Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yaradılış Gayesi” Anlatıldı

Yalova Müftülüğü tarafından Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, “Yaratılış Gayemiz" konulu seminer düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2023 08:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yaradılış Gayesi” Anlatıldı

 Seminere Yalova Müftü Yardımcısı Dr. İhsan Kara konuşmacı olarak katıldı.

Yalova Müftülüğü, liselere yönelik değerler eğitimi seminerlerini sürdürüyor. Bu çerçevede Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, “Yaratılış Gayemiz" konulu seminer gerçekleştirildi. Yalova Müftü Yardımcısı Dr. İhsan Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı seminerde yaradılışımızın amacı anlatıldı. İnsanın yeryüzüne Allah’ın halifesi olarak gönderildiğini dile getiren Yalova Müftü Yardımcısı Dr. İhsan Kara, “Bizler yeryüzünde yüce yaradanın halifesiyiz. Yeryüzünün kıymetlileriyiz. İradeli varlıklar olarak niçin yaratıldığımızı, yaşam gayemizi sorgulamamız gerekiyor. Rabbimiz zariyat süresinde Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan Rabbimize layıkıyla şükür etmiyoruz, sabah namazlarına gerekli önemi vermiyoruz. Kanaatkar değiliz, dünyalık zevkler içerisinde yaratılış amacımızı unutmuş durumdayız. Din, yalnızca oruç, namazda, hacdan ibaret değildir. Din yaşam biçimidir hayatımızın her alanını etkilemelidir. Dinimizi diziler değil rabbimiz belirlemelidir. Rabbimizin ilk emri okudur. insanı insan yapan Bilgidir, bilinçtir. Allah ademi ilk yarattığında ademlere isimleri öğretmiştir. Okumalarımıza önem vermeliyiz. Bizler eşyayı araç olarak kullanmamız gerekirken amaç haline getirdik. Perdeler, halılar, koltuklar bir yetimi içine almaktan daha kıymetli hale geldi. Evlerimizi mescitlere dönüştürmemiz gerekirken saraylara dönüştü. Bizi en güzel şekilde yaratan, bize nimetler veren, ayı, güneşi emrinize amade kılan Rabbimizin değerini bilip hakkıyla Kulluk etmek yegane görevimiz olmalıdır. Böylece şükrümüzü yerine getirmiş oluruz. Diğer bir yaratılış amacımızı rabbimiz mülk süresinde, ‘O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır' diye dile getiriyor. Daha fazla mal biriktirmek için değil Hayırda yarışmalıyız,  yeniden dirilmeli, özümüze dönmeliyiz” dedi.
Dua ve temennilerle semineri tamamlayan Yalova Müftü Yardımcısı Dr. İhsan Kara, seminere katılanların yönettiği soruları da yanıtladı.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.