Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Tarım Ve Orman Müdürlüğü'nde ÇKS Mesaisi

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, çiftçileri Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvurmaları için uyardı. Parıldar, ÇKS’nin çiftçilerin desteklerden yararlanmaları için zorunlu olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Tarım Ve Orman Müdürlüğü'nde ÇKS Mesaisi

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2 Ocak 2024 Salı günü sona erecek olan ÇKS başvuruları için hafta sonunda da mesai yaptı. İl Müdürlüğü, başvuru yapan çiftçilerin işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde tamamladı.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, yaptığı açıklamada, çiftçileri ÇKS’ye başvurmaları konusunda uyardı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan ÇKS’nin, üreticilere ait tarımsal faaliyetlerin ülke genelinde kayıt altına alınmasını sağlayan bir sistem olduğunu söyleyen

Parıldar, “ÇKS, çiftçilerimizin tarımsal desteklemelerden, kredi faiz indiriminden, sigorta prim desteğinden, tohumluk desteğinden, mazot desteğinden ve diğer desteklerden yararlanmaları için gerekli bir kayıt sistemidir. ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerimiz bu desteklerden faydalanamazlar.” dedi.

Parıldar, ÇKS’ye başvurmak için son tarihin 2 Ocak 2024 olduğunu hatırlatarak, “Çiftçilerimiz, 2024 üretim yılı için ÇKS’ye başvurmak için acele etmelidirler. Başvurular, ilçe tarım ve orman müdürlükleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, ziraat odaları ve e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yaparken çiftçilerimizin tapu, nüfus cüzdanı, vergi numarası, banka hesap numarası, arazi kullanım belgesi gibi belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

Parıldar, ÇKS’ye başvurmanın çiftçilerin hem haklarını korumak hem de tarımsal verileri güncellemek açısından önemli olduğunu ifade ederek, “Çiftçilerimiz, ÇKS’ye kayıtlı oldukları takdirde hem devletimizin sunduğu desteklerden yararlanacaklar hem de ülkemizin tarımsal üretimine katkı sağlayacaklardır. ÇKS, tarımsal faaliyetlerin planlanması, izlenmesi, değerlendirilmesi ve politika oluşturulması için de önemli bir veri kaynağıdır. Bu nedenle, çiftçilerimizi ÇKS’ye başvurmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.