Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’nın 65-70 Günlük Suyu Var

Yalova’nın içme suyunu arıtan ve belediyelere gönderen Yeşil Körfez Su Birliği’nin başkanı İsmail Demir, Gökçe Barajı’nda hiç yağış olmasa bile 65-70 gün yetecek suyun bulunduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 09:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’nın 65-70 Günlük Suyu Var

Önümüzdeki haftadan itibaren yağış beklediklerini dile getiren Demir, “İçme suyu sıkıntısı yaşanmaz” dedi.

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir, Gökçe Barajı’ndaki su seviyesi ve su kalitesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gökçe Barajı’nın doluluk oranının yüzde 25’lerde olduğunu dile getiren Demir, “Barajda su seviyesi her ne kadar şu anda düşük olsa da bu oranı geçen senin aynı ayına oranladığımızda barajımızda daha fazla oranda su var. Barajda doluluk olanı şu an için yüzde 25’lerde. Ancak önümüzdeki haftalarda yağılar bekleniyor. O nedenle de her hangi bir su sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Zira Yalova’nın 24 bin metreküp gibi günlük bir su sarfiyatı var. Hiç yağmur yağmasa bile 65-70 gün boyunca ilimize yetecek kadar suyumuz bulunuyor” dedi.

“Marmara Bölgesi’nin en temiz suyunu içiyoruz”

Gökçe Barajı'nda toplanan ve Yeşil Körfez Su Birliği tarafından işletilen arıtma tesisine ulaşan su 7 gün 24 boyunca gözetim altında tutularak kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçiriliyor. Su arıtma tesisinin laboratuarlarında incelenerek suyun en sağlıklı hale gelmesi için gerekli proses süreci belirleniyor. Bu sayede her türlü bakteri, ve kimyasaldan arıtılan su PH, elektroliz ve iletkenlik değerleri ayarlanarak vatandaşların evlerine kadar ulaşıyor. Uygulanan arıtma işlemi sayesinde Yalovalıların ülkenin en temiz suyunu içtiğini dile getiren Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir suyun arıtma prosesini şu şekilde özetledi, "Kontrolörümüz Sağlık İl Müdürlüğü 90 ayrı noktadan alınan su örnekleri tahlil edilerek tesise ilk suyun girişi noktasında denetleniyor.  Biz Marmara’nın suyu en temiz iliyiz.

Ham su kalite kontrol laboratuarına gelir. Burada incelenir ve temizlenmesi için gereken kimyasal miktarları hesaplanarak suya katılır. 1 saat 45 dakika boyunca reaksiyon süresi beklenir.  Ardından tevzi çıkış suyundan numune alınarak ölçülür. Bulanıklık 0 derecesine düşer. İletkenlik ve su sertliği gibi rakamlar özenle ölçülür. Ardından su içerisindeki tüm kimyasalları arıtıyoruz. Suyun vatandaşa ulaşması sürecinde suda hiç bir kimyasal kalıntı kalmasına izin vermiyoruz. Bu süreci 7/24 sürdürüyoruz"

Alınan değerler bazında bakıldığında ise gerek suyun arıtmaya girişi ve gerekse işlem sonrası çıkışında Yalova'nın Marmara Bölgesi’nin diğer illerindeki sulara oranla en temiz suyu içtiği ispatlanmış oluyor.

“İshale hattı çalışması kayıp kaçağı önleyecek”

Diğer yandan 500 milyon TL gibi bir bütçe ile Yalova tarihinin en büyük bütçeli altyapı çalışmasına da değinen Demir, “İçme suyu İshale Hattı yenileme çalışmaları sürüyor. Bu anlamda öncelikle Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk’a, milletvekillerimize, AK Parti İl Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada 500 milyon TL’lik bir yatırımdan bahsediyoruz. Yalova’nın içme suyunda yaşanan kaybın en büyük kısmı ishale hattındaki kırıklardan kaynaklı. 18 ay gibi bir sürede bu hat tamamlanacak ve Yalova’nın içme suyu ishale hattında artık su kaçak ve kaybı olmayacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.