli’nden başlayarak ileriye kadar sürecek bu çalışma” şeklinde konuştu.

Mahallelere halı sahalar kazandırıldı
Yalova Belediyesi olarak 2022 yılında çocukların güven içerisinde oynayacağı çocuk parkları, spor yapabilecekleri halı sahalar inşa ettiklerinin de altını çizen Tutuk, “Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bir spor sahası yapıyoruz. Bu çim halı saha olacak. Burası standart büyüklükte olacak.  Mini halı saha değil yani. 2022 yılında toplamda 5 tane mini ve büyük halı saha ile 1 tanede kaykay pisti inşa ettik. Kaykay pistinin de açılışını kısa bir süre içerisinde yapacağız” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.