Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Kivi Üretiminde Liderliği Kimseye Bırakmıyor

Yalova 2020 yılında Ülkemizdeki kivi üretiminin yaklaşık % 40'ını karşılayarak kivi üretiminde liderliğini devam ettirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2021 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Kivi Üretiminde Liderliği Kimseye Bırakmıyor

TÜİK'in açıkladığı verilere göre Yalova'da kivi üretimi geçen yıla oranla yaklaşık %25 artarak 28.416 ton olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre 2020 yılında Türkiye'de 32.613 dekar alanda 73.745 ton kivi üretildi. Yalova'da ise 6.300 dekar alanda yaklaşık 29 bin ton kivi üretildi. Ayrıca Yalovalı kivi üreticilerinin civar illerde yaptıkları kivi üretimleri de dikkate alındığında ülkemizdeki kivi üretiminin %50'si ilimizdeki üreticiler tarafından yapıldı. Kivi üretiminde verim rakamları Türkiye genelinde dekara 2.26 ton olarak gerçekleşirken, bu oran Yalova'da 4,6 ton olarak gerçekleşerek dekardaki verimiyle de adını Yalova ön plana çıktı.

Kivi yatırımları hız kesmeden devam ediyor

Yalova'daki kivi üretimini artırmak üzere Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İl Müdürü Suat Parıldar yaptığı açıklamada " Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin 23 Ekim tarihinde ilimize ziyaretinde müjdesini verdiği "Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi"nin 1. etabı olan 65 dekarlık kısmı tamamlandı. Proje kapsamında kivi bahçesi kurulumu için gerekli beton direk ve askı sistemleri hibe desteği olarak 16 çiftçimize verildi. Çiftçilerimiz de arazilerine bahçe tesislerinin kurulumunu yaptılar ve fidanlarını diktiler. Projenin 2. Etabı için Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne sunduğumuz projemiz ise 19 Şubat tarihi itibariyle onaylandı. Proje uygulamalarına bugünden itibaren başlıyoruz. Projede yine yaklaşık 60-65 dekar alan için kivi bahçesi kurulumu sağlanacak.

2022 yılında da devam etmesi planlanan 3. Etapla toplam 500 dekarlık kivi bahçelerinin Bakanlığımız desteğiyle kurulmasını hedefliyoruz. Kivi yetiştirmeye elverişli alanların azami ölçüde değerlendirilmesi ile kivi yetiştiriciliğini geliştirmek,  belli bölgede üretimini yoğunlaştırarak üreticinin girdi alımlarında ve pazarlamada söz sahibi olması, danışmanlık ve hizmet alımlarının tek elden daha ucuza yapılabilmesi, pazara sürekli ve sürdürülebilir ürün arz etme imkanı sağlayacak çalışmalara önem verdiklerini" belirtti.  Suat Parıldar ayrıca; "Ülkemizin kivi ihtiyacı yaklaşık 150 bin ton. TÜİK'in açıkladığı 2020 yılı üretim istatistiklerinden de anlaşılacağı üzere, bu ihtiyacın yarısını ancak üretebilmekteyiz. Bu nedenle kivi yatırımlarının uzun yıllar itibari ile karlı bir yatırım olacağı bilinmelidir. Vatandaşlarımız Kiviye uygun alanlarında kivi bahçesi kurmaları halinde uzun yıllar iyi bir gelir sağlayabileceğini aynı zamanda tarım alanlarımızdaki yapılaşma ve imar baskılarının da azalacağını" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.