Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’ya Yatırım Yağacak

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova’da 2021 yılının ilk 3 ayına kadar 7 projenin startını vereceklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2020 11:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’ya Yatırım Yağacak

Bu projeler arasında 1. önceliği 40 milyon Euro bedelli içme suyu ishale hattının modernizasyonu çekiyor. Yılan hikayesine dönen Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de çok ciddi yol alınmış durumda.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova halkına yatırım müjdelerini bir bir vermeye hazırlanıyor. Bu kapsamda yaklaşık 11 ay içerisinde 7 projenin startı verilecek. Yalova halkının duasına talip olduklarını vurgulayan Tutuk, “Önümüzdeki 2 ay içerisinde ilimiz için çok ciddi fayda sağlayacak 2 projenin startını vereceğiz. Bu projeler hem kentimize görsel anlamda katkı sunacak hem de halkımızın çok memnun olacağını düşündüğümüz projeler.  2021 yılının ilk 3 ayına kadar 7-8 projenin hayata geçirilmesine yönelik gayret ve çabamız var. Bu yılsonuna kadar 4 projeyi başlatmak istiyoruz.

Bu projeler arasında önceliğimiz ilimizin içme suyu ishale hattının yenilenmesi projesi. Bu projemizle ilgili olarak bakanlarımızla da görüştük. Çok önemli yol aldık ve gelişmeler yaşadık. Toplamda bu proje için 40 milyon Euro gibi bir rakam harcayacağız. Finansman İller Bankası kredisi ile sağlanacak. Bu projelendirme bizden önce yapıldı. Biz de bu projenin olması gerektiğini bildiğimizden gereken tüm gücümüzle yatırımı yapmak için çalışıyoruz. İlimizin alt yapısında %50’ye yakın su kaçağı var. Bu çok büyük bir kayıp. Yine içme suyu altyapımız çok eski ve asbestli borulardan oluştuğunu düşünüyoruz. Bunun acilen değişmesi lazım. Biz buna gözümüzü kapatıp, yok sayamayız. Böylesi gerekli bir yatırımı seçim kaygısı ile seçimden sonraya da öteleyemeyiz. Bu projeyi hayata geçirip halkımızın duasını almak istiyoruz” dedi.

Kentsel dönüşümde ilerleme kaydedildi
Öte yandan yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Bağlarbaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de önemli bir ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Kentsel dönüşüm anlamında tüm ili kapsayacak bir planlamamız var. Ancak ilk önceliğimiz Bağlarbaşı Mahallesi. Bu mahallemizin kentsel dönüşüme çok ve acil ihtiyacı var. Çok riskli bir alan. Kimse yerini satamıyor. Evlerini yıkıp yeni ev yapmaları mümkün değil. Vatandaşlar evlerinde tadilat dahi yapamıyorlar. 10-15 yıldır burası riskli alan ilan edildiği için çivi dahi çakmanın mümkün olmadığı kronik sorunlar yumağına dönüşmüş bir mahallemiz. Burası bir 10 yıl daha böyle gitmez. Biz mahalle halkımızla da bu konuda istişarelerde bulunuyoruz. Burada yaşayan insanımızın büyük çoğunluğu bir kentsel dönüşüm beklentisi ve talebi içerisinde. Bizden önce de yer sahibi olanlar ve olmayanlarla ilgili bir çalışma gerçekleştirilmiş. Biz de bu yönde bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.