Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yanan Ormanlar Yeniden Ağaçlandırılmalı”

Yalova’nın doğa harikası ormanlarının bir bölümü, yaz aylarında çıkan yangınlarla kül oldu. Ormanlık alanların yapılaşmaması için kısa sürede ağaçlandırılması önerildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Armutlu’nun Kapaklı Köyü ile Fıstıklı Köyü arasındaki ormanlık 200 hektarlık bir alanın yanmasının ardından, bu alanların en kısa sürede ağaçlandırılması gerektiğine dikkat çekildi.. 200 hektarlık alanda yanan ağaçların sayısı 10.000 ila 15.000 civarında olduğunu belirten Yalova’daki fıstık çam üreticileri, “Bu yanan orman alanlarımızı kaybetmememiz için derhal yeniden ağaçlandırma çalışmaları başlatılmalıdır” dediler.

Orman Yangınları sonucunda açılan alanların yeniden ağaçlandırılmaması sonucunda yapılaşmaya ve yerleşime elverişli konuma geleceğini belirten çam fidanı üreticileri, “Bizler Ormanlarımızın korunması amacıyla bin bir emek harcayarak yetiştirdiğimiz fidanlarımızı bu kötü günler için ürettik. Kaybolan ormanlarımız kaybolan yarınlarımız demektir. Yanan Ormanlarımızı yeniden kazanmak zorundayız. Geleceğimize ve torunlarımıza bırakabileceğimiz en değerli miras budur” diye konuştular.

Fıstık çamı üreticilerinden İlyas Ekşi, fıstık çamının sağlık açısında da önemli faydaları olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Yalova’da yetişen fıstık çamı sayısı 200.000 den fazladır. Ürettiğimiz bu fıstık çamlarını Türkiye’nin her noktasına ulaştırabiliriz. Yeter ki, Ormanlarımız kurtarılsın. İlimizde halkımızın Fıstık Çamı yetiştirildiğinden sanırım haberi bile yoktur. Fıstık çamının faydalarını sayılmakla bitme. Çam fıstığı; tüberküloz ve aneminin gelişmesini engellemeye vesile olmakta; ayrıca damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, onikiparmak bağırsağı, siroz ve mide tedavisinde kullanılmaktadır. Bu gıda, pankreas hastalıkları ile romatizmanın tedavisinde de tesirlidir. Çam fıstığının muhteviyatında bulunan doymamış yağ asitlerinden linoleik asit, vücutta oluşması muhtemel birçok zehir için, panzehir özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı bu gıda, hava kirliliği seviyesi yüksek olan şehirlerde yaşayan insanlar için önem arz etmektedir. Bu nedenledir ki; Allah, yeryüzünü çeşitli mahiyetteki maddelerle donatırken, o sahalarda hayat sürecek canlıların ihtiyaçlarını da -toprağın altında veya üzerinde- mutlaka yaratmış ve onları insanlığın hizmetine sunmuştur. Çam fıstığını da -âdeta onun çok kıymetli bir ürün olduğunu hissettirircesine- kozalakla paketleyerek göndermiştir. Bu nedenle bizler ilimizde yetişen değerlerimizin korunmasını ve sahiplenilmesini diliyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.