Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova Yaşanacak Depremlerden Mutlaka Etkilenecek”

Jeoloji Yüksel Mühendisi Osman Kendir yaşanan depremin KAF’ın Marmara Bölgesine girdiği 3 koldan birisinde meydana geldiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova Yaşanacak Depremlerden Mutlaka Etkilenecek”

Bu 3 kolun da 7 ve üzeri deprem üretme potansiyelinin olduğunu ifade eden Kendir, “Buralarda yaşanacak her depremden Yalova ve hatta Marmara Bölgesi’nde yer alan tüm iller etkilenecekler.” Dedi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan 5.1’lik deprem Yalova’da da ciddi şekilde hissedildi. Bu noktada görüşlerini ortaya koyan Jeoloji Yüksel Mühendisi Osman Kendir, deprem yaşanan noktanın KAF’ın Marmara Bölgesi’ne girdiği 3 koldan birisinde yaşandığını söyledi. Bu 3 koldan hangisinde deprem meydana gelirse Yalova’nın bundan etkileneceğini ifade eden Kendir, “Yaşanan deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın(KAF) Marmara bölgesine giriş yaptığı 3 fay hattından birinde meydana geldi. Halkımız şunu bilmelidir ki KAF’ın Marmara’ya girdiği bu 3 kolun hepsi de 7 ve üzeri bir deprem üretme potansiyeline sahip. Buralarda yaşanacak her depremden Yalova ve hatta Marmara Bölgesi’nde yer alan tüm iller etkilenecekler. Ama en çok Yalova etkilenecek. Yalova depreme hazırlık için yapması gerekenleri biliyor ama bir türlü bunu yapmıyor. Yalova’nın mutlaka bir Deprem Master Planı’nın hazırlanması lazımdır. Buna dayalı olarak da kentsel dönüşüme hız verilmelidir. Vatandaşlar bireysel kentsel dönüşüme terk edilmiş durumdalar. Oysa yasalar belediyelere riskli alanları tespit etme ve buralarda gerekli çalışmaları yapma yetkisini vermiş durumda. Belediyeler yetkilerini mutlaka kullanmalıdır. Kentsel dönüşümü bu yetkisine dayalı olarak hızlandırmalıdır. Yalova Valisi ve milletvekilleri de Deprem Master Planı’nı oluşturmak için artık aksiyona geçmelidir. Aksi takdirde depremde yıkımlar, can kayıpları ve acılar yaşamamız kaçınılmazdır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.