Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’nın Hekim İhtiyacını da Karşılıyoruz”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı Tıp Fakültesine hekim alırken sadece burada bilim üreten, eğitim verecek hekimleri değil aynı anda toplumun ihtiyaçlarını da karşılayacak hekimleri almayı ön planda tuttuklarını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2023 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2023 10:01
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova’nın Hekim İhtiyacını da Karşılıyoruz”

Bahçekapılı, “Şu anda Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 18 hekim hocamız Yalova’ya sağlık hizmeti üretiyor. “ dedi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluş aşaması ile birlikte Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yürütülen sağlık hizmetlerine destek verme sürecini de dengeli bir şekilde sürdürdüklerini söyledi. Bu çerçevede 18 hekimin Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptıklarını dile getiren Bahçekapılı, “Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi bir yandan kurulumunu sürdürürken bir yandan da kadroya alınan hekim hocalarla Yalova’nın ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet vermeye başladı. Bu noktada ilerleyen günlerde alanında uzmanlaşmış profesörleri Yalova’ya getirmeyi sürdüreceklerini ifade eden Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, “Tıp Fakültemiz Yalova’mız için olduğu kadar ülkemiz açısından da çok önemli bir değer. Göreve geldiğim günden beri belki de hiçbir rektörün almayacağı bir riski aldım. Mevcut kadrolarımızın yarısını Tıp Fakültesine verdim. Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Vefik Arıca’ya, ‘Bizim Tıp Fakültesi’ne gerçekten bir yön vermemiz lazım” dedi. Bizden önceki dönemde Tıp Fakültesi’ne verilmiş bir tane kadro yoktu. Göreve geldiğim günden itibaren mevcut kadromuzun yarısını Tıp Fakültesine verdim. Mademki Tıp Fakültesi kuruldu bu fakülteyi Türkiye’nin değerli bir kurumu haline getirmemiz lazım. Aynı zamanda Yalova halkının bu fakülteye olan ihtiyacını da çok iyi biliyorduk. Bununla da kalmadık. Yalova’nın ihtiyaç duyduğu insanları da Yalova’ya getirmeye başladık. 35 hekim Yalova’ya geldi. Bu hekimler bilfiil çalışıyorlar. Diğer 9 hocamız ise Yalova Üniversitesi hocaları olmalarına rağmen hizmetlerde aksama olmasın diye Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadrosunda görev yapıyorlar. Aslında toplamda 18 hocamızla Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde halkımıza sağlık hizmeti veriyoruz. Ama diğer hekim arkadaşlar da gelecekler. Yalova’da eskiden hemen hemen her alanda vatandaşlarımız çevre illere giderdi. Yine bazı alanlarda gidiyorlar ama artık birçok alanda Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet alıyorlar. Türkiye’de ilk olan ameliyatlar gerçekleştirilmeye başlandı artık. Artık Yalovalı hastalar emin ellerdeler. Çok kıymetli alanında uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde olacaklar. Acil serviste, beyin cerrahisinde, Onkolog, Kulak Burun ve Boğaz da, Endokrin de profesör hocalarımız var. Bu profesörler Yalovalı hastalarımıza sağlık hizmeti veriyorlar. Yalova’ya profesör bir Kardiyolog getireceğiz. Bu müjdeyi de Yalova halkına vereyim. Yalova’da çocuk ve ergen psikiyatristi yoktu. 2 hocamız var artık. Ben Yalova Tıp Fakültesi’ne destek vermeye devam edeceğim. Şehrimizin buna ihtiyacı var. “ dedi.

“Afilasyonu beklemedik”
Tıp Fakültesi ile Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasındaki afilasyon sürecine de değinen Rektör Bahçekapılı, “Yalova Üniversitesi olarak hocalarımızı Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevlendirmek için afilasyon sürecinin tamamlanmasını beklemedik. YÖK ve Sağlık Bakanlığı arasındaki bu süreci beklesek halen hocalarımız Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık hizmeti veriyor olmazlardı. Bakanlık ülkedeki tüm afilasyon bekleyen üniversitelerle ilgili bir düzenleme yapıyor. Diğer 54 üniversite ile  birlikte bizim afilasyonumuz da tamamlanacak. Yani bir aksama ya da gecikme yok. Süreç sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Biz bunu beklemeden afilasyon olmuş gibi 18 hekimimizi hastanede görevlendirerek halkımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet almasını sağladık. Bu anlamda Yalova Valimize de, afilasyon sürecini beklemeden tıpçı olmanın sorumluluğu ile hastanede göreve başlayan hekim hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Onlar bu vicdani görevden kaçmadılar. Ben afilasyonun Mart-Nisan ayı gibi tamamlanacağını bekliyorum.” diye konuştu.

“Öğrencilere nitelikli eğitim vermemiz lazım”
Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası ve laboratuvarlarının hızla tamamlandığını dile getiren Bahçekapılı, “Biz elbette Tıp Fakültemize gelecek olan öğrencinin de çok kaliteli şekilde eğitilmesini istiyoruz. Ben göreve geldiğimizde Morfoloji binası yarımdı ve gerçekten çok ciddi bir borcu vardı. Borçlarının hepsini ödedik. Oraya geldiğimden beri 60 milyon TL gibi bir ödeme yapıldı. Bu sadece fiyat farkı. Ana para borcu değil. Bu para o dönemde toplansa 2 fakülte bir den yapılabilirdi. Yine Sanat ve Tasarım Fakültesi binasının yüzde 10’luk kısmı tamamlanmıştı. 12 milyon TL’lik bir projeydi. Bizden önce 7 milyon TL ödenmişti. Benim dönemimde 12 milyon TL’lik projeye ödediğim para 49 milyon TL. Nisan ayında 67 milyon TL daha ödeme yapılacak. Hepsinin parasını da hazırladık. Elbette Morfoloji binasını bitirmek de yetmiyor. En az 11 tane laboratuvar kurulması lazım. Yani öğrenciyi getirmekle bitmiyor. Onlara nitelikli eğitim verebilmemiz lazım. Çünkü bu öğrenciler yarın topluma hizmet edecekler. 36 milyon TL’ye yakın bir maliyet tutan laboratuvarları oluşturmamız gerekiyordu. Bunun 15 milyon TL’lik malzemesini yani 6 tane laboratuvarı kurmaya başladık. Bu malzemeleri bekliyoruz. Çoğu geldi. Şu anda bir tane anatomi laboratuvarının malzemeleri Çin’de üretim aşamasında. 6-7 ay sürecek üretimi. Mart nisan gibi bunlar da elimize ulaşacaklar. Bu laboratuvarlar oluşmadan öğrenciyi Yalova’ya getirmek demek topluma ihanet etmek demek. Laboratuvarların kalan kısmı 2024 yılı içerisinde tamamlanacak. Laboratuvarların ve 2-3 yıl dersleri verecek hocalarımızın da tamamlanması ile birlikte öğrencilerimizi getireceğiz. “ şeklinde konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.