Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk belediyeyi devraldıktan sonra yapılan çalışma ve yatırımları basın mensupları ile paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2023 08:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz”

İl açısından hayati önemi taşıyan çalışmaların bu yıl içerisinde ya startının verildiğini ya da tamamlandığını dile getiren Tutuk, “Yalova’nın geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.
Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Hilton Otel’de basın mensupları ile bir araya geldi. Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Şahin ve Volkan Dadaloğlu’nun da eşlik ettiği programda basının gününü kutlayan Tutuk, onlara çeşitli hediyeler de sundu. Ardından Yalova Belediyesi’ni devraldığı günden beri ilde yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında basın mensuplarına bilgiler aktaran Tutuk, ilin geleceğine yönelik adımlar atıldığının da altını çizdi.

“Belediyeyi borç batağında devraldık”

Yalova Belediyesi’nin veznelerinde icra memurlarının beklediği, hesaplarına el konmuş ve artık hizmet üretemez bir noktada devraldıklarını hatırlatan Tutuk gelinen noktada belediyenin devlet ve devam eden projeler haricinde kimseye borcunun olmadığını söyledi. Tutuk, “İlk döneme geldiğimizde ciddi bir mali tabloyla karşı karşıyaydık. 1126 kişiye borcu vardı belediyenin 41 milyon icra borcu vardı. 281 icra dosyamız vardı. Yalnız 41 milyon icra dosyasıydı diğer müteahhitlere olan borç hariç. Toplamda 130 milyonun üzerinde bir borçla karşı karşıyaydık. Alacaklı sayısı sıfır, borç sıfır, icra sıfır, personel borçları sıfır, icra dosyalarında kalan faiz sıfır. İcraları kapatırken sadece 13 milyon faiz ödedik” dedi.

“Türkiye’de rekora imza attık”
Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümü ihalesinin 25 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşeceğini dile getiren Tutuk, bu konuda da bilgileri paylaştı. Türkiye’de bir rekora imza attıklarına da dikkat çeken Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel dönüşümde bir rekora imza attık. Yüzde 85 oranında kentsel dönüşüm anlaşması sağlayarak Türkiye’de bir rekora imza attık. Biz ayrıca buradaki vatandaşlarımıza kira yardımı da yapıyoruz. Aylık bin 500 TL kira yardımı yapılacak. 12 ay peşin artı 4 bin 500 TL’de taşınma yardımı nakit 22 bin 500 TL, toplamda ise 1 milyon 158 bin TL kira yardımı yapıldı. Hak sahiplerine 1 milyar TL üzerinde bir nakit para ödemesi gerçekleştirildi. Fiilen yıkım da yüzde 30’lara ulaşmış durumda. Ayrıca konteyner kent ihalemizi yaptık. Şubat ayının ortalarında bize teslim edilecek. Yaklaşık 250 hak sahibi kardeşimizi de bu konteyner kente alacağız. Fiilen 25 Ocak 2023 tarihinde ihale gerçekleşiyor. İhale sonuçlandığında Mart ayında şantiyeler kurulur. Bahar aylarında da yeni bir mahallenin inşasını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.  

23 yıllık sorunu çözdük
Yalova’da 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında 4 katın üzerine bina yapılması için izin verilmediğini ancak bunun beraberinde bir mağduriyeti de doğurduğunu belirten Tutuk, 23 yıl aradan sonra bu sorunu da çözüme kavuşturduklarını ifade etti. Bu sayede deprem güvenli kentin önünü açtıklarına değinen Tutuk, “Yine ilimizde 23 yıl aranın ardından çok önemli bir sorunu da çözdük. Yalova’da 5 ve 6 katlı binaların kentsel dönüşümünün önünü açtık. Vatandaşımız eskiden 5 katlı binasını yıkarsa yerine sadece 4 katlı bir bina yapabiliyordu. Ama şimdi 5 katlı binasını kentsel dönüşüme sokan vatandaşımız yerine yine 5 katlı bir bina yapabilecek. Bu sayede vatandaşların hak mahrumiyetinin de önüne geçtik. Bu sayede kentin deprem güvenli bir yer olmasını da sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

