Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova Kaosu Yaşayacak”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, “Beklenen Marmara Depremi gerçekleştiğinde Yalova kaosu yaşayacak” dedi. Karaçam Yalova’nın o gün geldiğinde kendi yağı ile kavrulacak duruma gelmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2023 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova Kaosu Yaşayacak”

17 Ağustos 1999 Marrmara Depremi’nin yıldönümüne sayılı günler kala, olası bir depremde ilde arama kurtarma çalışmalarının en büyük aktörlerinden birisi olacak MAG’lar eğitimli insan sayısının ve gerekli ekip ve ekipmanlarının eksikliğinden yakınıyorlar. Yalova’nın halen depreme hazır olmadığını ifade eden MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Yalova sanki 99 depremine göre biraz daha hazırlıklı gibi düşünüyorduk. Ama Maraş depremi bize hiç de hazırlıklı olmadığımızı gösterdi. Bu ilde tabelalar var ama gerçekte toplanma alanları yok.  Buralarda vatandaşların ihtiyacını karşılayacak hiçbir altyapı da yok” dedi.

“Eğitim artarsa zayiat azalır”
Yaşanacak depremde eğitimli insan sayısının yükseltilmesinin deprem anında yaşanacak zayiatı da minimize edeceğini dile getiren Karaçam, “Biz her zaman büyük depremlerin üstesinden devletin tek başına gelemeyeceğini söyledik. Vatandaş bu olayın içerisinde olursa daha hızlı toplanmak mümkün olur. Vatandaş eğitimlidir daha az zayiat verir. Arama kurtarmaya destek verebilir.  25 milyon insanın etkileneceği bir alanda yaşanacak depremden bahsediyoruz. O nedenle ısrarla vatandaşlarımıza seslenip ne olur eğitim alın diyoruz” diye konuştu.

“Kendi yağımızla kavrulacağız”
Marmara Depremi esnasında Yalova’ya belki de günlerce yardım ulaşmayacağını dile getiren MAG-DER Başkanı Sabri karaçam, “Beklenen Marmara depremi gerçekleştiğinde şundan emin olun ki Yalova kaosu yaşayacak. O nedenle Yalova’da kendi yağımızla kavrulmasını bilmek zorundayız. O deprem yaşandığında günlerce sadece kendi imkanlarımızla arama ve kurtarma çalışması yapmak zorunda kalabiliriz. Ama gerekli önlemleri almak ve hazırlıkları yapmak için halen geç kalmadık. Bugünden itibaren çalışmaya başlasak yine önemli bir mesafe yol alabiliriz. Bir an önce vatandaş, devlet, yerel idareler el ele vermek zorunda. Depreme karşı seferberlik ilan edilmeli. Doğu’da, batı da, Akdeniz de sallanıyor. Yarın Marmara’nın sallanmayacağının garantisi var mı. O nedenle zaman kaybetme lüksümüz yok” şeklinde konuştu.  

“Hep personel, hem ekipman eksik”
Yalova’da olası bir afet anında arama kurtarma çalışmasını yürütecek ve ihtiyaca karşılık verebilecek kadar eğitimli arama ve kurtarma personellerine sahip olmadığını dile getiren Karaçam, “Yalova’da olası bir deprem sonrasında arama kurtarma yapacak olan personel sayısının da yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bunun yanısıra ekip ve ekipman eksiklerimiz de var. Eğitim verdiğimiz arama ve kurtarmacılar eğer elinde gerekli malzemeleri bulunmazsa enkazdan insanları nasıl kurtarabilir” dedi.

“Kimsenin sırtımızı sıvazlaması gerekmiyor”
Tüm uyarılarını ve tüm taleplerini halk için yaptıklarını hatırlatan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Biz bizi kimsenin sevmesini, sırtımızı sıvazlamasını da istemiyoruz. Biz görevimizin bilincindeyiz. Biz ne söylüyor ve ne istiyorsak gönüllülük esası ve görev bilinci ile bu insanlara yardım için söylüyoruz. Ben çalışıyorum, insanları eğitiyorum diye kimsenin teşekkürüne ihtiyaç duymuyorum. Bu benim görevim. Biz ne yapıyorsak halkımız için yapıyoruz. Talep ettiğimiz ekip ve ekipmanlar da halkımızı yarın enkazdan en kısa sürede sağ kurtaralım diye isteniyor. Kimse kendisi için bir şey istemiyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.