Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'ya Letonya'dan Kardeş Şehir Geliyor

Yalova ile Letonya'nın Daugavpils kenti arasında kardeş şehir anlaşması imzalanmasına yönelik temaslar sürüyor. Bu kapsamda 2 kişilik bir heyet Yalova'ya gelerek incelemelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova'ya Letonya'dan Kardeş Şehir Geliyor

2010 yılı Ocak ayında AB Bakanlığı-İçişleri Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) dördüncü yılını doldurdu. VABpro, AB Komisyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasından imzalanmış olan finansal anlaşma kapsamında 2009 planlama döneminde hazırlanmış, 2012 yılında sözleşmesi imzalanmış ve hali hazırda uygulanmakta olan bir AB Teknik Destek Projesi kapsamında Letonya’nın Daugavpils Kentinden 2 kişilik bir heyet Yalova'ya geldi. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nu makamında ziyaret eden Letonya heyeti gerekli çalışmaları yapmak üzere İl Merkezi ve İlçelerini ziyaretler gerçekleştirdiler.

Yalova'da ki ziyaret hakkında bilgi veren Yalova Vali Yardımcısı Atilla Selami Abban, "Yalova'nın da aralarında bulunduğu 20 pilot il, 14-16 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da Türkiye-AB Ağ Oluşturma Konferansı’nda (Şehir Eşleştirme Çalıştayı) bir araya gelmişti. Yalova'yı temsil eden Valilik heyeti, konferansa katılan AB yerel/bölgesel yönetimleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ve Letonya’nın Daugavpils kentiyle doğa turizmi konusunda eşleşmişti. Yalova'dan alanında uzman 5 kişi 5 gün süreyle Niyet Mektubu imzaladıkları kenti ziyaret etmiş ve öncelikli işbirliği temaları çerçevesinde olası işbirliklerini nasıl somutlaştıracaklarını görüşmüşlerdi. Bu ziyaretin karşılığı olarak 12-15 Ekim 2014 tarihleri arasında, eşleşilen Letonya’nın Daugavpils kentinden Yalova'ya 3 gün süreyle 2 kişilik bir heyet gönderilerek incelemelerde bulunuldu. İkili ziyaretler sonrasında tarafların bir Şehir Eşleşme (Kardeş Kent) Anlaşması imzalamaları öngörülüyor" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.