130 hektar alanda inşaat ruhsatı verildi
Yalova’da mağduriyet oluşturan bir konunun da ıslah edilmeyen Safran ve Balaban Derelerinin belirli kesimlerinde arsası olanlara inşaat ruhsatı verilememesi konusu olduğunu hatırlatan Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, “Safran Deresi ve Balaban Deresi’nde dere taşkın alanlarına bina ruhsatı verilemiyordu. Islah yapılması lazımdı. Biz bu derelerimizde ıslah çalışmalarına başladık. Mahalledeki 130 hektar alanda artık dere kenarındaki binalara da ruhsat verebiliyoruz. Dere ıslahlarına 2022 yılında başladık. Balaban Deresi’nin ıslahını 750 metrelik 1. Etabını ıslah ihalesi yapıldı. Orada da iskanları vermeye başladık” dedi.

“Altyapıya yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır”

Yalova tarihin en büyük altyapı yatırımının startının verildiğini hatırlatan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk bu sayede suyun israfının önüne geçileceğini dile getirdi. Suyun hayat olduğuna dikkat çeken Tutuk, “500 milyon TL’lik ana ishale hattının ihalesi 2022 yılında gerçekleşti ve çalışmalar başladı. Unutmamalıyız ki su hayattır. Su olmadan şehrimizi idare etme şansımız yok. Barajda su yüzde 20’ye düştü diye kentte bir huzursuzluk oluşuverdi. Su yoksa yaşam olmaz. Ana ishale hattımızda yıllardır yüzde 20’lik kaçak vardı. 1999 depreminde 26 yerden parçalanmış. Boru hattının nereden su kaçırdığını bulamıyoruz bile. Şimdi 70 kilometrelik içme suyu ishale hattını yeniliyoruz. Bu şehrimiz açısından hayati önem taşıyor. Burada da Yalova Belediyesi olarak taşın altına elimizi koyduk. Sorumluluğu üstlendik. Şu anda çalışmalar hızla devam ediyor ve 3-4 kilometrelik bölümü de tamamlandı. Armutlu’dan Altınova’ya kadar su depoları ile birlikte hattı yeniliyoruz. Eski su depolarını da revize edeceğiz” diye konuştu.

“Kronikleşmiş Altyapı sorunlarını çözdük”
İstanbul ve Fatih Caddesi’nin 30 yıldır her yağışta sular altında kaldığını hatırlatan tutuk, göreve gelir gelmez esnafın bu mağduriyetini de ortadan kaldırdıklarını dile getirdi. Şehirn 40 yılı aşkın süre önce yapılan altyapısının artık şehrin yoğunluğunu kaldıramadığına da vurgu yapan Tutuk, “Yalova’da kronikleşen altyapı sorunlarını da çözüme kavuşturduk. 40 yılı aşkın süre önce yapılan Yalova’nın altyapısı artık şehrin yoğunluğunu taşıyamıyor. 15 bin metre yeni yağmursuyu kanalı yaptık. 21 bin 356 metre içme suyu hattı inşa ettik. 15 bin 132 metre kanalizasyon hattı yaptık. Eski hatlar artık çalışmıyor. Yine İstanbul Caddesi, Fatih Caddesi 20 yıldır 30 yıldır işyerlerini su basmasından şikayetçiydi. Yaptığımız çalışmalarla bu cadde esnafımızı su baskınlarından kurtardık. İsmet Acar Caddesi’nden dereye kadar 250 metre alana 600’lük boru döşedik ve yağmur suyunu dereye baypass ettik” şeklinde konuştu.

