Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Trogir İle Kardeş Şehir Oldu

Yalova Hırvatistan'ın Trogir kenti ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Böylece Yalova ülkede Balkanlardaki en geniş kardeş şehir ağına sahip il oldu.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Trogir İle Kardeş Şehir Oldu

Yalova Belediyesi ile Hırvatistan'ın Trogir kenti ile bir süredir devam eden kardeş şehir görüşmeleri sonuçlandı. Yalova Belediyesi'nde düzenlenen törenle Trogir ve Yalova arasında kardeş şehir anlaşması imzalandı. Protokole Trogir Belediye Başkanı Damir Rılje ve Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal imza koydular.

İmza töreni sonrasında konuklarına hitap eden Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "İlimizde yaşayan insanların yoğunluklu olarak Balkan göçmenlerinden oluşuyor olması nedeniyle Balkanlarla Yalova arasında bir kardeşlik köprüsü kurmanın çabası içerisindeyiz. Hırvatistan'ın Trogir şehri ile de bugün kardeş şehir protokolünü imzaladık. Böylece Balkanlardan 18 kardeş şehrimiz oldu. Biz kardeş şehirlerimizle ticari ve kültürel ilişkilerimizi geliştirerek bu coğrafya da yeniden barışın tesis edileceğine, halkların özgürce kardeşliklerini geliştirebileceğine inanıyoruz. Türkiye'de Balkanlarda en yaygın kardeş şehir ağına sahip il Yalova'dır. Biz Yalova olarak ülkemizin dış politikasının şekillendirilmesi adına da bu kardeş şehir ağının katkısı olacağına inanıyoruz" dedi.

Trogir Belediye Başkanı Damir Rılje ise konuşmasında, "Yalova şehri ile kurulan kardeşlik ilişkisinden mutluluk ve onur duyuyoruz. Gelecekte Yalova ile güzel işler yapacağız. Bu yıl Hırvatistan Avrupa Birliğinin 28nci üyesi olacak. Avrupa'dan 20 kardeş şehrimiz var. 8 ülkeden şehirlerle de görüşme aşamasındayız. Biz sadece kutlamalar değil kardeş şehirlerimizle yatırımlar yapmayı da hedefliyoruz. O nedenle Yalova ile de önümüzdeki süreçte bir çok işbirliğine gideceğiz" sözlerine yer verdi.

Ardından Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal Trogir Belediye Başkanı Ramir Rılje'ye bir tablo hediye etti.

İmza töreni sonrasında Trogir heyetine Yalova'nın öncüsü olduğu Zamandan ve Mekandan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi (Zambak) ile ilgili bir sunum da gerçekleştirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.