Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yaşlılara Aksatmadan Hassasiyetle Hizmet Ediyoruz”

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin Yaşlılar Günü dolayısıyla ilde sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2021 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yaşlılara Aksatmadan Hassasiyetle Hizmet Ediyoruz”

Laçin Yalova’da bakıma muhtaç yaşlıların Yalova merkez ve Çınarcık ilçesinde bulunan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine yerleştirildiğini dile getirdi. Müdürlük tarafından hazırlanan, “Yalnız Yaşayan Yaşlılara Yönelik Evde Bakım ve Temizlik Hizmeti” projesine de değinen Laçin bu proje ile kendine bakamayan 70 yaş üzerin yaşlılara gerekli tüm hizmetlerin verildiğini dile getirdi. Yaşlılara yönelik hizmetlerin aksatılmadan ve hassasiyetle sürdürüldüğünü belirten Laçin açıklamasında şu bilgilere yer verdi, “Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanan bu gün yaşlılık ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla önem arz ettiği vurgulandı. Yaşlılarımız, varlıklarıyla, tecrübeleriyle toplumumuza rehberlik yapan, değer katan, değerlerimizi gelecek nesillere taşıyan, geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran yeri doldurulamaz büyüklerimizdir. Bu nedenle gerek gelenek, görenek, örf ve adetlerimizden kaynaklı gerekse sosyal devlet olma ilkesi gereği toplumumuzun zenginliği olan yaşlılarımızı el üstünde tutmalı, onların toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara eşit bir biçimde sahip olarak kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamalıyız. Yaşlılarımız, milletimizin onurudur. Bu bilinç ile hareket etmeliyiz. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık % 9,5’unu oluşturan yaşlı nüfusu, özellikle sağlık ve ekonomik alandaki gelişmeler, buna bağlı olarak ortalama yaşam süresinin uzaması, doğum oranındaki azalış gibi nedenlerle sürekli artış eğilimi göstermektedir. Ailelerimizin geniş ailelerden çekirdek aile yapısına geçmeye başlaması ile birlikte özellikle bu yaşlılarımızın kurum bakımına olan ihtiyacı artmıştır. Bu kapsamda kurum bakımını talep eden yaşlılarımız için Huzurevine yerleştirilme işlemleri yapılmaktadır. İlimizde Çınarcık ilçesinde 110 kapasiteli, Merkez Paşakent Mahallesi’nde 70 kapasiteli olmak üzere iki tane Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile bakım, rehabilitasyon, psiko sosyal destek hizmetleri verilmekte, düzenlenen çeşitli etkinlikler ile toplumla bütünleşmeleri sağlanmaktadır”

Psiko-Sosyal destek veriliyor
Yaşlılara psiko-sosyal destek de verdiklerini ifade eden Laçin sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Müdürlüğümüzce, özellikle Pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla Sosyal Hizmet Uzmanları ve Psikologlardan oluşan ekipler oluşturulmuş, ilimiz yaşlılarına ulaşılarak, talepleri, ihtiyaçları karşılanmış, Psiko-Sosyal Destek Hizmeti sunulmuştur. Kuruluşlarımızda kalmakta olan yaşlılarımız için ise bulaş riskini en aza indirebilmek amacıyla personellere 10 – 14 günlük vardiyalar, uygulanmış, ziyaretler kontrol altına alınmış, maske mesafe hijyen tedbirlerinin yanı sıra gerek Sağlık Bakanlığının gerekse Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın tedbirlerini içeren talimatları doğrultusunda her türlü önlem alınmıştır. Ayrıca Müdürlük olarak ailesi yanında bakım ihtiyacı karşılanan bireylere, Evde Bakım Hizmetleri kapsamında destek verilmesine devam edilmektedir. Evinde yaşamayı tercih eden yaşlılarımıza, evde sağlık hizmetleri, sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı tarafından yapılan ayni nakdi yardımlar gibi hizmetler ile destek olunmakta, Bu çerçevede yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için Devlet olarak tüm gücümüzle hizmet vermeye çalışmaktayız”

Yaşlılara evde bakım hizmeti veriliyor
70 yaş üzeri hastalara evde bakım hizmeti verdiklerini söyleyen Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, “İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Yalnız Yaşayan Yaşlılara Yönelik Evde Bakım ve Temizlik Hizmeti’ projesi yerel paydaşlarımızla birlikte imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçmiştir. İlgili proje kapsamında Yalova İli Merkez ilçe ve köyleri sınırları içerisinde ikamet etmekte olan 70 ve üzeri yaştaki yalnız yaşayan kendisini geçindirecek hâli, tâkati olmayan, ekonomik yeterliliği ve kendilerine şer‘an bakmakla mükellef kimseleri bulunmayan bakıma ihtiyacı olan yaşlılara yönelik sağlık, psikososyal destek ve bakım hizmetleri ile uygun sosyal hizmet modeli belirleme çalışmaları yürütülmektedir. Yaşlısına sahip çıkan toplumların, geleceğinin garanti altında olduğu düşüncesi ile tüm yaşlılarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.