50 bin ton asfalt döktük
Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk Yalova’nın ana arterleri başta olmak üzere yapılan sıcak asfalt kaplama çalışmalarına da değindi. Bu çalışmalarla şehiriçi ulaşımı modernize ettiklerini dile getiren Tutuk,Yıllardır hizmet bekleyen başta ana arterler olmak üzere Yalova’mızın Cadde ve sokaklarını sıcak asfaltla buluşturduk. Bu sayede kentimizin ulaşımını modernize ettik. Bu cadde ve sokaklarda ki esnaf ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçtik” dedi.

Parkomat uygulamasını kaldırdık
Görevi devraldıklarında ilk devre dışı bıraktıkları uygulamanın Parkomat olduğuna dikkat çeken Tutuk, “Göreve geldiğimizde halkımızın en çok şikayet ettiği konulardan birisi de Parkomat uygulamasıydı. 80 bin TL’ye tüm Yalova’nın Cadde ve sokakları Parkomat’a kiralanmış. Yine Otoparkın yarısı da bu firmanın kullanımındaydı. Cadde ve sokaklarda Parkomatçılarla vatandaşların kavgalarına sık sık şahitlik ediyorduk. Bunu gelir gelmez yasal yoldan iptal ettik. Bu uygulamayı iptal ettiğimizde sadece otoparktan elde ettiğimiz gelir 150 bin TL’ye çıktı. Sokaklarımızda gerçek sahibine yani Yalova’lılara geri verildi. Halkımız halen dua ediyor” diye konuştu.

“Bazı mahalleleri unutmuşlar”
Bir çok mahallede tretuvar olmadığını fark ettiklerini ve düğmeye bastıklarını söyleyen Tutuk bir önceki yönetimi de eleştirdi. Bazı mahallelerin adete unutulduğunu dile getiren Tutuk, “30 bin metre kare tretuar yaptık ve parke taşı döşedik. Çünkü gerçekten ilimizde vatandaşımızın yürüyebileceği kaldırımlar yoktu. Fatih Caddesi ve İstanbul Caddesi’nde var ama MKP Mahallesi’nde yok, Dere Mahallesi’nde, Kazım Karabekir Mahallesi’nde yok. Unutulmuş, unutmuşlar. 30 yıldan sonra biz yapıyoruz o mahallelerimize kaldırımları” dedi.

“Temiz bir Yalova için çalışıyoruz”
Yalova’da sahillerin ve derelerin temizlendiğini hatırlatan tutuk temiz bir Yalova için durmaksızın çalıştıklarına dikkat çekerek, “Sahillerimizi ve derelerimizi temizliyoruz. Buraların Yalova’mıza yakışır hale gelmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sahilleri temizlemek için özel makineler aldık. Bu makinelerle sahillerimizi yosundan, çöplerden arındırıyor ve ilimize yakışan tertemiz sahilleri halkımızın kullanımına sunuyoruz” diye konuştu.

“Yalova’nın simgesi oldu”
Yalova Belediyesi tarafından yapılan gezi ve mesire yolunun Yalova’nın simgesi haline dönüştüğünü vurgulayan Tutuk, “Gezi ve mesire yolumuzu düzenledik ve aydınlattık. Burası Yalova’nın simgesi oldu. Uygulama Oteli’nin önünden başlayan bu uygulamayı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne kadar devam ettireceğiz. Bu alanda aydınlatma ve çevre düzenlemesini arttıracak ve ilimize yakışan alanları genişleteceğiz. Bu anlamda Dere Mahallemizden de gelen çok büyük bir talep vardı. Bunu karşılamış olduk. Yalova’mıza kartpostallık diyebileceğimiz güzellikte alanlar kazandırmayı sürdürüyoruz” dedi.

