Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Sahilleri ÖÇKB İçine Alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müsilajla boğulan Marmara Denizi için kritik bir adım attı.

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2021 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Sahilleri ÖÇKB İçine Alınacak

Bilgiye göre Bakanlık, Marmara Denizi’nin Yalova sahillerinin de yer aldığı yerlerini Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edecek. ÖÇKB kararının yayınlanmasından sonra kıyı kenar çizgisine kadar olan bölgede enerji, ulaştırma, imar izninin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK’ın, üniversite ve STK’ların da içinde olduğu Marmara Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda müsilajın nedenlerini ortadan kaldırmak üzere Marmara Denizi’nin koruma alanı ilan edilmesi için teklif hazırladı. Teklifin Cumhurbaşkanınca onaylanması halinde Marmara Denizi, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilerek özel koruma kalkanına alınan on dokuzuncu yer olacak. Yalova sahilleri de Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alıyor.

İmar planları duracak

Koruma bölgesi Marmara Denizi’nin Yalova, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Kocaeli, Bursa kıyılarına uzanan, sadece iç denizi kapsayan, Ege ve Karadeniz bağlantı noktalarında son bulan, 1 milyon 224 bin hektar alanı içine alacak. ÖÇKB ilanından sonra bakanlık, bölgede yaşayan türlerin tehlike altında olduğu noktaların tespiti çalışması yaparak, koruma bölgesi sınırlarının karaya doğru genişletilmesini isteyebilecek. Yetkililer, ÖÇKB kararının yayınlanmasından sonra kıyı kenar çizgisine kadar olan bölgede enerji, ulaştırma, imar izninin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçeceğini belirtirken “ÖÇKB sınırları dahilinde, kıyı kenar çizgisine kadar tüm enerji, ulaştırma, imar faaliyetleri bakanlık iznine tabi olacak. Daha sonra deniz içindeki bu sınırlar, kirlilik tespiti yapıldıkça, karaya doğru uzanacak. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra kazanılmış haklar korunsa da imar planları duracak” dediler.

3 Aşamalı plan

ÖÇKB ilan edilmesiyle Marmara Denizi’nde üç aşamalı bir plan devreye girecek. Öncelikle biyoçeşitlilik araştırması yapılarak hangi türlerin, hangi noktalarda yaşadığı, ürediği tespit edilerek bunlara ilişkin tehdit analizleri yapılacak. Tehdit ve korumaya ilişkin sentez haritalar hazırlanacak. Böylece balıkların ve diğer canlıların üreme alanları, koruma alanları ile atıklarıyla bunlara risk oluşturan fabrikalar, tesisler işaretlenecek. Yine canlıların üreme alanları göz önüne alınarak hareket güzergahları yeniden belirlenecek, hassas alanlar deniz trafiğinden arındırılacak. Son olarak da koruma alanının yönetim planları belirlenerek kimin hangi noktada görev yapacağı netleştirilecek.

Hızlı müdahale

Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB), “Ekolojik önemi haiz, çevre kirlenmelerine duyarlı, biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekli olan ve Cumhurbaşkanı Kararı ile ilan edilen alanlar” olarak tanımlanıyor. Bu alanlarda ciddi tehditlerin varlığı durumunda, bilimsel kanıtlar beklenmeden önlem alınabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.