Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Doğu Marmara Afet İşbirliği Ağı’na Katıldı

Yalova Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından oluşturulan Doğu Marmara Afet İşbirliği Ağı’na üye oldu. Bu kapsamda ağa üye illerde halkın afetlere karşı bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Doğu Marmara Afet İşbirliği Ağı’na Katıldı

2010-2013 Doğu Marmara Bölge Planı stratejik amaç ve öncelikleri ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illeri Afet ve Acil Durum Müdürleriyle “Afet bilinci ve afete hazırlık kapasite geliştirme programları” konulu bir işbirliği ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı merkez hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya İl Afet ve Acil Durum Müdürlerinin ve uzmanlarının yanı sıra Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan ve Ajans uzmanları katıldı. Yaklaşık üç saat süren toplantıda Afet bilinci ve afete hazırlık kapasite geliştirme programları kapsamında Afet Zararlarını azaltmaya yönelik şehir planlama ve yapılaşma eğitimleri, güvenli yaşam eğitimleri, iş yerleri için afet ve acil durum planlama ve afet koordinasyon eğitimlerinin hedef kitle katılımcı profillerine uygun şekilde planlanarak her ilde gerçekleştirilmesinin önem taşıdığı vurgulandı ve bu konularda işbirliği yapılmasına ve İşbirliği ağı faaliyetleri çerçevesinde çalışmalarının çeşitlendirilmesine karar verildi. Ortak gerçekleştirilebilecek “Afet bilinci ve afete hazırlık kapasite geliştirme programları” programlarının konuları ve içerikleri değerlendirilerek uygulanacak programlara karar verildi ve uygulama planı hazırlandı.

Bölgemizde afet bilincinin geliştirilmesi ve bu alanda kapasite geliştirme konusunda atılacak adımlar ile afet öncesi, afet esnasında ve sonrasında yapılacak işlerde işbirliğinin Türkiye’de ilk defa bölgesel bazda oluşan Doğu Marmara Afet işbirliği ağı yaklaşımıyla gelişeceğine inandıklarını belirten Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, “Afet öncesi önlemlerin alınması ve muhtemel bir afet esnasında ve sonrasında gerçekleştirilecek faaliyetlerde işbirliği ve koordinasyon konusunda etkin ve hızlı çözümlerin geliştirilmesi açısından bu toplantı büyük önem arz etmektedir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.