“İstanbul Caddesi ışıl ışıl oldu”
Tutuk İstanbul Caddesi’nin yapılan ışıklandırma çalışması ile şehrin prestij caddelerinden birisi olduğunu vurguladı. Esnaflardan gelen talep üzerine bu önemli projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Tutuk, “İstanbul Caddesi’nde esnafımızdan aydınlatma yapılması yönünde yoğun bir talep alınca düğmeye bastık. Caddenin çok karanlık olduğundan dert yanıyorlardı. Dükkanlar bu nedenle akşam 5’de kapatılıyordu. Biz bu projeyi yaptıktan sonra bu caddemizdeki dükkanlar 10-11’de kapanır oldu. Esnaf dua ediyor. Cirolarının arttığını ve güvenliklerinin arttığını ifade ediyorlar. Biz de hem esnafımızın talebini yerine getirirken hem de şehrimize ışıl ışıl bir cadde kazandırmış olduk” şeklinde konuştu

“Kır düğün salonu hizmete açıldı”
Yalova Belediyesi bir kır düğün salonunu da halkın kullanımına sundu. Bu konuya da açıklamalarında yer veren Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, “Kır düğün salonumuzu dereağzında hizmete açtık. Şu andan itibaren düğün kayıtlarımızı almaya başladık. Pistimizi, gelin evini, mutfak kısmını tamamladık. Halkımızın hizmetine sunuyoruz. Belediyemizin de artık bir kır düğün salonu var. Bakarsanız ileriye dönük kapalı bir düğün salonu da yaparız. Nikah salonumuzu da revize ettik. Gençlerimizin en özel anına yakışır mekanlar sunmak istiyoruz. 3 yılda yaklaşık 300 nikah kıyıldı” diye konuştu.

Çocuklar istedi biz yaptık
Çocuklardan gelen park talepleri de bu süreçte geri çevrilmedi. Görevi devraldıklarından bugüne kadar çocuklar için 25 yeni park ve 10 adet spor sahası inşa ettiklerini dile getiren Tutuk, “Şu anda 7 mahalle de 7 tane çok amaçlı basketbol, Voleybol ve futbol sahası yaptık. Tamamı bitti. Gençlerimiz bizden istediler, biz de onların taleplerini geri çevirmedik. Çocuklar, gençler mutlu. Onlar mutlu olunca biz de mutluyuz. Yine kısa süre önce gençlerimizden ve çocuklarımızdan sıkça talep alan kaykay pistimizi de hizmete soktuk. Bunu da belediye imkanlarımızla hayata geçirdik. Sadece bu değil çocuklarımıza sağlıklı çocuk parkları da yaptık. Eskiden sadece plastikten oluşan oyun ünitelerinin yer aldığı parklar yapılırdı. Biz bunu da değiştirerek daha pahalı olsun ama daha sağlıklı olsun diye düşünerek ahşaptan oyun ünitelerinin bulunduğu parklar inşa etmeye başladık. Bundan daha iyisi yok. Olsa onu yapardık. Zira çocuklarımıza her şeyin en iyisini sunmak istiyoruz. 25 yeni park yaptık. 30 parkı yeniledik. 10 adet spor sahası yaptık. Parkların zeminini iyileştirdik. Yalova’nın ilk kaykay parkını da gençlerimize ve çocuklarımıza armağan ettik” dedi.

Hedef 40 kilometre
Bisiklet yolu yapımlarını da önemsediklerine dikkat çeken Tutuk,”Bisiklet yollarında hedefimiz 40 kilometre. Henüz 40 kilometre bisiklet yolu inşa edemedik. Ama kesintisiz 40 kilometre bisiklet yolu yapacağız. Adnan Menderes Mahallesi de tarihin de ilk kez bir bisiklet yoluna kavuşmuş oldu. Adnan Menderes Mahallesi’nde Safran Deresi kenarına yapılan bu yol halkımızdan da çok büyük beğeni gördü” şeklinde konuştu.

Ersin Tatar Yalovalı gazetecilerin gününü kutladı
KKTC’de gazetecilik mesleğini icra eden Yalovalı Alihan Pehlivan’ında yer aldığı programda bir sürpriz yaşandı. Alihan Pehlivan vasıtası ile Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk’a ulaşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Yalovalı gazetecilerin 10 Ocak Çalışan gazeteciler Günü’nü kutladı. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.