Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Yalova Tarihinin En Büyük Konut Projesini Hayata Geçirmek İstiyoruz"

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk Elmalık yolu üzerinde parseller halinde toplamda 46 dönümlük bir araziyi satın almak için meclisten yetki aldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2023 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Yalova Tarihinin En Büyük Konut Projesini Hayata Geçirmek İstiyoruz"

Tutuk bu arazi üzerinde Yalova tarihinin belediye eliyle gerçekleştirilmiş en büyük toplu konut projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yalova Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısında Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk'a Elmalık yolu üzerinde yer alan ve toplam değeri 30 milyon TL olan 46 dönümlük arazinin satın alınabilmesi için kredi kullanma yetkisi verdi. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, ilk etapta araziyi kredi kullanarak almak istediklerini ancak kredi kullanamasalar bile bu araziyi belediye bütçesinden sağlanacak para ile yinede satın alarak belediyeye kazandıracaklarını ifade etti.

Yalova'nın beklenen Marmara Depremi'nden ciddi şekilde etkileneceğini bu nedenle kentsel dönüşümün hız kazanması ve güvenli konut sayısının artması gerektiğine vurgu yaptı. Bu amaçla belirlenen araziyi satın alacaklarını ve burada deprem güvenli konutlar inşa etmek için bir çalışma yapacaklarını dile getiren Tutuk, Yalova tarihinin gördüğü en büyük toplu konut projesini burada hayata geçirmek istediklerini dile getirdi. Satın arazinin bu yönüyle de son derece büyük bir değerinin olduğuna dikkat çeken Tutuk, "O arsayı ilk etapta kredi ile almayı tercih ediyoruz. Ama olur da kredi verilmezse eğer yine de kendi öz sermayemizle o araziyi satın alacağız. Önümüzdeki dönemde satın alacağımız bu 46 dönümlük arazide kentsel dönüşümde kullanılabilecek ve Yalova'nın faydasına olabilecek ve burada en az 400 tanesi belediyenin olacak şekilde en az 700 konutluk bir toplu konut projesini hayata geçireceğiz. Burada toplu konut projesini nasıl hayata geçireceğimizi de TOKİ ile yapacağımız görüşmelerle netleştireceğiz. Bugün 400 daire 3 milyon TL'den 1 milyar 200 milyon TL demektir. Yani bugün 30 milyon TL verip alacağımız bu 46 dönümlük araziden belediyemiz 1 milyar 200 milyon TL kazanç elde edecek. Elbette biz bu araziden elde edilecek kazancı önemsemiyoruz. Bizim için önemli olan şey Yalova'da kentsel dönüşümüe sunacağı katkı. Mesela bir vatandaş Yalova'nın içindeki dairesini kentsel dönüşüme sokar benim dairemi alın yeni yaptığınız bu konutlardan bana verin der ve bunu takas edebilir. Buelbette daha sadece düşünce halinde. Olgunlaşmamış bir durumda. Tüm planlamaları yapıp düğmeye basarsak eğer burada yapılacak olan proje belediye eliyle yapılacak Yalova tarihinin en büyük toplu konut projesi olur. Bu arsayı almamızın sebebi bu projeyi olgunlaştırmak ve hayata geçirmek." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.